| |
Zagrożenie!
Ulewy i burze przyniosą powódź błyskawiczną. Spadnie ponad 300 litrów wody. W prognozach również śnieżyce

Ulewy i burze przyniosą powódź błyskawiczną. Spadnie ponad 300 litrów wody. W prognozach również śnieżyce

Kolejne dni w Polsce aż po początek marca przyniosą ocieplenie z wiosennymi temperaturami. Pojawi się coraz więcej chwil ze słońcem, a opady staną się rzadkie i przelotne. Sytuacja zupełnie inna będzie na południu Europy w basenie Morza Śródziemnego. Przechodzące cyklony przyniosą ulewy, burze, wichury i miejscami śnieżyce, ale jednocześnie skierują do naszego kraju ciepłe masy powietrza. Z tego powodu odczujemy podmuch wiosny, jednak na południu kontynentu pojawi się ryzyko powodzi błyskawicznej.

Prognoza zasięgu ulewy i położenia cyklonów w Europie, 25 lutego 2024

Ulewy i burze przyniosą powódź błyskawiczną na południu Europy, luty 2024

Aby zrozumieć czekające nas zmiany w pogodzie na przełomie lutego i marca, musimy prześledzić rozwój układu barycznego nad Europą. Wyraźnie widać, że Polska w tym okresie znajdzie się w obszarze pomiędzy skrajem antycyklonu ze wschodu kontynentu, a polem niżowym znad zachodniej i południowej Europy. Ważny będzie kierunek adwekcji powietrza, gdyż nad basen Morza Śródziemnego będzie zaciągana chłodna masa powietrza sprzyjająca cyklogenezie. Przechodzące cyklony będą mieć warunki do trwania i rozwoju.

Prognozowana anomalia ciśnienia w Polsce i Europie za okres 27-29 lutego 2024

Ulewy przyniosą powódź błyskawiczną w Europie, spadnie ponad 300 litrów wody, luty 2024

W takich warunkach w najbliższych dniach, szczególnie w krajach położonych w basenie Morza Śródziemnego pogoda nie będzie rozpieszczać. Miejscami przejdą ulewy i burze, spadnie również grad oraz wystąpią wichury. Sumy opadów będą duże, bo nie zabraknie regionów z opadami ponad 200-300 litrów wody na m2 ziemi. Z pewnością dojdzie w ich rejonie do licznych zalań i podtopień, a miejscami także do powodzi błyskawicznej. Ta niestabilna pogoda na południu Europy będzie mieć także wpływ na warunki pogodowe w Polsce, bo cyklony kręcąc się odwrotnie do zegarów będą właśnie zaciągać ciepłe masy powietrza do środkowej Europy.

Prognoza zasięgu opadów i niestabilnej pogody w Europie, 26 lutego 2024

Ulewy spowodują powódź błyskawiczną w Europie, przejdą burze luty 2024

Początkowo obszar niestabilnej pogody z licznymi opadami będzie się rozciągał, od południowej Anglii przez Francję, Hiszpanię i Portugalię po Włochy i rejon Alp, a następnie załamanie pogody obejmie także region miejscami zachodnich Bałkanów po Grecję. Dodatkowo miejscami w Hiszpanii oraz w rejonie Alp spadnie ponownie śnieg. W przykładowej Hiszpanii w wielu regionach będzie zimniej niż w Polsce, co jest sytuacją nietypową. Paraliż na drogach z powodu śnieżycy będzie możliwy ponownie miejscami już w poniedziałek między północnymi Włochami, Szwajcarią i południowo zachodnią Austrią. Sytuacja wtedy w mniejszej skali będzie podobna do tej z minionej doby.

Przeczytaj również: Śnieżyce zasypały autostrady. Zima zaskoczyła setki kierowców. W nocy chwyci mróz poniżej -20 stopni

Prognoza zasięgu cyklonu z ulewami w Europie, 28 lutego 2024

Ulewy i burze uderzą na południu Europy, będzie powódź błyskawiczna luty 2024

W niektórych regionach może spaść do końca lutego ponad 200-300 litrów wody na m2 ziemi. Ulewy sięgną nawet północnej i północno zachodniej Algierii. Nawet tam w kolejnych dniach do końca miesiąca spadnie więcej deszczu niż w Polsce.

Prognozowana suma opadów w Europie do końca lutego 2024

Ulewy i burze w prognozach na południu Europy, prognoza opadów luty 2024

Najwięcej opadów do końca lutego prognozujemy na obszarze, od pogranicza Francji, Hiszpanii i Portugalii przez rejon Alp, Włochy po zachodnie wybrzeże Bałkanów oraz miejscami Grecję. Na tym obszarze pogoda w najbliższych dniach będzie dynamiczna i zmienna. Przejdą ulewy, miejscami burze, lokalnie z gradem i wichurami, a także w rejonie gór także śnieżyce.

Sprawdź także: Bomba ciepła nasunie się nad Polskę. Wiosna rozpocznie się wcześniej. Temperatura zbliży się do 20 stopni

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!