| |
Zagrożenie!
Bomba ciepła nasunie się nad Polskę. Wiosna rozpocznie się wcześniej. Temperatura zbliży się do 20 stopni

Bomba ciepła nasunie się nad Polskę. Wiosna rozpocznie się wcześniej. Temperatura zbliży się do 20 stopni

Trzeba przyznać, że luty w Polsce zupełnie nie przypomina zimy. Dni z mrozem i śniegiem jest niewiele, a nawet jeśli wystąpią, to tylko na chwilę. W najbliższych dniach dotrze dosłowna bomba ciepła, bo temperatury w wielu regionach przekroczą 14-18 st. C., a lokalnie w sprzyjających warunkach zbliżą się do 19-20 st. C. Zamiast zimy będziemy mieć nietypowy początek wczesnej wiosny. Wszystko wskazuje na to, że luty zapisze się jako najcieplejszy w historii pomiarów w naszym kraju.

Bomba ciepła sięgnie Polski. Prognozowana temperatura, 27 lutego 2024

Bomba ciepła sięgnie Polski, będzie wczesna wiosna na przełomie lutego i marca 2024

Od soboty oraz w kolejnych dniach, temperatury w Polsce w wielu regionach będą coraz bardziej przypominać wczesną wiosnę. Na termometrach często będziemy notować po kilkanaście st. C. Najczęściej najcieplej będzie w południowej połowie kraju, ale okresami cieplejsze masy powietrza sięgną także północnych dzielnic i będziemy notować dwucyfrowe wartości. Adwekcji ciepłych mas powietrza do środkowej Europy będzie sprzyjać układ baryczny, jaki stworzy dość stabilny wzór pogodowy na kolejne dni.

Silne wiosenne ocieplenie w Polsce. Prognozowana temperatura, 28 lutego 2024

Bomba ciepła dotrze do Polski, będzie wczesna wiosna zamiast zimy, luty 2024

Na przełomie lutego i marca Polska znajdzie się w obszarze pomiędzy oddziaływaniem antycyklonu znad wschodniej i południowo wschodniej Europy, a polem niżowym znad zachodu kontynentu. W takiej sytuacji do kraju będą kierowane dość często ciepłe masy powietrza, a przelotne opady deszczu staną się rzadsze i bardziej rozproszone. Nie zabraknie także chwil ze słońcem, ale lokalnie niewykluczone są również pierwsze burze charakterystyczne dla wiosny. W wielu regionach Polski wiosenne ocieplenie odczujemy od 25 lutego i pozostanie z nami w kolejnych dniach z przeciągnięciem na początek marca.

Ekstremalna anomalia temperatury prognozowana w Polsce i Europie za okres między 26-28 lutego 2024

Wiosna przyjdzie wcześniej do Polski, nadciąga bomba ciepła na przełomie lutego i marca 2024

Temperatury maksymalne na przeważającym obszarze kraju na poziomie 10-16 st. C., a lokalnie do 17-20 st. C. będą na porządku dziennym w następnych dniach. Nie ma już raczej żadnej wątpliwości, że luty zapisze się jako ekstremalnie ciepły i zarazem najcieplejszy w całej historii pomiarów temperatury na obszarze Polski. Aktualne prognozy na koniec miesiąca wskazują, że zamknie się w skali całego kraju z anomalią temperatury na poziomie około +6 st. C. przy aktualnym rekordzie +5,67 st. C. z 1990 roku.

Zobacz też: W nocy cyklon przyniesie ulewy, śnieg i silny wiatr. Spadnie połowa miesięcznej sumy opadów. Będą podtopienia

To wszystko sprawia, że faktycznie będziemy mieć w Polsce nietypowy wczesny początek wiosny. Nie bądźmy więc zdziwieni, gdy zobaczymy ruszającą wegetację roślin. Miejmy tylko nadzieję, że ten wczesny podmuch wiosny nie przerwie w marcu lub kwietniu fala silnych mrozów, bo straty w rolnictwie i sadownictwie mogą być wtedy spore.

Pod koniec lutego Polska będzie w gronie najcieplejszych krajów w Europie. Prognozowana temperatura, 28 lutego 2024

Wczesna wiosna w Polsce, będzie cieplej niż w Hiszpanii pod koniec lutego 2024

Adwekcja ciepłych mas powietrza do Polski sprawi, że pod koniec lutego znajdziemy się wśród krajów najcieplejszych na Starym Kontynencie. Fala wiosennego ciepła będzie się rozciągać szczególnie, od Turcji przez Grecję, Bułgarię, Albanię, Węgry po Polskę. Co ciekawe, w takich krajach, jak Francja, czy Hiszpania w wielu ich regionach będzie zimniej niż w naszym kraju, co jest sytuacją rzadką i nietypową o tej porze roku.

Silne wiosenne ocieplenie w Polsce przeciągnie się na marzec. Prognozowana temperatura, 1 marca 2024

Bomba ciepła i wczesna wiosna w Polsce, prognoza temperatury marzec 2024

Aktualne najnowsze prognozy długoterminowe oparte na wiązkach prawdopodobieństwa temperatur w Polsce, nie przewidują większego ochłodzenie, co najmniej do około 6 marca. Jest to bardzo realna prognoza wynikająca z wyjątkowej stabilności wyliczeń widocznych na modelach ensembles. To jednak nie oznacza, że nawroty zimy w późniejszym okresie jeszcze się nie zdarzą. Wszystko jest możliwe na co wskazują zmiany zachodzące w wirze polarnym.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Konrad

Nie ma się z czego cieszyć, bo to tylko udowadnia, że bardzo zle dzieje się z klimatem. A to, że zimne masy powietrza zaatakują w jeszcze w marcu i początkach kwietnia jest pewne na 90%. Szkoda roślin.

23 luty 2024 - 14:37
Odpowiedz