| |
Zagrożenie!
Uderzyły rekordowo wysokie fale. Boja z czujnikami została uszkodzona. To przez bombę niżową

Uderzyły rekordowo wysokie fale. Boja z czujnikami została uszkodzona. To przez bombę niżową

Na początku zeszłego tygodnia informowaliśmy o potężnej bombie niżowej, jaka się uformowała między Grenlandią i Islandią. Ciśnienie w centrum potężnego niżu spadło do około 929 hPa. Huraganowy wiatr w porywach osiągał nawet 250 km/h. Aktualnie dodarły informacje na temat zanotowanych fal sztormowych. Okazuje się, że były to rekordowe wysokie fale - poinformowała islandzka Administracja Dróg i Wybrzeża. W sumie zarejestrowano 10 fal o wysokości 25 m, 4 fale o wysokości ponad 30 m i 1 gigantyczną o wysokości co najmniej 40 m.

Rekordowe fale sztormowe w rejonie Islandii

Rekordowo wysokie fale sztormowe uderzyły w Islandię, fale osiągały 40 m wysokości. To przez bombę niżową, luty 2022

Potężna bomba niżowa w pobliżu Islandii przechodziła 7-8 lutego 2022. Uformowany ogromny niż był bardzo dobrze widoczny na zdjęciach satelitarnych. W rejonie centrum niżu powstała charakterystyczna dla cyklonu struktura zachmurzenia.

Bardzo głęboki i silny niż Sarai między Islandią i Grenlandią o godzinie 14:30, 7 lutego 2022. Dane: Eumetsat

Potężne rekordowe fale na Atlantyku uderzyły w Islandię, luty 2022, bomba niżowa

Niewykluczone, że fal osiągających lub przekraczających 40 m było więcej. Niestety, po uderzeniu tej gigantycznej fali uległa uszkodzeniu boja z czujnikami pomiarowymi. Była to najwyższa fala w rejonie Islandii od 1990 roku. Dodajmy, że islandzkie biuro meteorologiczne przewidywało w tym okresie maksymalne fale sztormowe dochodzące do 35 m. Fale były więc wyższe od prognoz. Takie gigantyczne fale zdarzają się niezwykle rzadko. Administracja Dróg i Wybrzeża w Islandii posiada 11 boi rozlokowanych dookoła wyspy. 

Prognozowany głęboki niż, jaki przyniesie wichury i zagrożenie sztormowe w Europie i na Atlantyku, noc 16/17 lutego 2022

Rekordowo wysokie fale sztormowe na Atlantyku i Islandii, prognozy na mapach, luty 2022

W drugiej połowie tego tygodnia spodziewamy się kolejnych ośrodków niskiego ciśnienia wędrujących przez Atlantyk nad Europę. W ich rejonie porywy wiatru na otwartych wodach Oceanu Atlantyckiego, Morza Północnego i Bałtyckiego mogą osiągać w porywach siłę huraganu. Szczególnie mocno powieje w rejonie Wysp Brytyjskich, gdzie spodziewane są wysokie fale sztormowe, miejscami osiągające co najmniej kilkanaście metrów lub lokalnie więcej. 

Prognozowane porywy wiatru w rejonie Wysp Brytyjskich, 16 lutego 2022, godzina 18:00

Olbrzymie fale sztormowe w Europie i na Islandii, padł nowy rekord, luty 2022

Sytuacja pogodowa w tym tygodniu, będzie niezwykle dynamiczna i niebezpieczna w co najmniej kilku krajach Europy. Zanim wichura dotrze do Polski, to wcześniej przyniesie spore zagrożenie na zachodzie i północnym zachodzie Starego Kontynentu. Bądźcie czujni i śledźcie na bieżąco nasze najnowsze wpisy.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!