| |
Zagrożenie!
Silne wichury przyniosą zniszczenia w Polsce. Możliwy masowy brak prądu. Mamy najnowsze mapy wiatru

Silne wichury przyniosą zniszczenia w Polsce. Możliwy masowy brak prądu. Mamy najnowsze mapy wiatru

Z wielką konsekwencją ostrzegamy przed silną wichurą, jaka między 17-19 lutego 2022 uderzy w Polskę. Od początku mówiliśmy, że wichury są pewne, jedynie zmienić się mogą prognozy porywów wiatru w poszczególnych regionach kraju, co nie zmienia faktu, że wiatr na nizinach przekroczy miejscami 100 km/h. Najnowsze prognozy potwierdzają wcześniejsze zapowiedzi wichury. Niestety, będą liczne zniszczenia i masowe przerwy w dostawie prądu. Już teraz warto się przygotować do wichury, aby nikt nie został zaskoczony przez silny wiatr. Sprawdźmy, najnowsze mapy wiatru z prognozami porywów.

Wichury znad Atlantyku dotrą do Polski. Wstępnie prognozowane maksymalne porywy wiatru w Europie, do 20 lutego 2022

Silne wichury uderzą w Polskę, wiatr przekroczy 100 km/h. Najnowsze mapy wiatru z prognozą porywów, 17-18-19 lutego 2022

Uaktywnienie bardzo silnej cyrkulacji strefowej wspomaganej przez ekstremalnie silny prąd strumieniowy, będzie napędzać przepływ powietrza i powstawanie ośrodków barycznych kierujących się znad Atlantyku w głąb kontynentu przez rejon Skandynawii i Bałtyku w kierunku Rosji. W prognozach nadal potwierdzają się nasze wcześniejsze zapowiedzi. Wichury w drugiej połowie tygodnia uderzą nie tylko w Polskę, ale również w rejon m.in. Wysp Brytyjskich, Holandii, Belgi, Luksemburga, Niemiec, Dani, Czech, Austrii południowej Szwecji, po Litwę, Białoruś, Estonię i część Ukrainy.

Wichury w Polsce i Europie. Wstępnie prognozowana obecność prądu strumieniowego, 18 lutego 2022

Najnowsza prognoza wichur w Polsce, 17-18-19 lutego, mapy wiatru

Przed nami więc wichury, które znowu będą siać zniszczenia i powodować zagrożenie dla życia na znacznym obszarze nie tylko Polski, ale również Europy.

Prognozowane przemieszczenie silnego prądu strumieniowego przez Atlantyk nad Europę. W jego osi będą się rozwijać układy niżowe

Na naszą uwagę szczególnie zasługuje okres między 17-19 lutego. Właśnie w tym czasie w rejonie naszego kraju, będą przechodzić groźne niże z opadami i możliwymi burzami. Prognozy nadal wyliczają możliwość wystąpienia liniowych układów szkwałowych. W ich rejonie wiatr z łatwością miejscami przekroczy 100 km/h. 

Silne wichury w Polsce. Prognozy wiatru

Od dotarcia wichur do Polski dzieli nas już tylko kilka dni. W prognozach nadal są podtrzymywanie silne porywy wiatru. Pewne jest, że wichur nie uda nam się ustrzec. W tym czasie może jeszcze zajść korekta maksymalnych porywów wiatru w poszczególnych regionach kraju i dokładna pora uderzenia wiatru, ale nie zmienia to faktu, że w wielu miejscach sytuacja wiatrowa, będzie groźna.

Aktualna prognoza maksymalnych porywów wiatru, jakie mogą wystąpić w Polsce w czasie wichury, między 17-19 lutego 2022. Model GFS

Wichury przejdą przez Polskę, aktywna cyrkulacja strefowa, prognoza wiatru 17-18-19 lutego 2022

Sytuacja nadal jest rozwojowa, gdyż ostateczna prędkość wiatru, będzie zależeć od dokładnej trajektorii konkretnego układu niżowego. W najbliższych dniach musimy bardzo uważnie śledzić najnowsze wyliczenia numeryczne. Wstępnie możemy przyjąć, że wiatr w Polsce w porywach osiągnie 80-105 km/h na przeważającym obszarze kraju, do 110-125 km/h miejscami w rejonie linii szkwałowej i nad morzem. Zastrzegamy, że są to prognozy wstępne i mogą jeszcze ulec zmianie. Tradycyjnie wiatr silniej powieje w górach, zwłaszcza w Sudetach, nawet około 150-160 km/h.

Wstępnie prognozowane porywy wiatru w Polsce, do godziny 13:00, 17 lutego 2022. Model ECMWF

Najnowsza prognoza wichury w Polsce, mapa wiatru 17 lutego 2022

Aktualne wyliczenia wskazują 2-3 fale silnego wiatru. Pierwsza w czwartek 17 lutego, kolejne 18 i 19 lutego, przy czym ta w sobotę ma być silniejsza.

Wstępnie prognozowane porywy wiatru w Polsce, do godziny 13:00, 19 lutego 2022

Wichury w Polsce, mapy wiatru, najnowsza prognoza porywów, 18-19 lutego 2022

Nadal to są wstępne prognozy wiatru dla Polski. Pewne jest uderzenie wichury, ale maksymalne porywy w konkretnych regionach mogą się jeszcze zmienić, gdyż ostatecznie zależą od jeszcze niepewnej trajektorii ośrodków niżowych. Z uwagi na poważne ryzyko silnych wichur, będziemy nadal na bieżąco weryfikować najnowsze prognozy. Oczywiście ze stosownym wyprzedzeniem poznacie szczegóły.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Ewa

Znowu! To już wolę mroźną i śnieżną zimę, niż te nieszczęsne wichury.

14 luty 2022 - 13:09
Odpowiedz
Rafał

Jak sobie radzić z takimi wichurami? Mam ankraofobię (strach przed wiatrem) i takie wiatry są poważnym wyzwaniem dla mojej psychiki i zdrowia. Nigdy nie wiem jak sobie z tym radzić. Czy ktoś zna jakiś sposób?

14 luty 2022 - 14:17
Odpowiedz
Elftroll

Ja tam siedzę w piwnicy jak pizga

15 luty 2022 - 05:52
Odpowiedz