| |
Zagrożenie!
Bomba niżowa na Atlantyku. Huraganowy wiatr przekracza 250 km/h. Czy wichury zagrożą Polsce?

Bomba niżowa na Atlantyku. Huraganowy wiatr przekracza 250 km/h. Czy wichury zagrożą Polsce?

Na Atlantyku na południe od Grenlandii w rejonie południowo zachodniej Islandii rozwinął się potężny niż Sarai (Sara). Spadek ciśnienia jest ogromny, dlatego mówimy o prawdziwej bombie niżowej. Porywy huraganowego wiatru według prognoz miejscami mogą przekraczać 250 km/h. Ciśnienie w centrum niżu spadnie do około 926 hPa. Z uwagi na to, że spadek ciśnienia postępuje bardzo szybko, bo powyżej 24 hPa w ciągu 24 godzin, to o takiej sytuacji meteorologicznej mówimy dosłownie bomba niżowa. Sprawdźmy, czy ten potężny niż wpłynie na warunki w Polsce oraz, czy czeka nas kolejna wichura i opady, a może niż obejdzie się z nami bardzo łagodnie?

Potężny niż w rejonie Cieśniny Duńskiej wraz z prognozowanym kierunkiem przemieszczenia. Dane: Eumetsat, godzina 09:15, 7 lutego 2022

Potężny niż na Atlantyku, bomba niżowa Sara, wiatr 250 km/h. Czy niż w lutym 2022 zagrozi Polsce

Ogromny niż niesie nie tylko huraganowe porywy wiatru, ale także bardzo liczne opady konwekcyjne śniegu. Miejscami między Grenlandią i Islandią występują śnieżyce, ponadto fale sztormowe na północnym Atlantyku dochodzą do około 15 m wysokości. Największe porywy wiatru są jednak prognozowane poza lądem.

Prognozowane położenie centrum bomby niżowej i zasięg opadów, do godziny 10:00, 7 lutego 2022

Potężny niż Sara na północnym Atlantyku, bomba niżowa, 7 lutego 2022. Mapa wiatru i opadów

Ciśnienie w centrum niżu ma spaść do około 926 hPa. Jest to wartość bardzo niska jak na obszar europejskiej prognozy synoptycznej. Prognozy modelu ECMWF wskazują na porywy wiatru lokalnie mogące przekraczać 250 km/h. Mówimy więc o wietrze huraganowym.

Prognozowane porywy wiatru w centrum potężnego niżu, do godziny 13:00, 7 lutego 2022

Potężny niż Cieśnina Duńska, wiatr 250 km/h, czy bomba niżowa w lutym 2022 dotrze do Polski

Na powyższym kompozytowym zdjęciu satelitarnym, a także na prognozie anomalii temperatury widać bardzo wyraźnie, że niż Sara zaciąga zimne powietrze arktyczne. Niż w kolejnych dniach zacznie się wypełniać (słabnąć) w czasie przemieszczania w rejonie Islandii i dalej w kierunku Skandynawii. Nadal jednak będzie zaciągał chłodne powietrze do zachodniej i północno zachodniej Europy.

Prognozowana anomalia temperatury. Wyraźnie chłodniej między Kanadą i Grenlandią. To efekt zaciągania zimnego powietrza przez niż. 7 lutego 2022

Potężny niż na Atlantyku, prawdziwa bomba niżowa, luty 2022, czy zmieni pogodę w Polsce

Czy potężny niż Sara zagrozi Polsce?

Przemieszczanie się potężnego niżu, będącego bombą niżową możecie śledzić na bieżącej mapie synoptycznej. Jego centrum w kolejnych dniach po minięciu Islandii skręci na południowy wschód w rejon Skandynawii, a później pod koniec swojego istnienia dotrze w rejon Polski. Aktualne prognozy wskazują taką możliwość około 11-12 lutego 2022 (+/1 dzień). Niż wtedy nie będzie dla nas stanowił już zagrożenia, bo będzie na etapie płytkiej depresji. Zaznaczy się jedynie miejscami zachmurzeniem oraz gdzieniegdzie możliwymi opadami śniegu, deszczu ze śniegiem lub krupy śnieżnej. Niż zaciągnie jednak do Polski chłodniejsze powietrze, dlatego należy oczekiwać powrotu mrozu w nocy na znacznym obszarze kraju po wcześniejszym wystąpieniu ocieplenia.

Wstępnie prognozowany mróz w Polsce, 13 lutego 2022 nad ranem

Bomba niżowa, czy niż Sara zagrozi Polsce, luty 2022. Mróz wróci do kraju w lutym

Aktywny Atlantyk nadal będzie nas chronił przed nawrotem trwalszej mroźnej i śnieżnej zimy. Jej akcenty w tym miesiącu nadal będą się zdarzać, jednak przewaga dni z dodatnią anomalią temperatury zgodnie z prognozą długoterminową, będzie bardzo wyraźna. Prawdziwa zima nadal nie zawiedzie nas w górach oraz miejscami w rejonach podgórskich.

Aktualizacja godzina 10:50, 8 lutego 2022 - Prognozy wiatru na 11 lutego uległy zmianie. Pozostałości po niżu Sarai spowodują miejscami silny wiatr, głównie na północy Polski, zwłaszcza w rejonie przelotnych konwekcyjnych opadów śniegu, krupy śnieżnej i deszczu ze śniegiem. Miejscami wiatr w porywach może osiągnąć do 50-80 km/h. Więcej szczegółów w kolejnych prognozach.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!