| |
Zagrożenie!
Uderzy silna wichura. Wiatr przekroczy 130 km/h. Prąd strumieniowy ściągnie cyklon na zachodzie

Uderzy silna wichura. Wiatr przekroczy 130 km/h. Prąd strumieniowy ściągnie cyklon na zachodzie

Po wielu dniach panowania wyżu, wreszcie ruszy cyrkulacja strefowa, która zmieni pogodę na znacznym obszarze Europy. Pojawi się silny prąd strumieniowy, który ściągnie cyklon i uderzy wichura na zachodzie. Wiatr miejscami przekroczy 130 km/h powodując problemy, zwłaszcza na lotniskach. Żywioł pośrednio wpłynie również na warunki atmosferyczne w Polsce, gdyż odsunie siarczysty mróz i przyniesie ocieplenie.

Prognozowana wichura w Europie, 20 lutego 2025

Uderzy wichura na zachodzie Europy w lutym 2025, prąd strumieniowy ściągnie cyklon, wiatr przekroczy 130 km/h

Zmiany zachodzące w wirze polarnym w kierunku jego rozpadu, w minionych dniach spowodowały ochłodzenie z pojawieniem się siarczystego mrozu na znacznym obszarze Europy, gdyż ustąpił wpływ cyrkulacji strefowej Atlantyku napędzanej prądem strumieniowym, ponadto pojawił się rozległy wyż blokujący wejście licznych cyklonów nad kontynent. Sytuacja zacznie się jednak zmieniać w trakcie ostatniej dekady lutego bo wspomniany wyż odsunie się na wschód Europy i zrobi się miejsce do odnowienia wpływu cyrkulacji strefowej, tym bardziej, że zacznie się także uaktywniać oś wiru troposferycznego.

Prognozowana wichura w Europie, 23 lutego 2025

Będzie silna wichura na zachodzie Europy w lutym 2025, wiatr przekroczy 130 km/h, prąd strumieniowy ściągnie cyklon

Najnowsze prognozy indeksu NAO jednoznacznie wskazują na powrót dodatniej oscylacji w kolejnych dniach, co oznacza, że na warunki pogodowe w Europie i Polsce jeszcze przed końcem lutego zacznie coraz częściej wpływać Atlantyk. Przechodzące głębokie cyklony kręcące się odwrotnie do wskazówek zegara będą coraz bardziej zaciągać łagodne i cieplejsze masy powietrza w głąb kontynentu, a przez to zasięg obecnego silnego mrozu zacznie się zmniejszać i przesuwać na wschód. Zmiany będą jednak związane także z wystąpieniem wichury na zachodzie i północnym zachodzie. Już między 20-23 lutego uderzy fala silnego wiatru w dwóch falach, w porywach miejscami przekraczając 80-130 km/h, zwłaszcza na obszarze Irlandii, Wielkiej Brytanii i Wysp Owczych. Silny wiatr zaznaczy się także wzdłuż wybrzeża, od Francji przez Belgię, Holandię, Danię po Norwegię.

Prognozowany prąd strumieniowy ściągający cyklon z wichurą do Europy, 24 lutego 2025

Silny prąd strumieniowy ściągnie cyklon i będzie wichura w Europie w lutym 2025

Pierwsza wichura uderzy między 20-21 lutego na zafalowaniu frontowym i wypełniającym się cyklonie nad wodami Atlantyku na północny zachód od wybrzeża Irlandii i Szkocji. Druga i silniejsza fala wichury uderzy przy podejściu prądu strumieniowego z głębokim cyklonem między 23-24 lutego. Szczególnie w tym okresie wiatr będzie łamał drzewa i odcinał miejscami prąd, ponadto wywoła sztorm z wysokimi falami uderzającymi w wybrzeże, wpłynie także na lotnictwo. Jeśli macie w tych dniach zaplanowany lot na Wyspy Brytyjskie lub wylot z tego regionu Europy, to trzeba się liczyć z przesunięciem połączeń, ich odwołaniem lub opóźnieniem.

Sprawdź: Padł rekord mrozu w Polsce. Temperatura spadła poniżej -41 stopni. To najzimniejszy region

Prognozowane wichury w Europie, jakie mają wystąpić według modelu GFS do 24 lutego 2025

Będą silne wichury w Europie, wiatr przkroczy 130 km/h w lutym 2025, prąd strumieniowy ściągnie cyklon

Omawiany żywioł na zachodzie Europy w pośredni sposób wpłynie również na warunki pogodowe, zwłaszcza w przypadku zmiany kierunku adwekcji powietrza, gdyż zaciągnie do Polski ciepłą masę powietrza polarnomorskiego i pojawi się silne ocieplenie, zwłaszcza między około 23-25 lutego, gdy w regionach południowych zanotujemy nawet 10-15 st. C. Wiatr na ogół nie będzie jednak stanowił w naszym regionie zagrożenia, jedynie miejscami w rejonach górskich i podgórskich powieje okresami silniej.

Zobacz: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Silne ocieplenie przełamie mróz? Zima ściśnie i nagle ustąpi wiośnie

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!