
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Silne ocieplenie przełamie mróz? Zima ściśnie i nagle ustąpi wiośnie
Za nami pierwsza połowa lutego, która w kończącym się tygodniu przyniosła silny mróz oraz miejscami śnieg w Polsce. Pytacie, czy pogoda długoterminowa na 16 dni sięgająca już początku marca przewiduje dalsze ochłodzenie i umocnienie zimy, a może nadciągnie nagłe wiosenne ocieplenie? Najnowsze prognozy ucieszą szczególnie osoby, które nie lubią marznąć i już marzą o podmuchu wyraźnego ciepła.
Prognozowany zakres temperatury maksymalnej w Polsce 3 marca 2025
Nadchodzący tydzień przez znaczną część przyniesie główną falę ochłodzenia z najniższymi temperaturami zimy w tym sezonie na obszarze Polski. Wyjątkowo zimno zapowiadają się noce w rejonie rozpogodzeń, zwłaszcza przy gruncie, gdzie mróz dwucyfrowy będzie częstym zjawiskiem. Już w ostatnich dniach, temperatura przy gruncie spadła miejscami do -21/-16 st. C., a w górach było aż -30,5 st. C. Najbliższe dni przyniosą jeszcze większy spadki na nizinach. Sytuacja zacznie się zmieniać dopiero pod koniec tygodnia, gdy nastąpi adwekcja łagodniejszych mas powietrza i temperatury zaczną rosnąć, zwłaszcza od kolejnego weekendu oraz w następnym tygodniu, ale słabszy mróz nocami, zwłaszcza w regionach wschodnich kraju nadal może występować.
Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury za okres tygodnia do 22 lutego 2025
Okres panowania niskich temperatur jest już zatem policzony bo w trakcie ostatniej dekady miesiąca, zwłaszcza po 22 lutego wkroczy od zachodu i południowego zachodu silne ocieplenie, które stopniowo będzie się przemieszczać w głąb Polski na wschód i południowy wschód. Wówczas pojawią się dni, gdy w wielu regionach temperatury wzrosną co najmniej do 7-14 st. C., a lokalnie nawet 15 st. C. również będzie realne. Zima termiczna ustąpi nie tylko przedwiośniu, ale będziemy mieć także okres termicznej wiosny, gdy średnia temperatura dobowa miejscami będzie powyżej 10 st. C. Zmiana w kierunku ocieplenia będzie możliwa ze względu na przesunięcie położenia wyżu bardziej na wschód Europy, ponadto od zachodu znad Atlantyku podejdą niże, które będą zaciągać w głąb centrum kontynenty, w tym do Polski cieplejsze masy powietrza.
Pogoda długoterminowa. Prognozowana suma opadów w rejonie Polski do 23 lutego 2025
Dalsze utrzymywanie się wpływu wyżu na warunki pogodowe w Polsce sprawi, że opadów ponownie w nadchodzącym tygodniu będzie niewiele. Nieco więcej z efektu morza popada tylko miejscami, głównie w formie śniegu na północy kraju, poza tym opadów nie będzie lub wystąpią tylko miejscami słabe i przelotne. Będzie więc postępował deficyt opadowy i dalszy spadek wilgotności gleby, który już w wielu regionach jest bardzo niski szczególnie jak na tę porę roku.
Sprawdź: Silny mróz sięgnie z północy. Temperatura spadnie do -30 stopni. Będzie fala siarczystej zimy
Pogoda na 16 dni dla Warszawy. Prognozowane prawdopodobieństwo opadów i temperatury do 4 marca 2025
Przed nami więc najbliższe dni ze znacznym ochłodzeniem i sporym mrozem w nocy bez licznych opadów przy wpływie przewagi wyżu, z wyjątkiem regionów północnych, gdzie miejscami przejdą rozproszone śnieżyce w wyniku efektu morza. Od kolejnego weekendu zmieni się kierunek adwekcji powietrza i zacznie wkraczać ocieplenie, które usunie termiczną zimę. W ostatnich dniach lutego poczujemy miejscami nawet podmuch wiosny bo będą regiony, gdzie zanotujemy nawet kilkanaście st. C. Opadów nadal nie będzie wiele, poza tym nie zabraknie okresów ze słońcem.
Zobacz: Uderzy nagła śnieżyca. Spadnie 40 cm śniegu. Nawrót zimy ściągnie zawieje i zamiecie na południe
Źródło: DobraPogoda24.pl