| |
Zagrożenie!
Trąba powietrza uderzyła o poranku. Wiatr przewrócił przyczepę kempingową. Jest nagranie żywiołu

Trąba powietrza uderzyła o poranku. Wiatr przewrócił przyczepę kempingową. Jest nagranie żywiołu

W naszych prognozach wspominaliśmy o cyklonie, który minionej doby przyniósł potężne wichury i ochłodzenie do Europy, w tym do Polski. Wiatr największe szkody wyrządził w rejonie Wysp Brytyjskich. Istotny jest fakt zanotowania aż dwóch trąb powietrznych. Pierwsza uderzyła w Anglii w miejscowości Knutton, a druga w rejonie West Bridgford. Na nagraniu żywiołu widać, jak wir powietrza nagle uderza i przewraca dużą przyczepę kempingową.

Przyczepa kempingowa w miejscowości Knutton w Anglii tuż przed uderzeniem trąby powietrznej, 15 kwietnia 2024. Foto: FB Steven Lee Hemmings

Trąba powietrzna uderzyła w Anglii, wir powietrza przewrócił przyczepę kempingową, nagranie żywiołu kwiecień 2024

Załamanie pogody było związane z cyklonem Yupadee, który dodatkowo zyskał imię Renata ze względu na wichury, jakie mu towarzyszyły. Jego centrum minionej doby z rejonu Morza Północnego przemieściło się nad południowy Bałtyk i obecnie wpływa bezposrednio na pogodę w Polsce, niosąc na północy kraju opady oraz silniejsze porywy wiatru. Wcześniej przyniósł silne wichury, zwłaszcza od rejonu Wielkiej Brytanii i Irlandii przez częściowo Francję, Kraje Beneluksu po Niemcy. Front z nim związany niósł również burze, od szczególnie Anglii po środkową Polskę.

Zanotowane burze w Europie w wyniku oddziaływania cyklonu Renata, do godziny 12:10, 16 kwietnia 2024

Trąba powietrzna i burze w Anglii, wir powietrza przewrócił przyczepę kempingową w Knutton kwiecień 2024

Uwagę zwracają dwie nietypowe trąby powietrzne, które uderzyły w Anglii. Co istotne, miało to miejsce o poranku, a to zdarza się bardzo rzadko. Tego typu zjawiska znacznie częściej uaktywniają się w godzinach popołudniowych i wieczornych. Pierwszy z wirów powietrza niespodziewanie zszedł między domy o godzinie 06:33 (czasu lokalnego) w miejscowości Knutton, w okręgu Newcastle-under-Lyme, Staffordshire w Anglii. Na nagraniu widać, jak w pewnym momencie wyłania się wir powietrza między domami. Wiatr dosłownie zdmuchuje przyczepę kempingową i rzuca w ułamku sekundy na bok.

Skutki trąby powietrznej w Anglii w miejscowości Knutton, 15 kwietnia 2024

Na szczęście nikogo nie było w przyczepie, ale została ona częściowo uszkodzona. Siłę wiatru oszacowano wstępnie na IF1,5. Z relacji mieszkańców wynika, że wiatr uniósł w powietrze także fragmenty poszyć budynków gospodarczych oraz ogrodzeń. Druga trąba powietrzna zeszła około godziny 08:34 (czasu polskiego), w rejonie miejscowości West Bridgford. W tym przypadku lej powietrza o sile IF1, łamał drzewa i tarasował drogi oraz uszkadzał dachy. Podmuch wiatru potrafił także uszkodzić, a nawet zburzyć murowane kominy.

Sprawdź także: Spadnie śnieg i chwyci mróz. Fala silnego ochłodzenia na mapach w Polsce

Prognoza burz dla Europy do godziny 08:00, 17 kwietnia 2024

Prognoza burz dla Europy do 17 kwietnia 2024

Najbliższej doby burze z silniejszymi zjawiskami atmosferycznymi w Europie, prognozowane są szczególnie w rejonie Włoch i częściowo Bałkanów po miejscami środkowo-wschodnią Ukrainę. Słabsze zjawiska lokalnie mogą wystąpić także między Belgią i Polską.

Zobacz też: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Silne ochłodzenie ściągnie przymrozki. Powrót lata nieprędko

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!