| |
Zagrożenie!
Spadnie śnieg i chwyci mróz. Fala silnego ochłodzenia na mapach. Wiemy, kiedy wróci ocieplenie

Spadnie śnieg i chwyci mróz. Fala silnego ochłodzenia na mapach. Wiemy, kiedy wróci ocieplenie

Po bardzo ciepłej i chwilami letniej pierwszej połowie kwietnia, początek drugiej połowy przynosi w Polsce silne ochłodzenie. Miejscami spadł śnieg i to na nizinach, ponadto wkrótce chwyci w nocy mróz. Z termicznego lata przeszliśmy do przedzimia. Fala ochłodzenia będzie się przedłużać, ale ocieplenie również widać w prognozach. Musimy się jednak uzbroić w cierpliwość, bo przed nami jeszcze sporo chłodnych dni.

Silna fala ochłodzenia w Polsce. Prognozowana anomalia temperatury w Europie za okres tygodnia do 22 kwietnia 2024

Silna fala ochłodzenia, spadnie śnieg i chwyci mróz w Polsce, kiedy wróci ocieplenie kwiecień 2024

Zapowiadając ochłodzenia, zaznaczaliśmy, że miejscami spadkowi średnich temperatur przy przejściu stref frontowych mogą również towarzyszyć rzadkie i bardzo rozproszone opady śniegu lub krupy śnieżnej i to nie tylko w górach. Nie oznacza to jednak, że należy oczekiwać powrotu zimy. Owszem, miejscami może się nawet na chwilę zabielić, ale z powodu dodatnich temperatur śnieg szybko stopnieje. Na progu silnego ochłodzenia mogą się o tym przekonać lokalnie mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego, gdzie śnieg spadł w rejonie Białogardu, Bobolic, czy Rosnowa i Zegrza.

Prognoza chwilowej pokrywy śnieżnej w Polsce, 20 kwietnia 2024

Kiedy i gdzie spadnie śnieg, fala ochłodzenia w Polsce kwiecień 2024

Takich lokalnych incydentów poza górami w Polsce, w czasie tego ochłodzenia będzie jeszcze więcej, zwłaszcza w regionach północnych i północno wschodnich. Miejscami przelotnie popada śnieg, lokalnie może się nawet zabielić, ale po opadach śnieg szybko stopnieje. Możemy zatem mówić jedynie o lokalnych incydentach, bo nawrotu prawdziwej zimy z tego nie będzie. Nie zmienia to jednak faktu, że na drogach miejscami zrobi się ślisko, ponadto średnia temperatura dobowa będzie ponownie sprzyjać podróżowaniu na oponach zimowych i tu może być problem, bo wielu kierowców po bardzo ciepłym marcu i pierwszej połowie kwietnia zmieniło już opony na letnie.

Chwyci mróz w Polsce. Prognozowana temperatura, 21 kwietnia 2024

Spadnie śnieg i chwyci mróz w Polsce, fala ochłodzenia, kiedy cieplej kwiecień 2024

Dodatkowo noce i poranki, zwłaszcza w rejonach przejaśnień i rozpogodzeń podczas tej fali ochłodzenia miejscami zaczną przynosić ujemne temperatury. Mróz wpłynie na uprawy i zbiory, bo miejscami spowoduje uszkodzenia kwiatów i zalążków owocowych.

Sprawdź też: Prognozy przymrozków są fatalne. Będzie -6 stopni. Fala chłodu zrobi szkody w uprawach

Prognozowane lokalne incydenty z chwilową pokrywą śnieżną w Polsce, 22 kwietnia 2024

Śnieg i mróz w prognozach, fala ochłodzenia w Polsce kwiecień 2024

Przed nami więc kolejne dni silnego ochłodzenia, które miejscami przyniesie niewielki mróz w nocy i poranku oraz niskie temperatury w ciągu dnia. W zależności od regionu będą się wahać maksymalnie najczęściej w przedziale 5-14 st. C. Najzimniej będzie najczęściej na północy Polski oraz w rejonach podgórskich. Przelotny śnieg i krupa śnieżna poza górami popada tylko lokalnie i incydentalnie. Warunki pogodowe będą charakterystyczne dla termicznego przedzimia. Jest to spora zmiana po letniej pierwszej połowie kwietnia, która zapisała się w Polsce ze średnią temperaturą o 6,2 st. C. powyżej normy. Z powodu obecnego ochłodzenia, około 24 kwietnia, anomalia liczona od początku miesiąca zostanie już zredukowana do około +2,5 st. C.

Prognozowane prawdopodobieństwo temperatur w Polsce na przykładzie Łodzi do 29 kwietnia 2024

Kiedy wróci ocieplenie do Polski kwiecień 2024

Aura w minionych dniach bardzo nas rozochociła do aktywności na świeżym powietrzu i wszelkich prac ogrodowych, dlatego pytacie, kiedy wróci ocieplenie i znowu będzie można porzucić kurtki. Niestety, szybkiego powrotu wyższych temperatur nie możemy oczekiwać. Radykalnych zmian obecnie nie widać, co najmniej do 24-25 kwietnia. Dopiero w ostatnich dniach miesiąca wstępnie jest sygnalizowane ocieplenie, z powrotem temperatur w Polsce w okolice lub ponad 20 st. C., ale i to nie we wszystkich regionach od razu.

Zobacz także: Śnieżyce zakorkują drogi. Nawrót zimy przyniesie 35 cm śniegu. Przejdą zawieje i zamiecie

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Amper

Każdego roku to samo i każdego roku sensacja, że w kwietniu pada śnieg i chwyta mróz.

18 kwiecień 2024 - 19:29
Odpowiedz