| |
Zagrożenie!
Tajwan zasiewa chmury. Na wyspie największa susza od ponad 50 lat

Tajwan zasiewa chmury. Na wyspie największa susza od ponad 50 lat

Problem niedoboru opadów, długie okresy suszy na przemian z nawalnymi opadami, to zmiany klimatyczne, jakie już doświadczymy w wielu regionach świata. Przykładem obecnie może być Tajwan, który zmaga się z coraz większą suszą. Według danych meteorologicznych, na Tajwanie potęguje się susza, największa od ponad 50 lat. Zwykle nad wyspę w ciągu roku dociera tajfun, który przynosi obfite opady deszczu, ale od minionego roku nie było tajfunu, który odbudowałby zapasy wody. Z tego powodu wiele zbiorników wodnych jest na rekordowo niskim poziomie. Prezydent Tajwanu (Republiki Chińskiej) Tsai Ing-wen wezwała mieszkańców do oszczędzania wody i przygotowania się na niedobory, nasilające się już od października zeszłego roku. W poście na portalu społecznościowym Tsai napisała, że Tajwan nie doświadczył tajfunu w 2020 roku i stoi w obliczu najpoważniejszego niedoboru wody od 56 lat. Dodała, że rząd utworzył centrum reagowania kryzysowego, aby poradzić sobie z suszą.

Susza na Tajwanie. Zarządzono zasiewanie chmur. Poziom wody w zbiorniku w pobliżu zapory Mingde Dam. Foto: CNA

Susza na Tajwanie, zarządzono zasiewanie chmur, rok 2021

Na Tajwanie już zaostrzono ogólnokrajowe ograniczenia w dostawach wody, ponadto zmobilizowano awaryjne zasoby wodne, w tym zakład odsalania w hrabstwie Hsinchu do wytężonej pracy, bo pora sucha może potrwać do maja. Tsai dodała, że wojskowy samolot transportowy został wysłany w celu zasiewania chmur nad zbiornikiem Shimen na północy - jednym z największych obszarów zlewisk na Tajwanie.

Z powodu suszy, zarządzono zasiewanie chmur na Tajwanie

Według Agencji Zasobów Wodnych, zbiornik ten ma obecnie tylko 49% pojemności magazynowej. Inne zbiorniki na wyspie również są na alarmująco niskich poziomach, przy czym zbiornik Te-Chi ma pojemność 10,1%, a Tsengwen 15,2%.

Susza na Tajwanie, zdjęcia satelitarne wyspy. 28 lutego 2021, foto: NASA

Susza na Tajwanie, zasiewanie chmur, Republika Chińska

Niewykluczone, że niedobory wody na Tajwanie zakłócą funkcjonowanie tajwańskiego sektora półprzewodników, może to mieć konsekwencje globalne, ponieważ mogą pojawić się opóźnienie w dostawach elektroniki, takiej jak smartfony, tablety i komputery osobiste.

Skutki suszy na Tajwanie

Niedobór chipów jest szczególnie widoczny w przemyśle samochodowym, w którym oczekuje się, że producenci samochodów stracą w tym roku miliardy dolarów zysków. Półprzewodniki są kluczowymi komponentami samochodów w obszarach takich jak systemy informacyjno-rozrywkowe i bardziej konwencjonalne części, takie jak układ kierowniczy i hamulce. Rozwiązaniem ma być wykopanie głębokich studni, które będą zaopatrywać tajwańskie fabryki w wodę.

Dodajmy, że niedobory opadów w ostatnich latach nasilają się również w Polsce. W wielu gminach wprowadzano ograniczenia lub apelowano o ograniczenie zużycia wody. 

DobraPogoda24


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!