| |
Zagrożenie!
Sztorm Bella odciął od energii elektrycznej tysiące mieszkańców Irlandii, Wielkiej Brytanii i Francji. We Włoszech alarm pogodowy

Sztorm Bella odciął od energii elektrycznej tysiące mieszkańców Irlandii, Wielkiej Brytanii i Francji. We Włoszech alarm pogodowy

Na Atlantyku rozwinął się potężny niż niosący silne huraganowe porywy wiatru, wysokie fale sztormowe i opady. Brytyjska służba meteorologiczna nazwała ten sztorm Bella, a niemiecka Hermine. Cyklon pozbawił tysiące domów w Irlandii, Wielkiej Brytanii i Francji dostaw energii elektrycznej, miejscami uszkodził lub zerwał dachy, a także przyniósł opady. Na wybrzeżu we Francji i Wielkiej Brytanii porywy wiatru osiągały lub przekraczały 120 km/h. Sztorm Bella spowodował utrudnienia w ruchu lotniczym. Co trzeci samolot obsługiwany na lotnisku Charlesa de Gaulle'a pod Paryżem był opóźniony - średnio o 50 minut. Ruch lotniczy wrócił już do normy. Część lotów było przekierowanych. W wielu miejscach doszło także do opóźnień na kolei przez konary powalone na trasy.

Położenie centrum sztormu Bella, 27 grudnia 2020. Foto: NASA

Sztorm Bella, wichura w Irlandii, Wielkiej Brytanii, Francji, alarm pogodowy we Włoszech

Gwałtowne wichury związane ze sztormem Bella najpierw dotarły do Wielkiej Brytanii, a później przemieściły się nad północną i zachodnią Francję, Hiszpanię, Belgię, Holandię, Luksemburg, Danię i północno-zachodnie Niemcy.

Sztorm Bella z wysoką falą sztormową uderzający w wybrzeże Walii

Porywy wiatru zanotowane na Wyspach Brytyjskich

Sztorm Bella, zanotowane porywy wiatru w Irlandii i Wielkiej Brytanii

Porywy wiatru zanotowane we Francji

Porywy wiatru sztorm Bella we Francji

Alarm pogodowy we Włoszech

Włoska Obrona Cywilna ogłosiła w dużej części kraju pomarańczowy alarm pogodowy. Spodziewane są dziś 28.12 bardzo silne porywy wiatru i opady śniegu. Burmistrzowie wielu gmin apelują do mieszkańców o pozostanie w domach.

Prognozowany zasięg i rodzaj opadów we Włoszech i Europie, 28 grudnia 2020, do godziny 13:00

Sztorm Bella, alarm pogodowy we Włoszech, wichura, opady, śnieg w Alpach

Przykładowo, w Ligurii zapowiadane są gwałtowne burze śnieżne, na Sardynii oczekuje się 5-metrowych fal sztormowych, a Wenecja Euganejska ogłosiła alarm lawinowy. W Wenecji uruchomiono procedurę podniesienia tamy Mojżesz, mającej chronić miasto przed wysoką falą sztormową.

Prognozowany zasięg i rodzaj opadów we Włoszech i Europie, 28 grudnia 2020, do godziny 19:00

Sztorm Bella, wichury w Europie, Francja, Wielka Brytania, Irlandia, alarm pogodowy we Włoszech

W Alpach ponownie spodziewane są intensywne opady śniegu. Na przełęczy Brenner, łączącej Włochy z Austrią, na trasę wyruszyło 220 pojazdów odśnieżających. Silny wiatr spodziewany jest także na południu Włoch.

DobraPogoda24


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!