| |
Zagrożenie!
Szokuje temperatura w Polsce. Pogoda do końca kwietnia potwierdzona. Anomalia zaskoczy

Szokuje temperatura w Polsce. Pogoda do końca kwietnia potwierdzona. Anomalia zaskoczy

Niskie i umiarkowane temperatury, dość częste przelotne opady i ujemna anomalia klimatyczna w kwietniu sprawia, że pogoda w Polsce w tym miesiącu bardzo nas rozczarowuje, zwłaszcza pod względem temperatury. Trend naszej prognozy długoterminowej jest prawidłowy jeśli chodzi o zjawiska atmosferyczne, z wyjątkiem temperatur bo miały być w normie, a będą poniżej normy klimatycznej. Niestety, najnowsza prognoza pogody do końca kwietnia 2022 również nie zapowiada przełomu w pogodzie. Nadal utrzymają się temperatury niższe od normy, ponadto będą co jakiś czas możliwe przelotne opady i burze.

Prognozowana ujemna anomalia temperatury w Polsce, za okres 25 kwietnia - 1 maja 2022

Chłodny kwiecień 2022 w Polsce, szokują temperatury, prognoza do końca kwietnia 2022

Właśnie została wydana najnowsza prognoza anomalii według wyliczeń europejskiego centrum prognostycznego ECMWF. W Europie prognozy te mają największą sprawdzalność w okresach średnioterminowych. Na powyższej mapie widzimy, że temperatury w Polsce, mimo, że będą na ogół dodatnie przez całą dobę, to w ciągu dnia będą na tyle niskie i umiarkowane, że średnia temperatura dobowa będzie nadal niższa od normy wieloletniej. Nie ma więc już szans, aby uratować ten miesiąc i raczej nie osiągniemy normy klimatycznej, zwłaszcza, że do początku ostatniej dekady miesiąca, temperatura w skali kraju jest aż o 1,7 st. C. niższa od najnowszej normy klimatycznej. To oznacza, że kwiecień kolejny rok z rzędu będzie miesiącem chłodnym w Polsce. W zeszłym roku był najchłodniejszy od 24 lat.

Anomalia temperatury w Polsce do 21 kwietnia 2022. Dane IMGW

Chłodny kwiecień 2022 w Polsce, kiedy będzie cieplej, pogoda do końca kwietnia

Kwiecień do tej pory jest najchłodniejszy na południowym wschodzie Polski. O pierwszym upale i gorących dniach w Polsce nadal możemy jedynie pomarzyć, bo w kolejnych dniach temperatury w zależności od regionu i wielkości zachmurzenia będą się maksymalnie wahać w przedziale około 10-20 st. C. 

Prognozowane maksymalne temperatury w Europie, jakie mogą wystąpić do 28 kwietnia 2022. Miejscami mogą być zaniżone o kilka stopni

Szokuje temperatura w Polsce, prognoza pogody do końca kwietnia 2022 

W najbliższych dniach temperatury zaczną rosnąć na południu, zachodzie i południowym wschodzie Europy. Na obszarze, od Hiszpanii i Portugalii przez Francję, Włochy po Bałkany, Ukrainę i południową Rosję, temperatury w ostatniej dekadzie kwietnia wzrosną w wielu miejscach do około 20-30 st. C. W Polsce pozostaniemy jednak pod wpływem nieco chłodniejszego i wilgotniejszego powietrza.

Prognozowane średnie ciśnienie w Europie, za okres 22-27 kwietnia 2022

Pogoda do końca kwietnia 2022, prognoza ciśnienia w Polsce i Europie

W najbliższych dniach nadal nie możemy liczyć na ustabilizowanie pogody i wystąpienie dłuższego okresu z dominacją słonecznej i ciepłej aury. Co jakiś czas do Polski będą podchodzić strefy przelotnych opadów z pola obniżonego ciśnienia znad południowej i zachodniej Europy, gdzie będą występować ośrodki niżowe. Jeden z takich niżów już w najbliższą niedzielę 24.04 przyniesie miejscami w Polsce burze z gradem i przelotnym ulewnym deszczem. W poniedziałek 25.04 również miejscami przelotnie popada i wystąpią lokalne burze, zwłaszcza we wschodniej połowie kraju. W kolejnych dniach przelotnych opadów będzie mniej, poza tym wystąpią na mniejszym obszarze, ale nadal temperatury pozostaną na umiarkowanym poziomie. Pocieszeniem będą również okresy bardziej pogodne.

Wstępnie prognozowana suma opadów w Polsce, do końca kwietnia 2022

Prognoza opadów w Polsce do końca kwietnia 2022

Najmniej opadów dalej spodziewamy się nad morzem oraz w dzielnicach północno zachodnich. W tej części kraju pogoda do końca kwietnia będzie najbardziej stabilna. Miejmy nadzieję, że maj przyniesie zdecydowanie wyższe temperatury. O tym więcej będziemy informować w stosownej prognozie na ostatni miesiąc meteorologicznej wiosny.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Zdzicho

Czyli kwiecień kolejny rok z rzędu można spisać na straty :( U mnie dalej piec się włącza.

22 kwiecień 2022 - 15:11
Odpowiedz
SceptykGO

Kolejny zimny kwiecień z rzędu? Nie może być! Przecież Redakcja tłumaczyła, że mamy globalne ocieplenie i chłodniejszy miesiąc, owszem, może się zdarzyć, ale sporadycznie, raz na kilka lat. A tu czwarta zimna wiosna z rzędu...

22 kwiecień 2022 - 15:44
Odpowiedz
DobraPogoda24.pl

Owszem, nie zawsze będzie cieplej, bo tak ocieplenie klimatu nie działa, to nie jest proces liniowy. Będą fluktuacje, ale średnia w ujęciu dekad będzie rosła i tak na ocieplenie klimatu należy patrzeć. Przykładowo, na 10 ostatnich kwietniów zaledwie 3 są chłodne! Przewaga ciepłych miesięcy jest zdecydowana. Ostatnie chłodne kwietnie, to 2017, 2021 i 2022. Wszystkie pozostałe były ciepłe, ponadto w 2018 roku był najcieplejszy w Polsce kwiecień od co najmniej 200 lat https://dobrapogoda24.pl/artykul/rekordowo-cieply-kwiecien Nieprawdą jest, że wiosna w Polsce 4 rok z rzędu jest chłodna. Chłodna była w 2021 roku, w 2020 była w normie, w 2019 i 2018 ciepła z temperaturami znacznie powyżej normy, a obecna jeszcze się nie skończyła. Do niej wlicza się dane również z maja.

22 kwiecień 2022 - 16:04
Odpowiedz
Grzegorz

Globalne ocieplenie dotyczy całej naszej planety, a nie samej Polski.

22 kwiecień 2022 - 19:32
Odpowiedz