| |
Zagrożenie!
Burze z gradem przejdą przez Polskę. W niedzielę wkroczy niż. Przyniesie ulewny deszcz

Burze z gradem przejdą przez Polskę. W niedzielę wkroczy niż. Przyniesie ulewny deszcz

Niedawno wspominaliśmy o niżu, który we Francji oraz w Hiszpanii przyniesie ulewy i burze. Niż noszący imię Thalke później skieruje się na północny wschód aż w niedzielę 24 kwietnia dotrze do Polski i ponownie spowoduje załamanie pogody. W naszym kraju również przyniesie opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Będą to opady konwekcyjne, czyli rozproszone i przelotne. Miejscami natężenie opadów będzie dość duże, aczkolwiek raczej krótkotrwałe. W rejonie burz silniej powieje, ponadto lokalnie spadnie niewielki grad. Niż zaciągnie do Polski cieplejsze i wilgotniejsze powietrze. W powietrzu tym będzie również pył saharyjski, który opadnie z deszczem.

Prognozowany obszar niżowy przesuwający się znad Francji przez południowe Niemcy nad Polskę. Położenie niżu Thalke o godzinie 02:00, 24 kwietnia 2022

Załamanie pogody znowu w Polsce. Niż przyniesie burze, grad i ulewny deszcz w niedzielę 24 kwietnia 2022

Niż Thalke pokona setki kilometrów zanim zaniknie. Powstał nad Atlantykiem, a następnie ulewy i burze przyniesie we Francji, Hiszpanii i Portugalii. W rejonach podgórskich popada również śnieg. Niż następnie przez południowe Niemcy i Kraje Alpejskie będzie wędrował nad Polskę. Nad naszym krajem pojawi się w najbliższą niedzielę 24.04, gdy głównie po południu i wieczorem wkroczy strefa opadów z nim związana.

Prognozowane położenie niżu Thalke nad Polską, noc 24/25 kwietnia 2022

Niż Thalke załamie pogodę w Polsce, będą burze, grad i ulewny deszcz, mapa ciśnienia 24-25 kwietnia 2022

Centrum niżu będzie się przemieszczać nad środkową Polskę z południowego zachodu. W obrębie oddziaływania niżu pojawią się opady deszczu, a miejscami w chwiejnym i wilgotnym powietrzu rozwiną się również burze, lokalnie z gradem. Zjawiska konwekcyjne będą się rozwijać miejscami, głównie w drugiej połowie dnia i wieczorem. Ich zasięg może się jeszcze nieznacznie zmienić, ale do końca dnia miejscami popada, zwłaszcza na południu, południowym zachodzie i południowym wschodzie aż po centrum kraju. W nocy 24/25.04 strefa opadów, będzie się dalej przesuwać wraz z niżem na północny wschód Polski.

Wstępnie prognozowany zasięg opadów i lokalnych burz w Polsce, do godziny 17:00, 24 kwietnia 2022

Pogoda. Załamanie pogody w niedzielę 24 kwietnia 2022, niż z burzami, gradem i ulewami wkroczy do Polski

Wieczorem zjawiska nadal będą możliwe z uwagi na obecność niżu nad Polską, a także dzięki napływaniu wilgotnego, chwiejnego i dość ciepłego powietrza. Temperatury w kraju będą zróżnicowane w tym dniu, gdyż będą zależne od wielkości zachmurzenia, ale na ogół spodziewamy się maksymalnie, do 10-19 st. C. Chłodniej będzie miejscami nad samym morzem oraz na południu Dolnego Śląska, zwłaszcza w rejonie Sudetów. 

Wstępna prognoza zasięgu opadów w Polsce, do godziny 20:00, 24 kwietnia 2022

Burze i grad przyniesie w niedzielę 24 kwietnia 2022 niż Thalke

Pamiętajmy, że opady konwekcyjne charakteryzują się ograniczonym zasięgiem i natężeniem, ale tam gdzie wystąpią przynoszą dość intensywne zjawiska. W czasie tych opadów sumy lokalnie mogą sięgać około 10-25 mm w krótkim czasie. Na wystąpienie burz wskazuje także prognoza energii dostępnej drogą konwekcji.

Prognozowana umiarkowana i niewielka chwiejność CAPE z upływem popołudnia, 24 kwietnia 2022. Obszar chwiejności do wieczora przesunie się bardziej w głąb kraju

Burze z gradem dotrą do Polski, prognoza opadów i burz, niedziela 24 kwietnia 2022

Stosowną prognozę burzową wydany tradycyjnie na specjalnej mapie opracowywanej w sezonie wiosenno-letnim. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że synoptycy wydadzą 1 stopień ostrzeżenia meteorologicznego.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!