| |
Zagrożenie!
Pogoda. Susza w Polsce 2020. Sytuacja staje się dramatyczna. Poziom wody w Warszawie na Wiśle w zeszłym roku o tej porze był wyższy

Pogoda. Susza w Polsce 2020. Sytuacja staje się dramatyczna. Poziom wody w Warszawie na Wiśle w zeszłym roku o tej porze był wyższy

Po najcieplejszej i najmniej śnieżnej zimie w historii pomiarów, od początku wiosny 2020 przychodzi nam w Polsce zmagać się z suszą. Sytuacja jest niepokojąca, bo poziom wody o tej porze roku w porównaniu do tego samego dnia w roku ubiegłym jest niższy, a jak pamiętamy w poprzednim roku w ponad 300 gminach były ograniczenia w dostępie do wody.

Susza w Polsce 2020. Stan wody na Wiśle w Warszawie. Foto: ESA/Sentinel 2

Susza w Polsce 2020 stan i poziom wody w Wiśle Warszawa kwiecień 2019 - 2020

Jeśli maj nie przyniesie znacznych sum opadów deszczu, to sytuacja związana z suszą w Polsce stanie się dramatyczna. Ziarno, które rolnicy obecnie zasiewają może po prostu nie wykiełkować. Żegluga śródlądowa stanie się niemożliwa. Ponadto może być zagrożona praca niektórych elektrowni, gdyż jest im potrzebna woda z rzek do chłodzenia, tak jest m.in. w przypadku Elektrowni Połaniec pobierającej wodę bezpośrednio z Wisły.

Susza w Polsce 2020. Stan wody na Wiśle w Warszawie. Foto: ESA/Sentinel 2

Susza w Polsce 2020 poziom stan wody w Wiśle porównanie Warszawa 2019 i 2020

Dane wskazują, że tegoroczna susza o tej porze roku jest silniejsza od tej ubiegłorocznej. Dziś 23 kwietnia o poranku stan wody na Wiśle w Warszawie na stacji Bulwary, to zaledwie 58 cm! W zeszłym roku o tej porze było 87 cm. Rekord najniższego stanu Wisły w Warszawie wynosi 26 cm, ale był on notowany w sierpniu 2015 roku. Tymczasem mamy 3 dekadę kwietnia, gdy stan wody powinien być znacznie wyższy. Z prognoz wynika, że poziom wody w kolejnych dniach opadnie do 50 cm, a to już tylko 24 cm więcej od najniższego poziomu w historii pomiarów, z tym, że mamy kwiecień, a nie sierpień!

Minione lata jednoznacznie wskazują, że powinniśmy w Polsce podjąć działania mające na celu gromadzenie wody na różnych szczeblach, począwszy od małej przydomowej retencji, bo aż 73% wody, która w czasie opadów deszczu spadnie, odparowuje lub spływa rzekami do Bałtyku. Retencjonowanie wody, zmiana systemów melioracyjnych z takich osuszających, które dawniej były robione, na nawadniające, zwiększenie również pojemności tych wodnobagiennych zbiorników - to są elementy, które są kluczowe dla naszego bezpieczeństwa.

Sprawdź - Ponad 315 gmin w Polsce ograniczało lub apelowało o ograniczenie zużycia wody w 2019 roku.

DobraPogoda24, ESA/Sentinel-2, IMGW


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!