| |
Zagrożenie!
Śnieżyce zakorkują drogi. Nawrót zimy przyniesie 35 cm śniegu. Przejdą zawieje i zamiecie

Śnieżyce zakorkują drogi. Nawrót zimy przyniesie 35 cm śniegu. Przejdą zawieje i zamiecie

Rozpoczyna się druga połowa kwietnia, która przyniesie w Polsce trwalsze ochłodzenie z przymrozkami i lokalnymi opadami śniegu, zwłaszcza w górach. Zmiana w pogodzie nie będzie jednak porównywalna z innymi regionami Europy, gdzie przejdą kolejne śnieżyce niosące także zawieje i zamiecie śnieżne. Nawrót zimy miejscami przyniesie wzrost pokrywy śnieżnej o 10-35 cm śniegu, a lokalnie więcej. W rejonie opadów będą zakorkowane i zablokowane drogi. Wzrośnie zagrożenie lawinowe.

Prognozowany zasięg śnieżycy w Europie w rejonie Alp o godzinie 08:00, 16 kwietnia 2024

Śnieżyca zakorkuje drogi w Europie w rejonie Alp, spadnie 35 cm śniegu kwiecień 2024

Obecnie w głąb Europy postępuje napływ chłodnego powietrza zaciąganego przez cyklon podążający z Morza Północnego nad południowy Bałtyk. Po jego zachodniej stronie, to zimne powietrze spłynie na południe aż w rejon północnych Włoch, gdzie rozwinie się płytki cyklon wtórny, który przyniesie potężne śnieżyce w rejonie Krajów Alpejskich w najbliższych dniach.

Prognoza zasięgu śnieżycy w Europie w rejonie Krajów Alpejskich o godzinie 14:00, 17 kwietnia 2024

Nawrót zimy i śnieżyce zakorkują drogi w Europie, gdzie spadnie śnieg w rejonie Alp kwiecień 2024

We wtorek śnieżyce pojawią się szczególnie w rejonie pogranicza północno-zachodnich Włoch i Francji przez rejon Szwajcarii po miejscami Austrię. Dobę później, w środę zaznaczą się także opady konwekcyjne. W rejonie lokalnych śnieżyc i burz śnieżnych natężenie opadów będzie bardzo duże. Opadów konwekcyjnych śniegu w tym dniu będzie sporo szczególnie na obszarze między Szwajcarią i częściowo Austrią.

Prognoza rozproszonych śnieżyc w Europie w rejonie Alp o godzinie 14:00, 18 kwietnia 2024

Nawrót zimy przyniesie śnieżyce w Europie, śnieg zakorkuje drogi w Alpach kwiecień 2024

Kolejne śnieżyce przyniosą w omawianym okresie znaczny przyrost pokrywy śnieżnej szczególnie, od rejonu pogranicza Włoch i Francji przez południowo zachodnią, centralną i wschodnią Szwajcarię po zachodnią i środkową Austrię. Miejscami spadnie 10-35 cm śniegu, a lokalnie w wysokich górach może to być nawet 40-60 cm śniegu.

Zobacz również: Prognozy przymrozków są fatalne. Będzie -6 stopni. Fala chłodu zrobi szkody w uprawach

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w rejonie Alp w Europie do 18 kwietnia 2024

Podmuch zimy i śnieżyce w Europie, gdzie śnieg zasypie drogi w Alpach kwiecień 2024

Opadom śniegu miejscami będą towarzyszyć zawieje i zamiecie śnieżne, które znacznie ograniczą widzialność oraz utrudnią odśnieżanie dróg. W wielu regionach pojawią się korki, a lokalnie niektóre odcinki dróg mogą być tymczasowo zamknięte. Po opadach do piątku poza wysokimi górami część śniegu zdoła stopnieć.

Prognoza zasięgu zimy z pokrywą śnieżną w Europie w rejonie Alp, 19 kwietnia 2024

Gdzie śnieżyce i zima w Europie kwiecień 2024

Nawroty zimy w tym regionie Europy będą się jednak nadal przedłużać. Następna potężna śnieżyca jest prognozowana około 20 kwietnia. Jeśli macie więc w planie wybranie się w Alpy lub przejazd po drogach Krajów Alpejskich, to nadal musicie mieć założone opony zimowe. Bez nich podróż w czasie intensywnych opadów śniegu będzie niemożliwa.

Sprawdź także: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Silne ochłodzenie wkroczy do Polski. Powrót lata nieprędko

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!