| |
Zagrożenie!
Prognozy przymrozków są fatalne. Będzie -6 stopni. Fala chłodu zrobi szkody w uprawach

Prognozy przymrozków są fatalne. Będzie -6 stopni. Fala chłodu zrobi szkody w uprawach

Z wielkim niepokojem śledzimy najnowsze prognozy fali chłodu z przymrozkami. Temperatury w nocy i o poranku w rejonach przejaśnień i rozpogodzeń mogą miejscami spaść aż do -6/-1 st. C. przy uwzględnieniu także pomiarów przy gruncie. Z uwagi na trwającą zaawansowaną wegetację roślin z pełnym kwitnieniem, może dojść do wystąpienia sporych szkód w uprawach drzew i krzewów. Zbiory w sadach w niektórych regionach mogą być słabe.

Prognozowane przymrozki w Polsce, 18 kwietnia 2024

Fatalne prognozy przymrozków w Polsce kwiecień 2024, temperatura do -6 st. C. zrobi poważne szkody w uprawach

Do Polski dotarło już ochłodzenie, ale w kolejnych dniach będzie jeszcze większe, bo będziemy mieć dni z temperaturami maksymalnymi w kraju do zaledwie 5-14 st. C., a noce i poranki coraz częściej będą przynosić przymrozki. Ujemne temperatury nie zawsze pojawią się w każdym regionie, gdyż ich wystąpienie będzie uzależnione od bieżących warunków atmosferycznych, zwłaszcza wielkości zachmurzenia i prędkości wiatru z wilgotnością. Ich ryzyko będzie jednak spore i obejmie znaczny obszar kraju.

Prognozowane przymrozki w Polsce, 19 kwietnia 2024

Fala chłodu i przymrozki w Polsce kwiecień 2024, będzie -6 st. C.

Generalnie, od najbliższej środy i czwartku zalecamy codzienne sprawdzanie najnowszych obliczeń temperatur minimalnych oraz weryfikowanie prognoz wielkości zachmurzenia przed nastaniem nocy. To będą kluczowe czynniki do wystąpienia przymrozków. Fala chłodnego powietrza nad Polską będzie się utrzymać ponad tydzień i w tym czasie przy korzystnych warunkach, z pewnością będą regiony z nocnymi ujemnymi spadkami temperatur. Czynnikiem blokującym przymrozki będzie jedynie zachmurzenie. Miejmy nadzieję, że w znacznym stopniu przyczyni się do ograniczenia strat. W innym przypadku plony owoców będą bardzo zredukowane.

Prognoza przymrozków w Polsce, 21 kwietnia 2024

Fatalne prognozy przymrozków w Polsce, fala chłodu w kwietniu 2024 spowoduje szkody w uprawach

Sytuacja jest niepokojąca, bo po bardzo ciepłym marcu i pierwszej połowie kwietnia, ruszyła na ogół o miesiąc wcześniej wegetacja roślin. W wielu regionach Polski możemy dostrzec kwitnące drzewa owocowe, jak choćby wiśnie i czereśnie. Przeważnie dzieje się to później na przełomie kwietnia i maja, ale w tym roku jest inaczej. Z uwagi na możliwe przymrozki, może dojść do uszkodzenia kwiatów i zawiązków owocowych. W takim przypadku plony owoców będą słabe lub zupełnie stracone.

Zobacz też: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Powrót lata nieprędko do Polski

Fala ochłodzenia potrwa ponad tydzień. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres do 22 kwietnia 2024

Fala chłodu z przymrozkami, fatalne prognozy temperatur w Polsce kwiecień 2024

O znacznym ochłodzeniu świadczy powrót dawno niewidzianych niebieskich kolorów na mapach prognoz temperatur. W tym tygodniu średnia temperatura dobowa w Polsce będzie o około 2-4 st. C. poniżej normy klimatycznej. Będą również okresy, gdy anomalia będzie jeszcze niższa, zwłaszcza gdy do kraju napłynie bezpośrednio główna fala chłodnego powietrza arktycznego.

Fala ochłodzenia będzie się przedłużać. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres 21-23 kwietnia 2024

Fala chłodu i przymrozki w Polsce, fatalne prognozy temperatur kwiecień 2024

Największe ryzyko przymrozków w Polsce przypadnie między około 17-24 kwietnia, przy czym jeszcze raz zaznaczamy, że każdej nocy ich występowanie będzie zależne od wielkości zachmurzenia, więc nie zawsze i wszędzie w danym dniu zanotujemy ujemne temperatury. Musimy zatem uważnie śledzić prognozy i mieć nadzieję, że straty w uprawach będą ograniczone. W tym czasie termiczna zima powróci do Polski na wysokość powyżej 1000 m, gdyż często na tym poziomie będzie się utrzymywać ujemna temperatura. Na znaczny wzrost temperatur w Polsce nie zanosi się wcześniej, jak w ostatnich dniach kwietnia.

Czytaj także: Przejdą gwałtowne wichury. Wiatr osiągnie 140 km/h. Nurkujący cyklon przyniesie silne ochłodzenie

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!