| |
Zagrożenie!
Spadł gigantyczny grad. Jego średnica robi wrażenie. Ekstremalna pogoda coraz częstsza

Spadł gigantyczny grad. Jego średnica robi wrażenie. Ekstremalna pogoda coraz częstsza

Gigantyczne opady gradu w czasie silnych burz z porywistym wiatrem i deszczem miały miejsce w Teksasie. Średnica gradzin robi wrażenie, bo największa miała nawet 14 cm, a to nie zdarza się często. Silne burze wystąpiły w miniony wtorek 12.04 i środę 13.04. Amerykański National Weather Service zebrał ponad 200 raportów o niszczącej pogodzie. Jedna z superkomórek stworzyła również tornado, które zeszło w rejonie Salado. Wir powietrza spowodował znaczne straty i był przyczyną zranienia co najmniej 23 osób.

Gigantyczny grad w rejonie Salado w Teksasie. Foto: Gina Brown

Gigantyczny grad w Teksasie w USA, kwiecień 2022

Ta sama burza w środkowym Teksasie przyniosła gigantyczny grad. Jedna z gradzin miała aż 14 cm średnicy i była znacznie większa od grejpfruta.

Gigantyczna gradzina w Teksasie, 12 kwietnia 2022

Ogromny grad spadł w Teksasie, jednak z największych gradzin, kwiecień 2022

Olbrzymie gradziny padały w rejonie superkomórki, która wygenerowała silne tornado. Wiatr spowodował liczne zniszczenia. Co ciekawe, gradzina z Teksasu była tylko nieznacznie większa od polskiego rekordu wielkości gradu. Nowy rekord zanotowaliśmy w zeszłym roku, gdy w Tomaszowie Mazowieckim spadł grad o średnicy 13,5 cm.

Zanotowane tornada i gradobicia w USA, 12-13 kwietnia 2022. Raporty NWS

Ekstremalna pogoda, olbrzymi grad i torndo w Teksasie i Arkanas, kwiecień 2022

Dzień później, w środę 13.04 burze spowodowały szkody w Arkansas. Jedna z kobiet poniosła śmierć w wyniku przewrócenia drzewa. Ponad 200 tysięcy gospodarstw było pozbawionych dostaw energii elektrycznej.

Tymczasem na północy USA i południu Kanady przechodzi aktualnie burza śnieżna. Zamieć śnieżna spowodowała wyłączenie kilku odcinków autostrad w Kanadzie oraz przyczyniała się do zamknięcia szkół. Miejscami może spaść do 30-75 cm śniegu.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!