| |
Zagrożenie!
Padł nowy rekord wielkości gradu w Polsce. Gradzina miała ponad 13 cm

Padł nowy rekord wielkości gradu w Polsce. Gradzina miała ponad 13 cm

Pierwsza fala upałów w Polsce w tym sezonie zakończyła się potężnymi burzami, generującymi nawalne opady deszczu, trąbę powietrzną w Małopolsce oraz liczne opady dużego gradu, jakie pojawiały się w rejonie występowania superkomórek. Polscy Łowcy Burz po przeprowadzonej analizie poinformowali o nowym rekordzie maksymalnej średnicy gradziny. Największy grad w Polsce w historii obserwacji, spadł w miniony czwartek 24 czerwca 2021 roku w Tomaszowie Mazowieckim, w województwie łódzkim. Średnica gradziny miała aż 13,5 cm! Poprzedni rekord pochodził z 11 czerwca 2019 roku, gdy grad o średnicy 12 cm spadł w Gorzowie Wielkopolskim.

Największy grad w historii pomiarów w Polsce. Gradzina miała 13,5 cm średnicy. Foto: Magdalena Cecotka

Pogoda, nowy rekord wielkości gradu w Polsce, największa gradzina w historii pomiarów, Tomaszów Mazowiecki, czerwiec 2021

Zdjęcie aktualnie największej gradziny, jaka spadła w Polsce zrobiła Magdalena Cecotka przed godziną 20:00. Były to nieliczne tak duże gradziny wśród wielu innych mniejszych padających wtedy w Tomaszowie Mazowieckim.

Superkomórka, która przyniosła rekordowo duży grad w Polsce. Dane radarowe IMGW / Radar opadów, z godziny 19:40, 24 czerwca 2021

Pogoda, rekordowo duża gradzina, największy grad, gradzina w Polsce, Tomaszów Mazowiecki, czerwiec 2021

Opady gigantycznego gradu przyniosła lewoskrętna superkomórka burzowa. - Po dokonaniu szacowania średnicy gradziny z uwzględnieniem błędu pomiarowego, wynosi ona 13,5 cm - dodają PŁB.

Mimo, że polska gradzina jest ogromna, to daleko jej do największej na świecie. Miano to należy do gradzin z USA, gdzie grad może mieć nawet ponad 20 cm średnicy!

Specjalne zestawienie na ten temat przygotował dr Mateusz Taszarek przy okazji gigantycznego gradu, jaki spadł w Libii.

DobraPogoda24.pl, PŁB


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!