| |
Zagrożenie!
Śnieżyce zasypią drogi. Spadnie 60 cm śniegu. Nadciąga potężny podmuch zimy

Śnieżyce zasypią drogi. Spadnie 60 cm śniegu. Nadciąga potężny podmuch zimy

W najbliższych dniach w Polsce nadal nie zanosi się na większe opady śniegu, ale nocami ściśnie mróz. Nie oznacza to jednak, że zima zupełnie wycofała się z Europy. Potężna śnieżyca w tym tygodniu przejdzie przez kilka krajów w rejonie Alp. Miejscami spadnie ponad 30-60 cm śniegu. Dojdzie do paraliżu dróg, a nawet tymczasowego ich zamknięcia. Wzrośnie ryzyko lawinowe. Nawrót zimy przyniesie zafalowanie na froncie z płytkim cyklonem.

Prognozowana śnieżyca na pograniczu Włoch i Francji, 8 marca 2024

Śnieżyce zasypią drogi w Alpach, spadnie 60 cm śniegu marzec 2024

Sytuacja w tej części Europy wydaje się dość nietypowa, bo w ostatnich dwóch tygodniach będzie to już kolejna śnieżyca, jaka przejdzie przez kilka krajów alpejskich. Nawet w typowym okresie sezonu zimowego między grudniem i lutym, częstotliwość śnieżyc była znacznie mniejsza. Długo utrzymywały się okresy bez dużej pokrywy śnieżnej. W ostatnich dniach jest jednak inaczej. Ponownie miejscami do końca tygodnia napadało dużo ciężkiego śniegu, lokalnie w górach nawet powyżej 70 cm.

Prognoza śnieżycy w rejonie Alp między Włochami, Francją i Szwajcarią, 9 marca 2024

Silny podmuch zimy w Alpach, śnieżyce zasypią drogi marzec 2024

Między 8-10 marca najwięcej śniegu prognozujemy w rejonie głównej grani Alp na pograniczu północno zachodnich Włoch z południowo wschodnimi krańcami Francji po południowe dzielnice Szwajcarii. Natężenie opadów śniegu będzie bardzo duże, bo przekraczające miejscami i okresami kilka cm na godzinę. Niektóre odcinki dróg staną się więc tymczasowo nieprzejezdne, ponadto kierowaniem samochodem utrudni także ograniczona widzialność w trakcie opadów, tym bardziej, że w rejonach podgórskich wiatr o sile wichury okresami spowoduje zawieje i zamiecie śnieżne.

Zobacz także: Ogromny mróz w marcu dotrze do Europy. Temperatura spadnie poniżej -30 st. C.

Prognoza zasięgu śnieżycy w Alpach, 10 marca 2024

Śnieżyce przyniosą podmuch zimy w Alpach, śnieg zasypie drogi marzec 2024

Pod koniec tygodnia zasięg śnieżycy rozszerzy się także w kierunku pogranicza Włoch i Austrii, ale opady na tym obszarze będą słabsze. Zwróćmy uwagę, że w rejonie strefy frontowej będzie padać nie tylko śnieg, ale także na zachód i południe od śnieżyc również deszcz. To świadczy o dużym zróżnicowaniu temperatur, jakie pojawią się w tym regionie. Z tego powodu ponownie znacznie wzrośnie ryzyko lawin. Niewykluczone, że zejdą kolejne i zagrożą mieszkańcom. Przykładem jest lawina, która na początku tygodnia zeszła we Włoszech w Dolinie Aosty i zasypała wjazd do tunelu na drodze w pobliżu Aosty.

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w rejonie Alp do 10 marca 2024

Śnieżyce przyniosą silny podmuch zimy w Alpach marzec 2024

Zima w tym regionie Europy szybko nie ustąpi. Co najmniej do połowy marca, a pewnie dłużej nie widać w prognozach znacznej redukcji pokrywy śnieżnej.

Czytaj również: Burze i ulewy spowodują zalania. Spadnie ponad 200 litrów wody

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!