| |
Zagrożenie!
Ogromny mróz w marcu dotrze do Europy. Temperatura spadnie poniżej -30 stopni. Zima nie odpuści

Ogromny mróz w marcu dotrze do Europy. Temperatura spadnie poniżej -30 stopni. Zima nie odpuści

Prawdziwie mroźna i śnieżna zima nie licząc lokalnych incydentów, została w minionych tygodniach zepchnięta z Polski na północ i wschód Europy, ale i tam mróz zelżał. Najnowsze prognozy przewidują nawrót adwekcji bardzo zimnego powietrza w głąb wschodnich i północno wschodnich regionów kontynentu. Temperatura za kilka dni miejscami spadnie poniżej -30 st. C., a to już dużo jak na tę porę roku. Zimowa pogoda w tym regionie szybko się nie odpuści.

Prognozowany potężny mróz w Europie, 10 marca 2024

Potężny mróz w marcu 2024 dotrze do Europy, temperatura spadnie poniżej -30 st. C.

Obecnie temperatury w Europie nigdzie nie spadają poniżej -24 st. C. Mróz jest więc umiarkowany i miejscami silny na północy i wschodzie kontynentu, ale bez ekstremalnych wartości. Minionej nocy największy mróz -22,9 st. C. zanotowano w rosyjskim mieście Arzamas. Temperatury spadające nadal poniżej -20 st. C. są notowane także w Szwecji. Przykładem jest stacja meteorologiczna Gielas i miejscowość Nikkaluokta.

Silny mróz notowany w Europie, 7 marca 2024. Dane: Ogimet

Silny mróz nadciągnie do Europy marzec 2024

W kolejnych dniach na przełomie pierwszej i drugiej dekady marca spodziewamy się nasilenia mrozu na północnym wschodzie Europy na obszarze Rosji. Przechodzące tam niewielkie układy niżowe, a następnie wkraczający w ten obszar antycyklon z ciśnieniem ponad 1030 hPa przy rozpogodzeniach zaciągną mroźne masy powietrza z Arktyki. Temperatury ponownie miejscami w Europie spadną poniżej -30 st. C., lokalnie do około -34/-32 st. C.

Sprawdź także: Mróz i śnieg wrócił do Polski. Temperatura spadła do blisko -11 stopni

Prognozowany ogromny mróz na północnym wschodzie Europy, 11 marca 2024

Potężny mróz dotrze do Europy w marcu 2024, temperatura spadnie poniżej -30 st. C.

Najniższe temperatury są prognozowane w regionach na wschód i północny wschód od Moskwy, zwłaszcza w obwodach wołogodzkim, archangielskim, kostromskim, po republikę Komi. Na tym obszarze temperatury w wielu miejscach spadną nawet do -34/-24 st. C. Na szybkie ocieplenie i odpuszczenie zimy w tym regionie Europy nadal więc się nie zanosi.

Prognozowany silny mróz na wschodzie Europy, 12 marca 2024

Ogromny mróz sięgnie Europy marzec 2024

Prawdziwą śnieżna i mroźną zimę w Europie na początku drugiej dekady marca nadal znajdziemy w Skandynawii oraz na przeważającym obszarze Rosji. W tych regionach notowana jest w wielu miejscach stała pokrywa śnieżna już od kilku miesięcy. W ostatnich dniach bardzo zimowo zrobiło się także w krajach alpejskich oraz miejscami w hiszpańskich górach po pogranicze z Francją.

Prognoza zasięgu śnieżnej zimy w Europie, 11 marca 2024

Gdzie mroźna i śnieżna zima w Europie, marzec 2024

Taki rozkład zasięgu mrozu i śniegu w Europie ewidentnie świadczy o oddziaływaniu kontynentalnego antycyklonu i wpływu Atlantyku na pogodę, który często kończy się na północ i wschód od Polski. Dość częsty silny wyż nad Rosją podtrzymuje długo chłodne masy powietrza w tych regionach Starego Kontynentu.

Czytaj także: Pogoda długoterminowa na marzec dla Polski. Prognozy są jednoznaczne

Źródło: DobraPogoda24.pl, mapy temperatury Ventusky


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!