| |
Zagrożenie!
Burze i ulewy spowodują zalania. Spadnie ponad 200 litrów wody. Powódź błyskawiczna w prognozach

Burze i ulewy spowodują zalania. Spadnie ponad 200 litrów wody. Powódź błyskawiczna w prognozach

Do Polski zbliża się fala nocnych i porannych przymrozków niesiona przez antycyklon z północy Europy, tymczasem na południu i południowym zachodzie kontynentu w najbliższych dniach czeka nas cała paleta gwałtownych zjawisk pogodowych. Wystąpią w rejonach podgórskich śnieżyce, ponadto miejscami ulewy i burze. W kilku regionach spadnie ponad 200 litrów wody na m2 ziemi. W prognozach pojawia się ryzyko powodzi błyskawicznej. Sprawdźmy, gdzie spadnie najwięcej deszczu do końca tygodnia.

Prognozowany obszar na którym mogą wystąpić burze z ulewami w Europie, 7 marca 2024

Ulewy i burze spowodują zalania w Europie, będzie powódź błyskawiczna marzec 2024

Centrum schodzącego antycyklonu nad południową Skandynawię spowoduje w najbliższych dniach zablokowanie układów niżowych z frontami szczególnie w rejonie krajów basenu Morza Śródziemnego. Wchodzące cyklony znad Atlantyku przyniosą wilgotne i chwiejne masy powietrza z ulewami. Kolejnej doby gwałtowne ulewy z burzami obejmą szczególnie Portugalię i miejscami Hiszpanie. Burzowo i deszczowo będzie również na południu Bałkanów, gdzie zaznaczą się wypełniające niże.

Prognoza zasięgu ulewy i śnieżycy w Europie, 8 marca 2024

Ulewy spowodują zalania w Europie, powódź błyskawiczna w prognozach marzec 2024

Do końca tygodnia najwięcej opadów spodziewamy się na obszarze między Portugalią i Hiszpanią, ponadto na południowym wschodzie Francji oraz na zachodzie i północnym zachodzie Bałkanów wzdłuż wybrzeża Adriatyku. W górach na Półwyspie Iberyjskim oraz w rejonie Alp, część opadów będzie mieć także formę śnieżycy z przyrostem pokrywy śnieżnej miejscami o ponad 20-70 cm śniegu, najwięcej między pograniczem Francji, Włoch i Szwajcarii.

Sprawdź również: Noc przyniesie mróz w Polsce. Temperatura spadnie do -10 stopni i zmrozi rośliny

Prognoza zasięgu opadów w Europie, 9 marca 2024

Ulewy przyniosą powodzie błyskawiczne w Europie marzec 2024

Regiony Europy w tym tygodniu najbardziej narażone na ulewy, dostrzeżemy na mapie z prognozami sumy opadów. Wyróżniają się południowe i południowo zachodnie obszary, od zachodniej Portugalii i częściowo Hiszpanii przez południowo wschodnią Francję i miejscami Włochy po zachodnie dzielnice Bałkanów. Ulewne opady deszczu na tym obszarze, w niektórych regionach mogą mieć charakter niemal stacjonarny związany z burzami, a tym samym może dojść do ryzyka zalań, a nawet powodzi błyskawicznej. Jeden z ostatnich przykładów pochodzi z północnej Grecji, gdzie w miniony poniedziałek w miejscowości Kontariotissa woda wdarła się do domów.

Prognozowane sumy opadów w Europie do 10 marca 2024

Ulewy i burze w Europie przyniosą powodzie błyskawiczne marzec 2024

Miejscami w południowym pasie Europy do końca pierwszej dekady marca może dopadać ponad 60-200 litrów wody na m2 ziemi, a lokalnie najnowsze prognozy modelu ECMWF wskazują nawet około 250 mm. W Polsce w tym czasie opadów będzie niewiele, a między 7-9 marca w wielu regionach w ogóle nie popada.

Czytaj także: Antycyklon przyniesie mróz. Ciśnienie przekroczy 1030 hPa

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!