| |
Zagrożenie!
Śnieżyca przyniesie podmuch zimy. Spadnie 50 cm śniegu. Za chłodnym frontem będzie mróz do -10 stopni

Śnieżyca przyniesie podmuch zimy. Spadnie 50 cm śniegu. Za chłodnym frontem będzie mróz do -10 stopni

Początek marca w Polsce nadal upłynie pod znakiem ciepłej wiosny, ale w Europie mamy jeszcze regiony, gdzie ponownie przejdą śnieżyce i zima przypomni o sobie. Ochłodzenie miejscami z opadami śniegu i mrozem pojawi się najbliższej doby w Hiszpanii. Na chłodnym froncie szczególnie w rejonach wyżej położonych spadnie ponad 10-50 cm śniegu, a w górach przy granicy z Francją lokalnie 70 cm jest możliwe. Powracające zimowe epizody szczególnie miejscami w północnej połowie kraju opóźniają początek cieplejszej pory roku.

Prognoza zasięgu śnieżycy w Hiszpanii, 2 marca 2024

Śnieżyca przyniesie podmuch zimy w Hiszpanii w marcu 2024, spadnie 50 cm śniegu

Sytuacja o tej porze roku na Półwyspie Iberyjskim szczególnie w Hiszpanii jest nietypowa, bo mieszkańcy zamiast już odczuwać oznaki trwałej ciepłej wiosny, to muszą się zmagać szczególnie w rejonach podgórskich z nawrotami zimy. Mamy regiony, gdzie w tej części Europy w ostatnich dniach jest zimniej niż w Polsce, ponadto przechodzą co pewien okres kolejne śnieżyce. Przykładem będzie najbliższa doba, gdy z północnego zachodu na południowy wschód kraju przejdzie front chłodny ze śniegiem i ulewą w łagodniejszym sektorze powietrza.

Prognoza zasięgu śnieżycy w Hiszpanii pod wieczór, 2 marca 2024

Śnieżyca przyniesie nawrót zimy z mrozem do Hiszpanii, marzec 2024

Do 3 marca najwięcej śniegu spadnie na północy Hiszpanii w Pirenejach w rejonie granicy z Francją. Pokrywa śnieżna wzrośnie miejscami w tym regionie nawet o 40-70 cm śniegu. Później ten układ niżowy z frontem przesunie się nad Alpy, gdzie ponownie pojawią się olbrzymie opady śniegu. W rejonie pogranicza szczególnie Francji i Włoch do 4 marca może spaść miejscami ponad 50-110 cm cm śniegu. Warunki na drogach będą więc ponownie bardzo trudne. Niewykluczone, że przy takim natężeniu opadów dojdzie do okresowego zamknięcia najbardziej zaśnieżonych dróg do czasu dotarcia służb.

Czytaj również: Pogoda długoterminowa na marzec 2024. Wróci zima z mrozem i śniegiem? Prognozy są jednoznaczne

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w Hiszpanii do 3 marca 2024

Śnieżyca z nawrotem zimy w Hiszpanii marzec 2024

Po opadach śniegu i przejściu chłodnego frontu ponownie w nocy chwyci mróz, najsilniejszy w górach. Temperatura w Hiszpanii spadnie do około -10/-1 st. C. Przykładem z ostatniej doby jest stacja meteorologiczna La Pinilla - Estacion, gdzie zmierzono -6,1 st. C. W Hiszpanii mamy więc regiony, gdzie można nadal szusować na nartach po naturalnym śniegu.

Prognozowany mróz między Hiszpanią i południową Francją, 3 marca 2024

Po śnieżycy mróz w Hiszpanii, marzec 2024

To ochłodzenie w Hiszpanii, zwłaszcza w północnej połowie kraju nadal będzie się przeciągać. Co najmniej do końca pierwszej dekady marca nie widać znacznej zmiany trendu pogodowego w tym regionie Europy.

Sprawdź także: Satelita ujawnił nadciągający pył do Polski. Wpłynie na pogodę. Wiemy, gdzie spadnie brudny deszcz

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!