
Satelita ujawnił nadciągający pył do Polski. Wpłynie na pogodę. Wiemy, gdzie spadnie brudny deszcz
Początek marca przyniesie w Polsce podmuch ciepłej wiosny. Temperatury w wielu regionach wzrosną do około 14-20 st. C. Z adwekcją ciepłego powietrza będzie związany napływ także pyłu saharyjskiego. Wpłynie on również na warunki pogodowe, bo ograniczy promieniowanie słoneczne i zmieni barwę nieba, ponadto zabrudzi wszelkie powierzchnie po opadach brudnego deszczu. To będzie pierwszy tak duży w tym roku napływ pyłu i piasku, który przemierzy ponad 2600 km zanim opadnie w naszym kraju.
Satelita ujawnił nadciągający pył saharyjski do Polski, 28 lutego 2024. Foto: NASA
Na aktualnych danych satelitarnych widzimy, jak przemieszczający się cyklon nad Morzem Śródziemnym kręcąc się odwrotnie do wskazówek zegara zaciąga z północnej Afryki na północ w głąb środkowej Europy ciepłe masy powietrza. Jednocześnie powoduje silny wiatr, który unosi pył i drobiny piasku z pustyni w Libii. Następnie pył przez Egipt i Bałkany nadciągnie wprost do Polski.
Prognozowana koncentracja i zasięg napływu pyłu saharyjskiego do Polski, 1 marca 2024
- Zwykle przełom lutego i marca to przebudzenie Sahary, związane z frontami chłodnymi, które nad pustynią powodują "mobilizacje" piasku. Przed nami pierwszy w tym roku poważny incydent związany z napływem pyłu pustynnego nad Polskę. Modele transportu zanieczyszczeń od kilku dni przewidują pojawienie się sporej ilości piasku w atmosferze. Maksimum grubości optycznej przewidywane jest na 1-2 marca na poziomie 0,3. Piasek może być widoczny na szybach samochodów, jeśli wystąpią opady. Warstwy piasku można będzie śledzić na danych lidarowych z Warszawy - wyjaśnia ekspert dr hab. Krzysztof Markowicz z Instytutu Geofizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Prognozowany napływ pyłu i piasku saharyjskiego do Polski, 2 marca 2024
O obecność pyłu w atmosferze świadczy nie tylko zabrudzenie, jakie powstanie po opadach, ale także jasno biała barwa nieboskłonu pod warunkiem braku większego zachmurzenia. Pył wpływa również na natężenie promieniowania słonecznego, które w przypadku dużej koncentracji znacznie redukuje promieniowanie docierające do powierzchni. W przypadku braku pyłu i zanieczyszczeń, nieboskłon ma zwykle barwę błękitną. Z pyłem saharyjskim związana jest także adwekcja ciepłego powietrza, dlatego szczególnie między 1-4 marca w wielu regionach Polski temperatury wzrosną do około 14-20 st. C., co oznacza, że będziemy mieć niezwykle ciepły początek meteorologicznej wiosny.
Sprawdź także: Eksplozja ciepła rozpocznie marzec. Temperatura osiągnie psychologiczny próg. Pogoda zachwyci i zmartwi Polaków
Pył saharyjski i ciepły początek marca w Polsce. Prognozowana temperatura, 4 marca 2024
Na pewno w najbliższych dniach nie warto myć samochodów, bo będą zabrudzone po opadach. Najnowsze prognozy opadów wskazują, że w okresie największej koncentracji pyłu nad Polską, przelotny brudny deszcz spadnie miejscami między 1-2 marca szczególnie w zachodniej połowie kraju.
Prognozowany zasięg opadającego brudnego deszczu w Polsce o godzinie 22:00, 1 marca 2024
Nastanie ciepłej wiosny nie będzie jeszcze trwałe. Po około 5-6 marca, coraz częściej w wielu regionach kraju będziemy notować zimne noce i poranki z przymrozkami.
Czytaj również: Mróz i śnieg wróci w marcu. Zima jeszcze się przypomni? Antycyklon przyniesie zimne noce i poranki
Źródło: DobraPogoda24.pl