| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na marzec 2024. Wróci zima z mrozem i śniegiem? Prognozy są jednoznaczne

Pogoda długoterminowa na marzec 2024. Wróci zima z mrozem i śniegiem? Prognozy są jednoznaczne

Przed nami pierwszy miesiąc meteorologicznej wiosny. Pytacie, czy utrzyma się ciepło, a może wróci zima z mrozem i śniegiem? Pogoda długoterminowa na marzec 2024 daje jednoznaczną odpowiedź. Miesiąc ten ma przynieść dodatnią anomalię temperatury. Będą przeważać dodatnie wartości w dzień, a mróz pojawi się okresami, głównie w nocy. Sumy opadów mają być w normie lub znacznie poniżej. Nawrotu prawdziwej zimy z całodobowym mrozem i trwałą pokrywą śniegu raczej nie będzie. Co najwyżej zdarzą się jej krótkie epizody.

Pogoda na marzec 2024. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie

Pogoda długoterminowa na marzec 2024, prognoza temperatury w Polsce i Europie

Po rekordowo ciepłym lutym, wygląda na to, że również w marcu nie będzie długotrwałych okresów z bardzo niską temperaturą. Oczywiście nadal mogą się zdarzyć chwile z powrotem ujemnych temperatur, ale będą one możliwe miejscami i przejściowo głównie w nocy w rejonach rozpogodzeń. Prawdopodobieństwo występowania nocnego mrozu, zwłaszcza nad ranem w wielu regionach kraju zacznie rosnąć od 7 marca. Wcześniej temperatury i anomalie nadal będą bardzo wysokie, początkowo w wielu regionach z temperaturami maksymalnymi do około 14-20 st. C. Trzeba przyznać, że ostatnie prognozy sezonowe amerykańskiego modelu CFS poprawnie wskazują trend. Wynika z niego, że marzec termicznie ma zapisać się jako ciepły. Anomalia temperatury na obszarze kraju jest prognozowana w przedziale około 1-2,5 st. C. powyżej normy, a ta w marcu wynosi, od 1 st. C. w Suwałkach przez 3,5 st. C. w Krakowie, do 4,4 st. C. w Legnicy i Słubicach. Najwyższe temperatury najczęściej będą notowane na południu kraju.

Pogoda długoterminowa na marzec 2024. Prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie

Pogoda długoterminowa na marzec 2024, prognoza anomalii opadów

Po mokrym i ekstremalnie ciepłym lutym, w marcu sumy opadów w Polsce mają być miejscami w normie lub poniżej normy. Miesiąc ten może więc w wielu regionach zapisać się jako suchy, co może wskazywać na przewagę dni z wpływem antycyklonu na warunki atmosferyczne lub na przeważający charakter przelotnych i rozproszonych opadów. Niektóre z nich mogą przynieść przelotny śnieg i krupę śnieżną, ale na nizinach ze względu na przewagę okresów z dodatnią temperaturą w dzień, nie spowodują trwałego nawrotu zimy. Norma opadów w marcu w Polsce wynosi, od 27 mm w Gdańsku przez 45 mm w Zielonej Górze, do 61 mm w Zakopanem. Większe sumy opadów są tylko w górach.

Pogoda na marzec 2024. Prognozowana anomalia ciśnienia w Polsce i Europie

Pogoda na marzec 2024, prognoza ciśnienia w Polsce i Europie

Najnowsze prognozy rozkładu pola barycznego w Europie, wskazują położenie Polski w marcu w obszarze między wpływem antycyklonu znad Skandynawii, a pola niskiego ciśnienia znad południowej i południowo zachodniej Europy. Z tego też powodu, nieco więcej opadów zanotujemy na południu kraju. Przy takim układzie czeka nas przeplatanka adwekcji mas powietrza. Będą zarówno okresy cieplejsze i chłodniejsze, charakterystyczne dla powiedzenia - w marcu jak w garncu.

Sprawdź również: Satelita ujawnił nadciągający pył do Polski. Wpłynie na pogodę. Wiemy, gdzie spadnie brudny deszcz

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres 11-18 marca 2024

Pogoda długoterminowa dla Polski do 18 marca 2024

Trend amerykańskiego modelu sezonowego warto również porównać do obecnych wyliczeń europejskiego modelu ECMWF. W tym przypadku również wskazywana jest dodatnia anomalia temperatury w marcu, zwłaszcza w południowej połowie kraju oraz na wschodzie. W Polsce północnej ma być wyraźnie chłodniej względem południa kraju, dlatego w tych regionach przez znaczną cześć miesiąca są obecnie prognozowane temperatury w pobliżu normy. Ale nawet w tym przypadku, taka anomalia nie oznacza powrotu zimy z trwałą pokrywą śnieżną i całodobowym mrozem. Zima ograniczy się tylko do incydentów.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres 19-25 marca 2024

Pogoda długoterminowa dla Polski, prognoza temperatury do 25 marca 2024

Czytaj także: Ochłodzenie przerwie fale ciepła. Temperatury spadną poniżej -10 stopni. Mróz i śnieg w prognozach

Jakie więc wnioski możemy wysunąć z prognoz sezonowych? Marzec 2024 w Polsce przyniesie w wielu regionach średnią temperaturę powyżej normy, a w najgorszym przypadku miejscami w pobliżu normy. Najczęściej najcieplej będzie w południowych regionach, a chłodniej, choć nie zimowo na północy. Nawroty z opadami śniegu i krupy śnieżnej będą rzadkie i ograniczone pod względem zasięgu. Prawdziwej zimy z całodobowym mrozem i pokrywą śnieżną na nizinach trwającą co najmniej tydzień raczej nie będzie. Sumy opadów zapiszą się poniżej normy lub miejscami w normie. Prognozy nie wskazują na ogół, że będzie to miesiąc bardzo wilgotny. Mróz, a w zasadzie przymrozki przy rozpogodzeniach będą wracać do kraju dość często. Miejmy nadzieję, że nie spowodują większych strat, bo już rusza wegetacja.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!