| |
Zagrożenie!
Śnieżyca w Polsce zmusiła strażaków do ponad 670 interwencji. 80 tysięcy odbiorców pozostaje bez prądu

Śnieżyca w Polsce zmusiła strażaków do ponad 670 interwencji. 80 tysięcy odbiorców pozostaje bez prądu

Za nami jedna z największych śnieżyc w ostatnich latach na terenie Polski. Na wschodzie kraju, od Podlasia przez Lubelszczyznę, wschodnie Mazowsze i województwo świętokrzyskie, po Podkarpacie oraz wschodnią i południową Małopolskę spadło co najmniej 10-35 cm ciężkiego śniegu. Intensywne opady śniegu przyniósł niż Lars o rodowodzie śródziemnomorskim. To ośrodki niżowe, które w Polsce często są przyczyną problemów w zimie oraz w pozostałych porach roku. Powodują nie tylko śnieżyce, ale również ulewy, a w skrajnych sytuacjach powodzie. Jeszcze większe opady śniegu Lars przyniesie dzisiaj na Białorusi i Litwie. W ciągu ostatniej 25/26 stycznia 2021 doby, w związku z intensywnymi opadami śniegu straż pożarna interweniowała w całym kraju ponad 670 razy. Najwięcej wyjazdów odnotowano na Podkarpaciu, bo ponad 340. Na Lubelszczyźnie interweniowano 110 razy, a na Podlasiu 90. Strażacy przede wszystkim pracowali przy odblokowywaniu dróg. Usuwano połamane gałęzie i konary, które blokowały trakty komunikacyjne. Na szczęście nikt nie zginął i nikt nie został ranny.

Skutki śnieżycy na Podlasiu w Białymstoku, 25 stycznia 2021. Foto: Wojciech Karpiński

Śnieżyca w Polsce 25-26 stycznia 2021, interwencje strażaków, brak prądu, ile spadło śniegu, niż Lars

Dziś 26 stycznia 2021 spodziewane są umiarkowane opady śniegu, które o 5-10 cm spowodują przyrost pokrywy śnieżnej, głównie na północy i północnym wschodzie, zwłaszcza na Podlasiu.

Śnieżyca w Polsce na zdjęciach, 25 stycznia 2021

Śnieżyca przyczyniła się ponadto do przerw w dostawie energii elektrycznej. We wtorek 26.01 o poranku, około 81 tysięcy 800 odbiorców pozostawało bez prądu. Najwięcej w województwie podlaskim - 64 tysiące 300, podkarpackim - 16 tysięcy 900 i świętokrzyskim - 360.

Spore utrudnienia na drogach nadal występują na Lubelszczyźnie, gdzie silny wiatr nawiewa dziś 26.01 śnieg na jezdnie. Miejscami o poranku drogi były nieprzejezdne.

Nieprzejezdna droga w miejscowości Kolonia Bukowice w województwie lubelskim. To skutki śnieżycy i silnego wiatru, 26 stycznia 2021

Zima do końca stycznia 2021 nadal będzie się utrzymywać. W kolejnych dniach miejscami ponownie spadnie śnieg, poza tym spodziewamy się także mrozu, szczególnie w nocy. Pokrywa śnieżna będzie się więc utrzymywać.

DobraPogoda24, PSP, RCB


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!