| |
Zagrożenie!
Co Polska zrobiła w sprawie smogu? Podsumowanie działań za 2017 rok

Co Polska zrobiła w sprawie smogu? Podsumowanie działań za 2017 rok

Smog, to temat, który w ostatnich latach, zwłaszcza w sezonie grzewczym bardzo często ląduje na „jedynkach” w serwisach informacyjnych. Dobrze, że mówi się o nim głośno, aczkolwiek w Polsce nie jest zjawiskiem nowym. Występuje w specyficznych okresach atmosferycznych od wielu lat, a jego stężenie w przeszłości bywało większe od obecnie notowanego.

Jakość powietrza w ostatnich latach w naszym kraju systematycznie się poprawia, a będzie jeszcze lepiej, bowiem decydenci wreszcie zauważyli problem i podejmują odpowiednie działania.

Do tej pory już około 700 umów na kwotę ponad 22 miliardów złotych podpisało Ministerstwo Środowiska z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na projekty związane z ochroną środowiska , w tym 263 umowy na walkę ze smogiem.

„Resort środowiska rozpoczął współpracę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na rzecz finansowania spraw związanych z jakością powietrza. Od 2016 roku do końca 2017 roku zakontraktował ponad 2 miliardy złotych” – poinformował minister środowiska Jan Szyszko. Minister dodał, że do 2020 roku ta pomoc wyniesie około 10 miliardów złotych.

Indeks jakości powietrza w Polsce. 5 stycznia br., od godz. 8:00, do 9:00. Dane GIOŚ

Mapa Indeks jakości powietrza w Polsce

Prezes Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Kazimierz Kujda, oznajmił, że „przez ostatnie półtora roku nastąpił postęp, jeżeli chodzi o walkę ze smogiem”. „Z ministerstwem środowiska podpisaliśmy już około 263 umów, które dotyczą przeciwdziałania zanieczyszczeniu powietrza” – mówił Kujda.

Podczas konferencji minister środowiska Paweł Sałek podsumował działania legislacyjne resortu w zakresie walki ze smogiem. Mówił o rozporządzeniu o standardach kotłów. Od czerwca tego roku na polskim rynków kotłów będą dostępne tylko te pierwszej klasy. „Ta legislacja jest wprowadzona na 24 miesiące wcześniej przed prawem unijnym, gdyż od 2020 roku w ramach rozporządzenia unijnego będzie można eksploatować tylko kotły piątej klasy” - informował Paweł Sałek.

Wiceminister Paweł Sałek przypomniał że Sejm RP pod koniec minionego roku przyjął nowelizację ustawy o zmianie ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska oraz ustawy Prawo ochrony środowiska. Nowe przepisy wprowadzą rozwiązania związane z poprawą jakości prowadzonych pomiarów zanieczyszczeń powietrza na terenie kraju. Resort środowiska wspierał także zmianę rozporządzenia Ministra Energii w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną, które weszło w życie w dniu 30 grudnia 2017 r. Celem tych zmian jest wprowadzenie taryf z niższymi cenami i stawkami opłat w godzinach nocnych dla gospodarstwach domowych.

W ramach znowelizowanej przez Ministerstwo Środowiska ustawy - Prawo ochrony środowiska (tzw. ustawa antysmogowa), władze samorządowe mogą określać wymagania dla paliw i urządzeń grzewczych stosowanych w domach. Na podstawie tych przepisów przyjętych zostało 8 uchwał antysmogowych: dla miasta Krakowa, oraz dla województw: małopolskiego, śląskiego, opolskiego, mazowieckiego, łódzkiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego. Natomiast w województwie podkarpackim prace nad takim dokumentem dobiegają końca.

Ministerstwo środowiska przygotowało dokument zawierający kompleksowe działania na rzecz poprawy jakości powietrza - Krajowy Program Ochrony Powietrza. Prace nad realizacją Krajowego Programu nadzoruje międzyresortowy Komitet Sterujący ds. KPOP, którego przewodniczącym jest właśnie wiceminister środowiska Paweł Sałek.


Komentarze
Grześ

Dzisiaj dobrze to wygląda bo trochę wieje i temperatury wiosenne. Mieszkam na ulicy domów jednorodzinnych jak przyjdzie wieczór to strach wyjść z domu jeden wielki gesty dym z kominów i tak co wieczór od 12 lat jak tam mieszkam. P.S.Ja osobiście ogrzewać gazem koszt podobny do tych co ogrzewają niby "węglem "

05 styczeń 2018 - 10:43
Odpowiedz