| |
Zagrożenie!
Zakaz palenia węglem brunatnym i nakaz wymiany „kopciuchów”. Mazowsze przyjęło uchwałę antysmogową

Zakaz palenia węglem brunatnym i nakaz wymiany „kopciuchów”. Mazowsze przyjęło uchwałę antysmogową

Nagłośnienie w minionych latach problemu związanego z incydentami smogowymi spowodowało, że kolejne samorządy postanowiły wytoczyć „ciężkie działa” do walki o poprawę jakości powietrza.

Dziś 24.10 Sejmik Województwa Mazowieckiego przyjął uchwałę antysmogową. Wszyscy radni, czyli 38 było za dokumentem. Jego celem ma być zmniejszenie emisji spalin. Nowe przepisy zaczną obowiązywać po 14 dniach od opublikowania uchwały w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego. Od dnia wejścia uchwały w życie wszystkie nowe instalacje, takiej jak piece czy kotły, muszą spełniać wymagania eko-projektu.

Od 1 lipca 2018 roku, a nie jak wcześniej zakładano od 1 listopada tego roku, nie będzie można palić mułem, flotokoncentratem węglowym, węglem brunatnym i paliwami stałymi produkowanymi z jego wykorzystaniem. Użytkownicy kotłów na węgiel, tzw. kopciuchów niespełniających norm dla klas 3, 4 i 5 muszą wymienić je do końca 2022 roku. Z kolei eksploatujący kotły klasy 3 i 4 według obecnej normy, muszą je wymienić do końca 2027 roku na urządzenia zgodne z wymogami unijnymi.

Palenie w tzw. "kopciuchu"

Piec kopciuch uchwała antysmogowa

Uchwała antysmogowa przewiduje kontrole urządzeń grzewczych. Mogą je przeprowadzać m.in. straże miejskie, wójt, burmistrz, prezydent. Za naruszenie przepisów grozi kara grzywny do 5 tysięcy złotych.

Zanim uchwałą antysmogową zajął się Sejmik, dokument przeszedł przez konsultacje społeczne i został zaopiniowany przez samorządy miejskie i gminne. Do projektu zgłoszono ponad 2 tysiące uwag, wniosków i opinii.

Z informacji podanej przez Departament Gospodarki Odpadami oraz Pozwoleń Zintegrowanych i Wodnoprawnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego wynika, że w większości były one pozytywne.

Czytaj również - Zakaz sprzedaży i produkcji „kopciuchów” w Polsce


Komentarze
Marcin Szerląg

Gaz nie jest tak strasznie drogi tylko te inne opłaty i vaty do każdej pozycji....Przykład wypalisz za 200zl to prawie tyle samo reszta głupich opłat dodatkowych.

24 październik 2017 - 21:18
Odpowiedz
Grzes

Zgadzam się ☺

24 październik 2017 - 22:18
Odpowiedz
Rafał Kwolek

Kogo stać na gaz. Jeżeli ktoś ma renty 720zł.to pali tym na co go stać .polski rząd do tego doprowadził ze Polacy zwaszcza emeryci i renciści żyją za marne grosze .ale PiS.ma to gdzieś .ważne ze oni mają dobrą kasę .

25 październik 2017 - 00:59
Odpowiedz