| |
Zagrożenie!

Thomas spowodował lokalne podtopienia. Trudna sytuacja szczególnie w Elblągu

Wrzesień jeszcze się nie skończył, a już przyniósł rekordowe sumy opadów m.in. w Olsztynie, Łodzi i Bielsku-Białej. W tym pierwszym jest nawet szansa na pobicie rekordu absolutnego z lipca 2011 roku, gdy zanotowano 222.2 mm.

Już dziś wiemy, że prognoza sezonowa wydana przez Amerykanów z AccuWeather na jesień okaże się zupełnym niewypałem, przynajmniej jeśli chodzi o wrzesień, w którym zapowiadali szczególnie sporo okresów suchych (prognoza sezonowa).

Ulewa Elbląg 1

Tymczasem zgodnie z naszą prognozą z minionej soboty 16.09 (zobacz), niż Thomas dał się we znaki mieszkańcom wielu miejscowości. Dane meteorologiczne jednoznacznie wskazują, że sumę opadów lepiej oszacował europejski model ECMWF, w porównaniu do amerykańskiego GFS-a.

Ulewa Elbląg 2

Dziś 18.09 szczególnie trudna sytuacja jest w woj. warmińsko-mazurskim, zwłaszcza w rejonie Elbląga. Dzięki uprzejmości Info-Meteo Elbląg, możemy na bieżąco śledzić sytuację w tym mieście, gdzie wylała na co dzień mała rzeczka Kumiela.

Ulewa Elbląg 3

W najgorszej sytuacji są okolice ulicy Związku Jaszczurczego. Strażacy odpompowują wodę z piwnic pobliskiego szpitala i kilku domów jednorodzinnych. Po obfitych opadach deszczu, z brzegów wystąpiły niektóre cieki wodne z wyższych partii Wysoczyzny Elbląskiej.

Ulewa Elbląg 4

Woda powoli spływa w zlewnię jeziora Próżno, a następnie Zalewu Wiślanego. Na miejscu pracuje 50 jednostek straży, które na bieżąco starają się usuwać wodę z podtopionych budynków – informuje starszy kapitan Przemysław Siadło z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu. Podkreślił, że pracy będzie jeszcze przybywać. Późnym popołudniem na miejscu pojawią kolejne jednostki straży z pozostałej części województwa warmińsko-mazurskiego.

Ulewa Elbląg 5

Jakby tego było mało, to mieszkańcom dają się we znaki również silne porywy wiatru. Na stacji IMGW w pobliżu Elbląga zanotowano do tej pory maksymalnie 76 km/h. Sytuacja w tym regionie zacznie się stabilizować dopiero późnym wieczorem, gdy odsunie się niż Thomas, a wraz z nim strefa opadów.

Ulewa Elbląg 6

Niestety, na tym nie koniec ulewnych epizodów w tym miesiącu. Już jutro 19.09 opublikujemy najnowsze prognozy na kolejne dni, zwłaszcza dla okresu 21-23 września, który ponownie może miejscami spowodować podtopienia.


Komentarze
Marcin Szerląg

Czyli wrzesień sporo chce nadrobić za sierpień....

18 wrzesień 2017 - 21:36
Odpowiedz