| |
Zagrożenie!

Do poniedziałku 18.09 w sporej części kraju solidnie popada

Znajdujemy się dziś 16.09 w zasięgu frontu atmosferycznego rozciągającego się od Rosji, aż po Morze Śródziemne. W drugiej połowie dnia nastąpi zafalowanie i na froncie rozwinie się ośrodek niżowy Thomas.

Do jutra 17.09 jego centrum przemieści się znad Słowenii przez Węgry, Słowację aż po wschodnią część Polski. W tym czasie spodziewamy się opadów deszczu, które miejscami, zwłaszcza we wschodniej połowie kraju będą mieć okresami natężenie umiarkowane lub intensywne o charakterze wielkoskalowym.

Prognozowana suma opadów do poniedziałkowego 18.09 południa, model GFS

Mapa suma opadów GFS

W sobotę popada tylko miejscami i przelotnie, głównie na Podkarpaciu, Górnym Śląsku, Ziemi Świętokrzyskiej, Lubelszczyźnie, Dolnym Śląsku, w Małopolsce, lokalnie w Wielkopolsce oraz w centrum kraju. Lokalnie na zachodzie, północnym-zachodzie i północy mogą się rozwinąć również opady konwekcyjne i niewykluczone, że zagrzmi. Opady na ogół będą jednak słabe, co najwyżej umiarkowane.

Tymczasem w drugiej połowie nocy z soboty na niedzielę, nad dzielnice południowe i południowo-wschodnie zacznie wkraczać druga, bardziej obfita strefa opadów deszczu, szczególnie na Podkarpaciu, Górnym Śląsku, Lubelszczyźnie oraz w Małopolsce.

Prognozowana suma opadów do poniedziałkowego 18.09 południa, model ECMWF

Mapa opadów ECMWF

W niedzielę 17.09 z upływem dnia opady obejmą co najmniej całą wschodnią połowę kraju. Miejscami rozwiną się również burze, szczególnie na wschodzie i południowym-wschodzie, gdzie napłynie bardziej chwiejne powietrze.

Opady będą możliwe także w nocy z niedzieli na poniedziałek 17/18.09, jednak wraz z przesuwaniem się niżu na północ i północny-wschód kraju, opady od południa będą stopniowo zanikać, a rozpada się do poniedziałkowego 18.09 poranka, zwłaszcza w woj. warmińsko-mazurskim, podlaskim i pomorskim.

W powyższej prognozie przedstawiliśmy 2 warianty możliwych sum opadów. Jak widać, różnią się one od siebie, co jest charakterystyczną cechą dla niżów wkraczających do Polski z południa, ale nie zmienia to faktu, że niemal w całej wschodniej połowie kraju będzie spore prawdopodobieństwo wystąpienia ulewy. Zalecamy w tym czasie śledzenie bieżących danych radarowych (opady on-line


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!