| |
Zagrożenie!

Prognoza sezonowa na jesień 2017

Różnie bywało na przestrzeni lat z prognozami sezonowymi wydanymi przez amerykańskich meteorologów z AccuWeather. Zdarzały się zupełne niewypały, ale również prognozy nadzwyczaj trafne, jak choćby ostatnia na tegoroczne lato, która sprawdziła się niemal w 100%! (sprawdź) Z tego powodu nie możemy przejść wobec nich obojętnie.

Jesień przyniesie zmianę pogody w Europie

Po gorącym i suchym lecie pojawią się częstsze opady we Włoszech i na Bałkanach, przynosząc złagodzenie suszy i zmniejszenie ryzyka pożarowego. Niezły początek zapowiada się na obszarze od Wielkiej Brytanii po Niemcy, gdzie aura powinna być dość stabilna. Zmieni się to na Wyspach Brytyjskich pod koniec sezonu, gdy niże atlantyckie zaczną powodować dynamiczną pogodę z opadami i silniejszym wiatrem. Pod koniec jesienii spodziewane jest również ochłodzenie i pierwsze opady śniegu na wschodzie Europy.

Prognoza sezonowa na jesień 2017

Suche okresy od Francji po Polskę

Na obszarze od Francji po Polskę, jesień zapowiada się przeważnie sucha. Sporo okresów suchych czeka nas szczególnie we wrześniu, gdy nie zabraknie obecności wyżów i sporej ilości Słońca. Powyższe warunki spowodują, że większość miesiąca zapisze się z temperaturą powyżej normy. Sucha pogoda nie utrzyma się przez cały sezon, ponieważ w październiku od Francji przez Niemcy po zachodnią Polskę zwiększy się prawdopodobieństwo opadów – zapowiada Tyler Royss, meteorolog AccuWeather. Ponadto dodał, że spodziewa się ponownie sporych opadów deszczu podczas znanego w Niemczech Oktoberfestu.

Suchy początek w Wielkiej Brytanii

Pomimo suchego początku sezonu, ciepłe masy powietrza nadal będą unikać Irlandii i Wielkiej Brytanii w okresie jesiennym. Mimo to, mniejsza ilość opadów będzie mile widziana przez wiele osób przyzwyczajonych do zazwyczaj mokrej jesieni. Cieplejsze dni ograniczą się tylko do września, bowiem temperatury w południowej Anglii czasami osiągną 24 st. C. Sytuacja zmieni się pod koniec października oraz w listopadzie, gdy aktywne niże atlantyckie sprowadzą niskie temperatury, opady i silny wiatr. Meteorolodzy przewidują, że przynajmniej jeden z tych niżów spowoduje ryzyko powodzi i wichury ze znacznymi szkodami.

Deszcz złagodzi suszę od Włoch po Bałkany

Półwysep Iberyjski nadal będzie się zmagał z suszą, gdyż w Portugalii i Hiszpanii nadal prognozowane są rzadkie i niewielkie opady, co spowoduje utrzymanie wysokiego ryzyka pożarów. Chłodniejsze i wilgotniejsze powietrze dotrze nad tę część Europy dopiero pod koniec jesieni. Ulga przyjdzie jednak dla mieszkańców Włoch i Bałkanów, gdzie po gorącym i suchym lecie pojawią się częstsze opady, z wyjątkiem początku jesieni, gdy nadal będą występować wysokie temperatury i minimalne opady. Sytuacja zmieni się w październiku i listopadzie, kiedy pojawią się znaczne opady. Wyjątek będą stanowić południowe Włochy i Grecja, gdzie nadal utrzymają się wyższe temperatury i opady poniżej normy.

Ciepło we wrześniu i październiku na wschodzie Europy, a później pierwsze oznaki zimy

Większa cześć jesieni zapowiada się ciepła i sucha w krajach państw bałtyckich oraz na Ukrainie. We wrześniu i październiku pogoda powinna być przeważnie stabilna ze sporą ilością Słońca i przyjemną temperaturą – przewiduje Tyler Royss. Sytuacja zmieni się w listopadzie, gdy zimne fronty zaczną schodzić na południe przynosząc ochłodzenie i miejscami pierwsze opady śniegu.

P.S. Okres jesieni w meteorologii obejmuje dni, od 1 września do 30 listopada.


Komentarze
Marcin Szerląg

Jest sucho i będzie nadal.....Czyli sucha jesień..

17 sierpień 2017 - 08:37
Odpowiedz