Silny wyż zostanie przełamany. Spadnie pierwszy śnieg i deszcz. W tych dniach wrócą opady
Od kilku tygodni utrzymuje się w rejonie Polski niezwykle silny wyż blokujący nadejście ulewy i śnieżycy. Jedynie w trakcie jego przebudowy i gnicia pojawią się miejscami symboliczne opady mżawki i słabego deszczu. Coraz częściej pytacie, kiedy spadnie pierwszy śnieg na nizinach oraz mocniej popada deszcz, czy blokada cyklonalna wreszcie ustąpi? Najnowsze prognozy wskazują zmiany, które nadejdą w dalszej części listopada.
Silny wyż ustąpi i wrócą opady deszczu i śniegu do Polski. Prognozowane opady, 15 listopada 2024
O tym, że wyż w formie układu Omega jest niezwykle trwały przekonujemy się już od minionego października, gdyż do tej pory często dominują dni bez opadów ze stabilnymi warunkami atmosferycznymi, a jeśli już wystąpią opady w rejonie Polski to tylko miejscami przelotne i słabe. Oddziaływanie wyżu według najnowszych prognoz za kilka dni zacznie słabnąć i nastąpi przebudowa pola barycznego. Jest spora szansa, że szczególnie w drugiej połowie listopada znajdziemy się w obszarze pola obniżonego ciśnienia. Oznacza to, że wrócą częstsze dni z przelotnymi opadami deszczu, a przy wymianie mas powietrza miejscami może spaść pierwszy śnieg.
Silny wyż ustąpi w rejonie Polski. Prognozowane opady, 16 listopada 2024
Obecnie w wielu regionach Polski zmagamy się ze zgniłym wyżem, miejscami w towarzystwie mgły i mżawki, ale większych opadów nadal nie będzie. Pierwszy słaby front w rejonie zachodniej Polski pojawi się około 11-12 listopada, gdy miejscami w regionach zachodnich przyniesie słaby i przelotny deszcz. W kolejnych dniach odsunięcie wyżu umożliwi wejście w rejon Polski kolejnych bardziej aktywnych stref frontowych z niżami i szczególnie między 15-20 listopada zaczną się pojawiać przelotne opady na coraz większym obszarze kraju.
Prognozowany zasięg opadów w Polsce, 18 listopada 2024
Najnowsze prognozy modelu ECMWF i GFS coraz częściej zaczynają sygnalizować możliwość wystąpienia opadów pierwszego śniegu na nizinach w Polsce w trakcie drugiej połowy listopada, co oznacza, że mogą się sprawdzić nasze prognozy sezonowe w których wskazywaliśmy na pierwszy zimowy incydent właśnie w listopadzie w jego drugiej połowie. Nie będzie jeszcze z tego prawdziwej zimy, ale miejscami krajobrazy mogą się choć na chwilę zabielić.
Sprawdź: Najnowsza pogoda na zimę załamie Polaków. Śnieżyce i siarczysty mróz? Prognozy są jednoznaczne
Prognozowane przełamanie wyżu w rejonie Polski i Europy. Przewidywana anomalia ciśnienia za okres tygodnia między 18-25 listopada 2024
Nadchodzące zmiany szczególnie sygnalizuje dobrze sprawdzający się europejski model ECMWF, który w trakcie drugiej połowy listopada wyraźnie wskazuje na ujemną anomalie ciśnienia między północną, środkową i częściowo południową Europą. Na tym obszarze pojawi się większa zmienność pogodowa. Wrócą częstsze, choć przeważnie przelotne opady deszczu, miejscami spadnie również śnieg oraz nasili się okresami wiatr. Czeka nas również częstsza wymiana mas powietrza. Rozproszone zimowe epizody przy spływie powietrza arktycznego z północy będą realne.
Zobacz: Nadciągnie siarczysty mróz. Temperatura spadnie do -41 stopni. Fala zimy na wschodzie będzie długa
Źródło: DobraPogoda24.pl