Nadciągnie siarczysty mróz. Temperatura spadnie do -41 stopni. Fala zimy na wschodzie będzie długa
Najbliższy niemal tydzień w Polsce nadal upłynie pod wpływem wyżu, miejscami z mrozem w nocy. Na pierwszy śnieg na nizinach musimy więc dalej czekać, ale nie oznacza to, że nadchodząca zima na obecnie coraz chłodniejszej północnej półkuli Ziemi już nie daje się we znaki. W najbliższych dniach siarczysty mróz rozszerzy zasięg na dalekim wschodzie. Temperatura pierwszy raz w tym sezonie spadnie do -41 st. C.
Prognozowany zasięg siarczystego mrozu na dalekim wschodzie, 8 listopada 2024
Między jesienią i zimą następuje cykliczne ochłodzenie w regionach północnej półkuli naszej planety z powodu skracania dnia, a co za tym idzie coraz mniejszego promieniowania słonecznego oraz nastania nocy polarnej w rejonie koło podbiegunowego. Uwagę zwraca ogromny obszar kontynentalnej Rosji na dalekim wschodzie, gdzie rozwijają się ogromne wyże, w których osiada bardzo zimna masa powietrza z siarczystym mrozem wcześniej zaciągniętym przez nurkujące cyklony. Potężny mróz w tych regionach potrafi utrzymać się przez kilka miesięcy. Jest to obszar ważny także dla Europy, gdyż mróz z tego rejonu w sezonie zimowym potrafi rozszerzyć zasięg również w kierunku Polski, dlatego warto sprawdzać kondycję sezonu zimowego na wschód od naszych granic.
Prognozowany zasięg siarczystego mrozu na dalekim wschodzie Rosji, 9 listopada 2024
Początek listopada przynosi nasilenie ogromnego mrozu na wschodzie Rosji. Temperatura w wielu regionach pierwszy raz w tym sezonie spadła poniżej -35/-30 st. C., a lokalnie pierwszy raz mróz przekroczył próg -40 st. C. W ostatnich dniach najzimniejszym zamieszkałym regionem na północnej półkuli Ziemi są okolice miasta Wierchojańsk w Jakucji, gdzie zanotowano już -40,2 st. C. Najnowsze prognozy szczególnie niemieckiego modelu ICON wskazują na dalekim wschodzie w trakcie dalszej części listopada jeszcze większy mróz do około -41/-42 st. C. i to na wysokości 2m. Przy gruncie mróz będzie znacznie większy.
Prognozowany mróz na dalekim wschodzie Rosji, 10 listopada 2024
Obszar zasięgu całodobowego mrozu rozszerzy się nad Rosją szczególnie w trakcie drugiej dekady listopada, gdy już sięgnie co najmniej po Ural, a niewykluczone, że przejściowo nieco dalej na zachód bliżej Europy. Najnowsze prognozy modelu GFS wskazują na jeszcze większy mróz, który miejscami może spadać do około -45/-43 st. C. Mróz ma się nasilać po przejściu cyklonu zaciągającego chłodne powietrze z północy.
Sprawdź: Najnowsza pogoda na zimę załamie Polaków. Śnieżyce i siarczysty mróz? Prognozy są jednoznaczne
Prognozowana anomalia temperatury zimnego powietrza zaciąganego w głąb dalekiego wschodu w Rosji, 12 listopada 2024
Obszar siarczystego mrozu, a także pokrywy śnieżnej nad Rosją będzie się rozszerzał w kolejnych tygodniach. Apogeum fali mrozu przypadnie między grudniem i styczniem, gdy temperatura miejscami spadnie poniżej około -65/-60 st. C., co jest wartością niewyobrażalną w Polsce. Zasięg jęzora chłodu z Rosji w kontekście zimy w Europie wymaga dalszej analizy bo to właśnie z tego kierunku często nadciągają najsilniejsze fale mrozu w trakcie sezonu, zwykle między styczniem i lutym.
Zobacz: La Nina zmieni pogodę w zimie. Będą śnieżyce, ulewy i susze. W tych regionach odczujemy skutki
Źródło: DobraPogoda24.pl, mapy temperatury Ventusky
Niech wymrozi głupotę tamtejszych mieszkańców. Może choć pogoda pomoże Światu