| |
Zagrożenie!
Silny strzał ciepła w prognozach. Będzie nawet 20 stopni. Mapy anomalii temperatur zapłoną

Silny strzał ciepła w prognozach. Będzie nawet 20 stopni. Mapy anomalii temperatur zapłoną

Z północy dotarło do Polski zimne powietrze arktyczne, które przyniosło ochłodzenie z mrozem w nocy do -11 st. C. Pytacie, co dalej z pogodą, czy wróci ocieplenie i kiedy będą wiosenne temperatury w pobliżu 20 st. C. Najnowsze prognozy napawają optymizmem, bo jest spora szansa na temperatury osiągające co najmniej 15-20 st. C. w wielu regionach kraju na przełomie marca i kwietnia, a lokalnie nawet powyżej. Mapy temperatur anomalii ponownie zapłoną.

Silny strzał ciepła w prognozach. Przewidywana temperatura w Polsce, 27 marca 2024

Silny strzał ciepła sięgnie Polski, będzie 20 st. C. na przełomie marca i kwietnia 2024, poczujemy prawdziwą wiosnę

Mimo, że marzec w tym sezonie nie przynosi wielu chłodnych dni z mrozem, to każde ochłodzenie nas niepokoi z powodu nietypowej wczesnej wegetacji, która w tym roku z powodu wysokiej średniej temperatury ruszyła już pod koniec lutego. Obecny mróz występujący miejscami w nocy powoduje straty, zwłaszcza w sadach, gdzie kwitną liczne drzewa szczególnie w południowo zachodnich regionach Polski. Nic więc dziwnego, że liczymy na ponowny szybki wzrost temperatury. Na szczęście od środy zacznie się robić cieplej w zachodniej Polsce już do 10-14 st. C.

Wstępnie prognozowany silny strzał ciepła w Polsce, 28 marca 2024

Silne wiosenne ocieplenie sięgnie Polski, temperatura przekroczy 20 st. C. na przełomie marca i kwietnia 2024

W kolejnych dniach cieplejsza masa powietrza przesunie się na wschód w głąb kraju aż 23 marca przed frontem chłodnym w wielu regionach sięgnie około 11-19 st. C. W następnych dniach po przejściu chłodnego frontu, temperatury znowu spadną w Polsce, ale tym razem mróz nocami będzie już nieliczny i wystąpi przeważnie lokalnie. Sytuacja w kierunku ponownego ocieplenia ma się zmienić w okolicach 27-29 marca (+/- 1 dzień), czyli dosłownie przed świętami Wielkanocy. Wrócimy w tym okresie do powszechnych kilkunastu st. C. w ciągu dnia na znacznym obszarze kraju, a miejscami niewykluczone, że temperatura osiągnie lub przekroczy oficjalny próg ciepła, jakim określamy 20 st. C.

Podmuch wiosennego ciepła sięgnie Polski. Prognozowana ekstremalna anomalia temperatury, 28 marca 2024

Ocieplenie wróci do Polski, będzie strzał wiosennego ciepła, kiedy 20 st. C. w marcu 2024

To ocieplenie ma się przeciągnąć na początek kwietnia, co może oznaczać, że w tym roku święta Wielkanocy będą wiosenne, a nie zimowe. Trzymajmy więc kciuki za taki rozwój pogodowy na kolejne dni. Ma on wyniknąć ze specyficznego układu barycznego nad Europą. Modele pogodowe prognozują rozwój dużego obszaru cyklonu na Atlantyku w rejonie Wysp Brytyjskich, jednocześnie w rejonie wschodniej Europy będzie możliwy antycyklon (układ wyżowy). W tej sytuacji zawsze dochodzi do adwekcji ciepłych mas powietrza z południa w głąb środkowych i wschodnich regionów kontynentu.

Czytaj także: Antycyklon Markus sprowadza mróz. Temperatura w Polsce spadła do -11 st. C.

Silny strzał ciepła w prognozach dla Polski. Prognozowane prawdopodobieństwo temperatur na przykładzie Warszawy do 3 kwietnia 2024

Mapy anomalii temperatur zapłoną, będzie 20 st. C., ocieplenie sięgnie Polski do 1 kwietnia 2024

Potwierdzenie takiego trendu pogodowego znajdziemy w przewidywaniach wiązek prognostycznych dwóch głównych modeli pogodowych, amerykańskiego GFS i europejskiego ECMWF. Co ciekawe, obecnie oba modele sięgające przełomu marca i kwietnia wskazują na co najmniej kilka dni ze znacznym ociepleniem. Jest to widoczne w wyliczeniach szczególnie grubej zielonej wiązki operacyjnej i niebieskiej kontrolnej.

Silny strzał ciepła w prognozach dla Polski na przełomie marca i kwietnia 2024

Silne ocieplenie przyniesie podmuch wiosny w Polsce, mróz ustapi będzie 20 st. C. przed 1 kwietnia 2024

Temperaturową euforię hamują nieco wyliczenia średnich ze wszystkich wiązek, zobrazowane grubym białym wykresem, ale nawet w tym przypadku temperatury w Polsce sięgające 11-18 są bardzo realne w podanym okresie. Prognozy wyglądają więc nieźle, ale pamiętajmy, że mogą się jeszcze znacznie zmienić, gdyż w naszych szerokościach geograficznych sprawdzalność prognoz powyżej 7-10 dni znacznie spada, co nie zmienia faktu, że wskazany trend jednoznacznie przewiduje ryzyko ochłodzenia w tym czasie do minimum. Będziemy to weryfikować.

Sprawdź również: Pogoda na Wielkanoc 2024 dla Polski

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!