| |
Zagrożenie!
Antycyklon sprowadza mróz. Temperatura spadła do -11 stopni. Wiemy, kiedy wróci ocieplenie

Antycyklon sprowadza mróz. Temperatura spadła do -11 stopni. Wiemy, kiedy wróci ocieplenie

Początek tygodnia przynosi w Polsce ochłodzenie związane z adwekcją zimnego powietrza arktycznego osiadającego w obszarze antycyklonu Markus. Miejscami temperatury na standardowej wysokości 2m spadają do -7/-1 st. C., a lokalnie przy gruncie nawet do -11 st. C. Mróz daje się we znaki ogrodnikom i rolnikom, gdyż powoduje straty, zwłaszcza kwitnących wiśni. Pytacie, kiedy temperatury wzrosną i wróci ocieplenie do kraju? Będzie cieplej i to jeszcze w tym tygodniu.

Rzadka ujemna anomalia temperatury z mrozem w rejonie Polski w marcu 2024

Antycyklon Markus sprowadza mróz do Polski, temperatura spadła do -11 st. C. w Jeleniej Górze, marzec 2024, kiedy będzie cieplej

Zachodzące w minionych dniach zmiany pogodowe nad Skandynawią, w tym przechodząca śnieżyca, a następnie rozwijający się antycyklon z osiadaniem mroźnego powietrza wpłynęły także na warunki pogodowe w naszym kraju. Z tego powodu minionej doby z wypełniającego się cyklonu popadał śnieg miejscami we wschodniej połowie Polski, ponadto w wielu regionach noce i poranki przynoszą mróz, największy w rejonach rozpogodzeń w tak zwanych lokalnych zastoiskach chłodu.

Antycyklon Markus z zimnym powietrzem sięgnął Polski. Prognozowany układ baryczny w Europie o godzinie 13:00, 20 marca 2024

Antycyklon Markus przynosi mróz w Polsce marzec 2024

Obszar wpływu antycyklonu na pogodę w Polsce utrzyma się do 20 marca, a następnie między 21-22 marca spodziewamy się przejścia frontu atmosferycznego z przelotnymi opadami deszczu, wędrującego z północnego zachodu na południowy wschód kraju. Wcześniej noce miejscami ponownie przyniosą mróz, z tym, że apogeum tego ochłodzenia jest już raczej za nami. Minionej nocy na głównych stacjach meteorologicznych, największy mróz przy gruncie do -11 st. C. zanotowano na Dolnym Śląsku w Jeleniej Górze. W tym mieście było najzimniej również na standardowej wysokości 2m do -6,7 st. C.

Mróz zanotowany w Polsce, 19 marca 2024

Kolejna noc na 20 marca również miejscami przyniesie mróz w Polsce, ale spadki temperatur powinny być już nieco mniejsze, ponadto zasięg ujemnych temperatur będzie bardziej ograniczony przez zachmurzenie. Kolejna noc na 21 marca, niewielkie przymrozki przyniesie miejscami, głównie we wschodniej i południowo wschodniej Polsce.

Prognozowany zasięg mrozu w Polsce, 20 marca 2024

Antycyklon Markus z mrozem w Polsce marzec 2024, kiedy cieplej

Od środy spodziewamy się stopniowego wzrostu temperatur maksymalnych w kraju postępujących od zachodu. Apogeum tego ocieplenia przypadnie tuż przed nadejściem frontu w sobotę, gdy temperatura maksymalna w wielu regionach kraju sięgnie około 11-19 st. C. W następnych dniach temperatury znowu spadną, ale ochłodzenie będzie słabsze, bo tym razem temperatury w ciągu dnia miejscami będą już przekraczać 10 st. C., ponadto przymrozki będą wtedy nieliczne. Następnie spodziewamy się kolejnego ocieplenia, które rozpocznie się tuż przed świętami.

Sprawdź również: Pogoda na Wielkanoc 2024. Święta z mrozem i śniegiem?

Apogeum krótkiego ocieplenia przed kolejnym chwilowym ociepleniem. Prognozowana temperatura, 23 marca 2024

Kiedy mróz ustąpi i będzie ocieplenie w Polsce w marcu 2024

Cały marzec ostatecznie mimo chwilowych zawirowań temperatur w ostatniej dekadzie i tak zapisze się jako ciepły. Aktualnie prognozowana anomalia temperatury liczona od początku miesiąca, 27 marca ma być o około 2,6 st. C. powyżej normy, czyli będzie bardzo zbliżona do naszej prognozy sezonowej.

Czytaj także: Wróci fala ciepła. Temperatury wzrosną do 19 stopni

Źródło: DobraPogoda24.pl, IMGW-PIB


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!