| |
Zagrożenie!
Pogoda na Wielkanoc 2024. Święta z mrozem i śniegiem? Prognozy zimy są jednoznaczne

Pogoda na Wielkanoc 2024. Święta z mrozem i śniegiem? Prognozy zimy są jednoznaczne

Już za niespełna dwa tygodnie czekają nas jedne z najważniejszych świąt, dlatego coraz częściej pytacie, jaka będzie pogoda na Wielkanoc 2024. Spadnie śnieg i wróci z zima z mrozem, a może będzie ciepło z wiosennymi temperaturami w Polsce, ale z przelotnym deszczem i burzami z gradem? Najnowsze prognozy są jednoznaczne i wskazują wyraźny trend.

Pogoda na święta wielkanocne. Prognozowana anomalia adwekcji powietrza napływającego do Polski i Europy na wysokości 1,5 km, 1 kwietnia 2024

Pogoda na Wielkanoc 2024, śnieg i mróz z zimą, czy ciepła wiosna w Polsce

Aktualne prognozy długoterminowe z wiązkami prognostycznymi ciśnienia, opadów i temperatury już sięgają okresu świąt Wielkanocy, które w tym roku przypadają na przełomie marca i kwietnia, dlatego możemy już wstępnie wskazać pogodowy trend i odpowiedzieć na pytanie, czy faktycznie czeka nas w tym okresie nawrót śnieżnej i mroźnej zimy, jak wieszczą niektóre prognozy. Na początku skupmy się na potencjalnym rozkładzie barycznym, jaki ma się pojawić w Europie tuż przed świętami.

Pogoda na święta wielkanocne 2024. Prognoza możliwego układu barycznego w Polsce i Europie, 31 marca 2024

Pogoda na święta Wielkanocne 2024, czy spadnie śnieg, czy będzie ciepło

Jeśli sprawdzi się aktualnie prognozowany układ baryczny nad Europą tuż przed świętami, to warunki pogodowe w Polsce w czasie Wielkanocy nie będą złe. Na mapie widzimy wyraźny obszar możliwego obszernego cyklonu w rejonie Wysp Brytyjskich, dodatkowo kolejny niż będzie możliwy w rejonie Włoch. Z kolei na wschód od naszego kraju ma się znajdować antycyklon. Taki układ sprzyja adwekcji ciepłych i umiarkowanych mas powietrza w głąb środkowej Europy, a tym samym znacznie spada ryzyko zimowej pogody. Obecnie możemy przyjąć, że w święta czekają nas bardziej wiosenne temperatury, choć niewykluczone, że miejscami w trakcie świąt zahaczy nasz kraj strefa frontowa związana z omawianymi niżami, a tym samym również przelotnie popada, a może i zagrzmi.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie w okresie do świąt Wielkanocy między 25 marca i 1 kwietnia 2024

Pogoda na święta wielkanocne 2024, prognoza anomalii temperatury w Polsce do 1 kwietnia 2024

Ryzyko mrozu i śniegu z nawrotem zimy w święta niweluje również najnowsza prognoza sezonowa wskazująca średnią temperaturę w Wielkim Tygodniu. Temperatury mają być o około 1-3 st. C. powyżej normy. Jak to się przełoży na maksymalne temperatury rzeczywiste w okresie świąt? Wstępny trend możemy odczytać ze średniej wiązek modelu GFS i ECMWF dla przykładowej Łodzi, która znajduje się w centrum Polski, a tym samym dobrze oddaje możliwy długoterminowy trend pogodowy w skali całego kraju.

Sprawdź także: Kropla chłodu sięgnęła Polski. Temperatura spadła do -9 stopni

Pogoda na Wielkanoc 2024. Prognozowane prawdopodobieństwo temperatur w Polsce na przykładzie Łodzi do 2 kwietnia 2024

Pogoda na Wielkanoc 2024, prognoza temperatury w Polsce do 1 kwietnia 2024

W tym roku Wielkanoc przypada 31 marca, a drugi dzień świąt Lany Poniedziałek 1 kwietnia. Wiązki prognostyczne temperatur maksymalnych według modelu GFS, wahają się w tym okresie między 4-20 st. C. Bardziej realne jest wyciągnięcie średniej z wszystkich, a te wyglądają już bardziej realnie na poziom 9-18 st. C. Również aktualne prognozy modelu ECMWF potwierdzają zbliżone wartości temperatur.

Prognozowane prawdopodobieństwo temperatur i opadów w Polsce w święta wielkanocne 2024

Pogoda na Wielkanoc i Lany Poniedziałek 2024, prognoza temperatury i opadów w Polsce

Podsumowując, wiele na to wskazuje, że Wielkanoc w Polsce na przełomie marca i kwietnia minie nam na ogół z dość wysokimi temperaturami na poziomie co najmniej kilkunastu st. C. w wielu regionach. Miejscami niewykluczone, że przelotnie popada i przejdzie burza, gdy front podzieli kraj na regiony cieplejsze i chłodniejsze, ale ryzyko chłodu ze śniegiem i mrozem jest w tej chwili w tych dniach marginalne. Możliwy jest także scenariusz przejściowo bardziej pogodnych świąt, w przypadku silniejszego oddziaływania wyżu ze wschodu Europy. Miejmy nadzieję, że tak pozostanie i nie zaskoczy nas nieoczekiwane ochłodzenie. Prognozy będziemy analizować i weryfikować w kolejnych dniach.

Czytaj również: Wróci fala ciepła. Temperatury wzrosną do 19 stopni

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!