| |
Zagrożenie!
Silny mróz zniszczy uprawy. Prognozy temperatur są fatalne. To będzie apogeum fali ochłodzenia

Silny mróz zniszczy uprawy. Prognozy temperatur są fatalne. To będzie apogeum fali ochłodzenia

Przed nami apogeum fali ochłodzenia związanej z wcześniejszym nastaniem Zimnych Ogrodników i Zimnej Zośki. Szczególnie chłodno zapowiadają się najbliższe noce i poranki w wielu regionach Polski. Temperatury miejscami spadną do około -9/-1 st. C. przy uwzględnieniu także pomiarów przy gruncie. Mróz zniszczy lub poważnie uszkodzi uprawy, zwłaszcza kwitnących drzew owocowych. Straty będą znaczne i wystąpią na sporym obszarze kraju.

Silny mróz załamie sadowników i rolników. Prognozowana temperatura o godzinie 05:00, 21 kwietnia 2024

Silny mróz zniszczy uprawy w Polsce, apogeum fali ochłodzenia kwiecień 2024

Napływają raporty o już zniszczonych uprawach gruszy, winorośli, ale także czereśni i wiśni w Polsce. Temperatura miejscami w minionych dniach spadła do -6/-1 st. C., ale w najbliższych dniach mróz będzie jeszcze większy. Wszystko przez przechodzący cyklon przez wschodnią Europę i sięgający nas w tym czasie klinem układ antycyklonu. W takich warunkach wzmocni się adwekcja chłodnego powietrza arktycznego napływająca z północy wprost do Polski. Z tego powodu szczególnie w rejonie nocnych przejaśnień i rozpogodzeń chwyci silniejszy mróz.

Mróz zniszczy uprawy w Polsce. Prognozowana temperatura o godzinie 05:00, 22 kwietnia 2024

Mróz zniszczy uprawy w Polsce, gdzie najniższa temperatura kwiecień 2024

Najbliższej nocy na niedzielę, mróz obejmie szczególnie zachodnie i północne regiony Polski, gdzie temperatura spadnie co najmniej do -6/-1 st. C. Zasięg ujemnej temperatury może być miejscami nieco większy nad krajem, gdyż wszystko będzie zależne od wielkości zachmurzenia. Kolejnej nocy na poniedziałek, mróz na poziomie -7/-1 st. C. obejmie miejscami szczególnie dzielnice północe, zachodnie i lokalnie centralne kraju.

Silne ochłodzenie sprowadzi mróz do Polski. Prognozowana anomalia temperatury, 22 kwietnia 2024

Apogeum fali ochłodzenia mróz zniszczy uprawy w Polsce kwiecień 2024

Obecne ochłodzenie jest znaczące i przeciągnie się w Polsce na ponad tydzień, licząc od początku drugiej połowy kwietnia, gdy nastało. Mamy dni, gdy średnia temperatura dobowa jest o 1-3 st. C. poniżej normy, a miejscami zdarzają się także regiony z większym odchyleniem nawet o 2-6 st. C. poniżej średniej. Z tego powodu rekordowo ciepła pierwsza połowa kwietnia, do końca miesiąca zostanie znacznie zredukowana, ale utrzyma się znacznie powyżej normy, z powodu ocieplenia w ostatnich dniach kwietnia i dużego naddatku z początkowego okresu.

Sprawdź także: Fala ochłodzenia nasili mróz. Temperatura spadnie w Polsce do -9 stopni

Silny mróz w Polsce uszkodzi lub zniszczy uprawy. Prognozowana temperatura o godzinie 05:00, 23 kwietnia 2024

Silna fala ochłodzenia i apogeum mrozu w Polsce, będą zniszczone uprawy kwiecień 2024

Najnowsze wyliczenia modelu GEM oraz ECMWF przewidują apogeum ochłodzenia w Polsce w nocy na wtorek. Wówczas mróz chwyci na znacznym obszarze kraju. Temperatura miejscami może spaść do około -9/-1 st. C. z uwzględnieniem także wartości pomiarów przy gruncie. Niestety, wiele kwitnących roślin, krzewów i drzew w takich warunkach zostanie uszkodzonych lub zniszczonych. To oznacza, że plony owoców w naszym kraju w tym sezonie będą znacznie zredukowane, co oczywiście w późniejszym okresie przełoży się na ceny. Sadownicy i rolnicy wymieniają się sposobami na zabezpieczenie upraw przed niskimi temperaturami, ale przy większych areałach nie sposób tych metod zastosować.

Prognozowana anomalia temperatury za okres apogeum fali ochłodzenia w Polsce i Europie między 21-23 kwietnia 2024

Silny mróz i apogeum fali ochłodzenia w Polsce, straty w uprawach będą poważne kwiecień 2024

Nie da się więc uniknąć powszechnych szkód szczególnie w sadach, gdyż niskie temperatury zbiegają się w czasie z kwitnieniem drzew owocowych, które dostosowały się z wegetacją do bardzo ciepłego marca i rekordowo ciepłej pierwszej połowy kwietnia, dlatego przestrzegaliśmy, że niepokoją prognozy temperatur w czasie ochłodzenia. Zmiana temperatur czeka nas od 26-27 kwietnia, gdy ponownie w ciągu dnia zaczniemy wracać do bardziej umiarkowanych i wiosennych wartości, ale bez ekstremalnych anomalii.

Zobacz również: Majówka może rozczarować. Mamy najnowsze prognozy dla Polski

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!