| |
Zagrożenie!
Fala ochłodzenia nasili mróz. Temperatura spadnie do -9 stopni. Wiemy, kiedy będzie najzimniej

Fala ochłodzenia nasili mróz. Temperatura spadnie do -9 stopni. Wiemy, kiedy będzie najzimniej

Nadal w Polsce zmagamy się z silną falą ochłodzenia, która przynosi w nocy i o poranku liczny mróz w wielu regionach. Temperatura miejscami spada do -6/-1 st. C. wliczając w to również pomiary przy gruncie. To jeszcze nie koniec chłodnego okresu w pogodzie, bo już pod koniec obecnego i na początku nowego tygodnia zanotujemy ujemne temperatury ponownie na znacznym obszarze kraju. Miejscami będą możliwe spadki temperatur do około -9/-2 st. C.

Silna fala ochłodzenia w Polsce. Prognozowany mróz, 21 kwietnia 2024

Silna fala ochłodzenia nasili mróz w Polsce, temperatura spadnie do -9 st. C. kwiecień 2024

Mówiliśmy, że w drugiej połowie kwietnia po rekordowo ciepłej pierwszej połowie miesiąca z podmuchem lata, do Polski nadciągnie silniejsze ochłodzenie, które będzie charakterystyczne dla wcześniejszego niż zwykle nastania Zimnych Ogrodników i Zimnej Zośki. Prognozy temperatur, ale również bezpośrednie odczyty ze stacji meteorologicznych potwierdzają, że faktycznie doszło do nastania trwalszego okresu chłodniejszego z wyraźną ujemną anomalią temperatury w naszym kraju, a to w ostatnich miesiącach jest zjawiskiem wyjątkowo rzadkim.

Prognozowany mróz w Polsce, 22 kwietnia 2024

Mróz nasili się w Polsce, temperatura spadnie do -9 st. C., do kiedy fala ochłodzenia kwiecień 2024

Z pomiarów podanych przez IMGW wynika, że temperatura w ostatnich dniach najniższa była w centrum Polski. W rejonie Łodzi przy gruncie zanotowano dwukrotnie -6 st. C., poza tym w wielu innych regionach notowano do -3/-1 st. C. także na standardowej wysokości 2m w klatkach meteorologicznych. Zimniej jest tylko w wysokich Tatrach, gdzie temperatura przykładowo na Kasprowym Wierchu spada do -10 st. C. Nic więc dziwnego, że sadownicy są pełni obaw i z niepokojem śledzą kolejne prognozy. Z pewnością straty będą poważne, bo silny mróz zbiegł się w czasie z kwitnieniem drzew owocowych, w tym wiśni i czereśni. Plantatorzy mają swoje sposoby na zabezpieczenie upraw przed mrozem, ale ich skuteczność jest zawsze ograniczona.

Fala ochłodzenia przyniesie kolejne dni z mrozem. Prognozowana anomalia temperatury napływającego do Polski i Europy na wysokości 1,5 km, 22 kwietnia 2024

Fala ochłodzenia z mrozem w Polsce, do kiedy zimno kwiecień 2024

Apogeum ochłodzenia spodziewamy się między 21-23 kwietnia, gdy przechodzący cyklon nad wschodnią Europą będzie zaciągał z północy i północnego wschodu do centrum, w tym do Polski chłodne masy powietrza. Główny korytarz adwekcji chłodu z północy przez Skandynawię przebiegnie dokładnie nad naszym krajem i Niemcami. W niedzielę ponownie powszechne ujemne temperatury zanotujemy szczególnie w północnej i zachodniej Polsce, a następnie obszar możliwego mrozu w nocy rozszerzy się w głąb kraju, przy czym będzie uzależniony od wielkości zachmurzenia. Mróz zanotujemy w rejonach przejaśnień i rozpogodzeń.

Sprawdź także: Mróz będzie coraz większy. Spadnie również śnieg. Przedzimie szybko nie ustąpi ociepleniu

Prognozowany mróz w Polsce, 23 kwietnia 2024

Fala ochłodzenia nasili mróz w Polsce, szkody w sadach, prognoza temperatury kwiecień 2024

W następnych dniach prawdopodobieństwo ujemnych temperatur w Polsce będzie spadać, a ich zasięg zacznie być mniejszy. Od około 26-27 kwietnia spodziewamy się w kraju przejściowego ocieplenia, które odczujemy zwłaszcza w dzień, gdy temperatury w wielu regionach będą już osiągać systematycznie po kilkanaście st. C.

Silna fala ochłodzenia w Polsce. Prognozowana anomalia temperatury za okres tygodnia do 25 kwietnia 2024

Silne ochłodzenie z mrozem w Polsce, będą straty w sadach, kiedy najzimniej kwiecień 2024

O potencjale obecnego ochłodzenia świadczy szczególnie anomalia średniej temperatury, która po pierwszej połowie kwietnia z wartości 6,2 st. C. powyżej normy, 27 kwietnia zostanie zredukowana do około +1,3 st. C. Wygląda więc na to, że mimo obecnych niskich temperatur w nocy, kwiecień ostatecznie utrzyma się na poziomie dodatniej anomalii i zapisze się termicznie jako ciepły.

Zobacz również: Majówka może rozczarować. Będzie upalnie, czy zimno i deszczowo? Mamy najnowsze prognozy

Źródło: DobraPogoda24.pl, IMGW-PIB


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!