| |
Zagrożenie!
Majówka może rozczarować. Będzie upalnie, czy zimno i deszczowo? Mamy najnowsze prognozy

Majówka może rozczarować. Będzie upalnie, czy zimno i deszczowo? Mamy najnowsze prognozy

Najnowsze prognozy długoterminowe zaczynają sięgać początku maja, dlatego możemy spróbować odpowiedzieć, jaka czeka nas pogoda na Majówkę 2024. Czy będzie ciepło, upalnie i pogodnie, a może zimno i deszczowo? Aktualne wyliczenia trendu mogą rozczarować osoby liczące na szybki powrót lata z wysokimi temperaturami, choć większego dramatu termicznego również nie będzie. Nie obejdzie się także bez opadów, choć okresy ze słońcem będą.

Obecnie prognozowana temperatura w Polsce, 1 maja 2024

Pogoda na Majówkę 2024 w Polsce, ciepło, upalnie i pogodnie, czy zimno i deszczowo

Coraz częściej zaczynacie pytać, jakiej pogody możemy oczekiwać w tym sezonie podczas majówki. Niezły układ dni w kalendarzu sprawia, że biorąc zaledwie 3 dni urlopu, możemy mieć aż ponad tydzień wolnego między 27 kwietnia i 5 maja. Skupimy się jednak na prognozie dla pierwszych dni maja, gdy przypada faktyczna majówka. Najnowsze wyliczenia wskazują, że znajdziemy się wtedy w obszarze pomiędzy oddziaływaniem niżu z opadami i rozrastającego się wyżu z północy Europy. Możemy mieć zatem dni bardziej pochmurne i deszczowo, ale również pogodniejsze, jednak nadal z dość niskimi lub umiarkowanymi temperaturami.

Prognozowane adwekcje mas powietrza i ich anomalii temperatury na wysokości 1,5 km w rejonie Polski i Europy na początku maja 2024

Pogoda na Majówkę 2024 w Polsce, najnowsza prognoza pogody

Prawdopodobieństwo temperatur w Polsce w czasie majówki, możemy już określić na podstawie wiązek długoterminowych, które sięgają początku kolejnego miesiąca. Zwracamy szczególną uwagę na wyliczenia wiązki średniej, operacyjnej i kontrolnej. Na podstawie wyliczeń modelu GFS możemy przyjąć, że temperatura maksymalna w naszym kraju między 1-3 maja, w zależności od regionu może się na ogół wahać między około 12-20 st. C. Nie ma więc szans, aby majówka była upalna.

Pogoda na Majówkę 2024. Prawdopodobieństwo temperatur w Polsce na przykładzie Łodzi do 3 maja 2024

Jaka pogoda w czasie Majówki 2024 w Polsce, ciepło i pogodnie, czy zimno i deszczowo

Z kolei europejski model ECMWF dopiero zaczyna sięgać majówki i jego prognozy nie pokrywają jeszcze całego tego okresu, jednak możemy już wysunąć trend pogodowy, który na początku maja wskazuje dość podobny zakres temperatur maksymalnych. Obie więc prognozy obecnie nie wskazują, aby majówka była na znacznym obszarze Polski gorąca, a tym bardziej upalna. Czekają nas przeważnie temperatury umiarkowane.

Zobacz także: Mróz będzie coraz większy. Spadnie również śnieg. Przedzimie szybko nie ustąpi ociepleniu

Prognozowane prawdopodobieństwo temperatury w Polsce na przykładzie prognozy dla Łodzi do 1 maja 2024, model ECMWF

Jaka będzie pogoda na Majówkę 2024 w Polsce, prognoza temperatur i opadów

Generalnie przełom kwietnia i maja w Polsce ma być nieco cieplejszy względem obecnego okresu z wyraźną ujemną anomalią średniej temperatury z częstymi powszechnymi przymrozkami w nocy, jednak bez spektakularnego dużego wzrostu temperatur. Średnia dobowa w ujęciu całego tygodnia będzie miejscami w normie, lub w niektórych regionach nieco poniżej normy klimatycznej.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres między 29 kwietnia - 6 maja 2024

Jaka pogoda Majówka 2024, prognoza temperatury i opadów w Polsce do 6 maja 2024

Reasumując, według najnowszych prognoz, majówka w Polsce upłynie pod znakiem umiarkowanych temperatur maksymalnych na poziomie wahającym się najczęściej w zależności od regionów, między 12-20 st. C. Pojawią się również przelotne opady deszczu, a nawet lokalne burze. Między strefami frontowymi będą również miejscami przejaśnieniami i rozpogodzenia ze słońcem. Niewykluczone, że układ baryczny do omawianego okresu ulegnie jeszcze istotnym zmianom i przesunięciom nad Europą, a tym samym zakres zasięgu poszczególnych mas powietrza będzie nieco inny, co wpłynie na rzeczywiste temperatury i opady. Sytuację będziemy monitorować.

Sprawdź także: Przejdą potężne śnieżyce. Podmuch zimy przyniesie 30 cm śniegu. Gwałtowny cyklon zablokuje drogi

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!