| |
Zagrożenie!
Silny mróz uderzył w Polsce. Temperatura spadła do -12 stopni. Uprawy w tych regionach zostały zniszczone

Silny mróz uderzył w Polsce. Temperatura spadła do -12 stopni. Uprawy w tych regionach zostały zniszczone

Za nami noc z apogeum fali ochłodzenia w Polsce. Mróz miejscami przyniósł temperatury do -12/-4 st. C. i to zarówno na standardowej wysokości 2 metrów, jak również przy gruncie. Lokalnie był więc nieco większy niż przewidywały prognozy. Niestety, straty w uprawach są ogromne. Rolnicy i sadownicy załamują ręce i liczą straty. Ceny polskich owoców w sezonie mogą być wyjątkowo wysokie. Najzimniej było na Dolnym Śląsku.

Silny mróz sięgnął Polski. Anomalia temperatury w Europie, 23 kwietnia 2024

Silny mróz zniszczył uprawy w Polsce, temperatura spadła do -12 st. C. kwiecień 2024

Mimo, że kolejne noce przyniosą już mniejszy mróz, a pod koniec tygodnia nadejdzie ocieplenie, to nic już nie uratuje plantacji w tym sezonie doświadczonej przez wyjątkowo niskie temperatury w drugiej połowie kwietnia. Wyjątkowo ciepły marzec i bardzo ciepła pierwsza połowa kwietnia spowodowały ruszenie wegetacji roślin, a samo ich kwitnienie w ostatnich dniach zbiegło się z nastaniem silnego mrozu w nocy. Temperatury minimalne o poranku, miejscami w kraju były aż 7-11 st. C. niższe od normy dla tego okresu roku.

Silny mróz zanotowany w Polsce przy gruncie, 23 kwietnia 2024

Potężny mróz w Polsce, temperatura spadła do -12 st. C. w kwietniu 2024, ogromne zniszczenia na plantacjach

Z pomiarów IMGW wynika, że minionej nocy mróz w Polsce zanotowano na przeważającym obszarze kraju, zwłaszcza, od Lubelszczyzny przez Ziemie Świętokrzyską i Łódzką, miejscami Małopolskę, Górny i Dolny Śląsk, Opolszczyznę, Ziemie Lubuską, Wielkopolskę po Kujawy, Pomorze Zachodnie i Suwalszczyznę. Na tym obszarze w wielu rejonach temperatura spadła do -10/-4 st. C., zwłaszcza przy gruncie. Najniższą temperaturę -11,7 st. C. i to na wysokości 2m zanotowano w Jakuszycach. Jest to pomiar minimum godzinowego, a to oznacza, że spadek temperatury mógł być nieco większy, zwłaszcza przy gruncie, dlatego zaokrąglenie temperatury do -12 st. C. jest jak najbardziej poprawne.

Fala ochłodzenia w Polsce. Prognozowany mróz o godzinie 05:00, 24 kwietnia 2024

Silny mróz w Polsce, temperatura spadła do -12 st. C. kwiecień 2024

Przy takich spadkach temperatur, wszelkie uprawy z pewnością zostały zniszczone. Rolnicy i sadownicy zamieszczają liczne nagrania i relacje, z których wynika, że w rejonie mrozu truskawki, wiśnie, czereśnie, grusze, a także winnice oraz plantacje rzepaku nie przyniosą w tym sezonie plonów. Niektóre rośliny dosłownie łamią się i rozpadają w rękach po zmrożeniu.

Zobacz również: Ocieplenie przerwie przymrozki. Wiemy, kiedy wróci fala ciepła w Polsce

Prognozowany mróz w Polsce o godzinie 05:00, 26 kwietnia 2024

Silny mróz w Polsce, ogromne szkody w uprawach, temperatura spadła do -12 st. C. kwiecień 2024

Najbliższe noce przyniosą już słabszy mróz w Polsce, ponadto będzie mieć mniejszy zasięg. Ocieplenie wkroczy do kraju pod koniec kwietnia i przeciągnie się na początek maja, gdy ponownie będziemy notować miejscami w dzień powyżej 20-25 st. C. Roślinom ten wzrost temperatur już nie pomoże, ale wreszcie zacznie się robić ciepło po ponad 10 dniowym ochłodzeniu, a tym samym wrócimy do większej aktywności na świeżym powietrzu.

Sprawdź także: Fala ciepła zablokuje przymrozki. Temperatura przekroczy 25 stopni. Wiemy, kiedy będzie gorąco w Polsce

Źródło: DobraPogoda24.pl, IMGW-PIB


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!