| |
Zagrożenie!
Ocieplenie przerwie przymrozki. Temperatura sięgnie 24 stopni. Wiemy, kiedy wróci fala ciepła

Ocieplenie przerwie przymrozki. Temperatura sięgnie 24 stopni. Wiemy, kiedy wróci fala ciepła

Od początku drugiej połowy kwietnia zmagamy się w Polsce z ochłodzeniem niosącym miejscami mróz w nocy. Coraz częściej pytacie, kiedy niskie temperatury ustąpią i wróci ocieplenie? Najnowsze prognozy potwierdzają czekające nas zmiany pod koniec miesiąca, gdy ponownie zanotujemy powyżej 20 st. C. Wówczas po ponad tygodniowej przerwie odetchniemy od chłodu i poczujemy ciepłe wydanie wiosny tuż przed początkiem maja. Ta zmiana temperatur będzie związane z przebudową układu barycznego nad Europą.

Fala ocieplenia wróci do Polski. Prognozowane temperatury, 27 kwietnia 2024

Ocieplenie przerwie przymrozki w Polsce, fala ciepła wróci do kraju kwiecień 2024

Od kilku dni temperatury w Polsce pozostawiają wiele do życzenia, bo maksymalnie notujemy przeważnie do 7-13 st. C., a lokalnie są miejsca, gdzie jest chłodniej. Z kolei w nocy ponownie czeka nas do początku nowego tygodnia powszechne nasilenie mrozu w wielu regionach. Nic więc dziwnego, że mamy już dość chłodu i wypatrujemy ocieplenia, aby cieszyć się aktywnie z uroków wiosny. Nasze najnowsze prognozy potwierdzają, że zmiany w kierunku wzrostu temperatur nastąpią około 26-27 kwietnia (+/- 1 dzień), gdy ponownie w wielu regionach zanotujemy do około 14-19 st. C.

Ocieplenie wróci do Polski. Prognozowane temperatury, 28 kwietnia 2024

Fala ocieplenia przerwie przymrozki w Polsce, kiedy cieplej kwiecień 2024

Jeszcze cieplej ma być w Polsce między 28-29 kwietnia, gdy temperatury na znacznym obszarze kraju według obecnych wyliczeń numerycznych miejscami sięgną lub przekroczą 20 st. C., a lokalnie mogą dojść nawet do około 24 st. C. Dane te mogą oczywiście jeszcze ulec korektom, ale odchylenie wartości maksymalnych na plus lub minus nie powinno być duże i co najwyżej wyniesie kilka st. C.

Prognozowane ocieplenie w Polsce. Przewidywane temperatury, 29 kwietnia 2024

Kiedy cieplej w Polsce i ustąpi ochłodzenie kwiecień 2024

Musimy się zatem nadal uzbroić w cierpliwość i przeczekać chłodny okres do drugiej połowy nowego tygodnia, gdy temperatury zaczną stopniowo rosnąć. Ma temu sprzyjać zmiana położenia ośrodków barycznych nad Europą. Na wschodzie kontynentu ulokuje się antycyklon, a na zachodzie w rejonie Wysp Brytyjskich pojawi się cyklon. Oba ośrodki współdziałając ze sobą, stworzą dosłowną pompę do zaciągania cieplejszych mas powietrza z południa w głąb kontynentu szczególnie do centrum i na wschód.

Zobacz też: Silny mróz zniszczy uprawy. Prognozy temperatur są fatalne

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, 29 kwietnia 2024

Kiedy powrót ciepła i wyższe temperatury po ochłodzeniu w Polsce kwiecień 2024

Wiele więc wskazuje, że sprawdzą się nasze prognozy długoterminowe, w których zapowiadaliśmy ponowne ocieplenie pod koniec kwietnia. Ostatecznie po rekordowo ciepłej pierwszej połowie miesiąca i przewidywanemu ociepleniu przed początkiem maja, obecne ochłodzenie owszem zredukuje średnią temperaturę w kraju, ale będzie za słabe by zmienić dane termiczne na wartości ujemne. Kwiecień zapisze się i tak jako miesiąc ciepły. Obecna prognoza anomalii temperatury sięgająca 29 kwietnia wskazuje, że średnia temperatura w ujęciu całego kraju, w tym dniu liczona od początku miesiąca będzie o około 1,8 st. C. powyżej normy.

Prognozowane prawdopodobieństwo temperatury w Polsce na przykładzie Łodzi do 3 maja 2024

Kiedy cieplej w Polsce, czy wróci fala ciepła kwiecień 2024

Nadchodzące ocieplenie do Polski, w przyszłym tygodniu jest wyraźnie sygnalizowane na wiązkach prawdopodobieństwa temperatur szczególnie na zaznaczonym okresie. Będziemy to weryfikować w najnowszej prognozie długoterminowej, w której także uwzględnimy okres Majówki. Dodajmy, że ociepleniu będzie towarzyszył także wzrost temperatur w nocy, a tym samym ryzyko mrozu ustąpi w ostatnich dniach kwietnia i na początku maja.

Sprawdź również: Pogoda na majówkę może rozczarować. Będzie upalnie, czy zimno i deszczowo?

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!