| |
Zagrożenie!
Fala ciepła zablokuje przymrozki. Temperatura przekroczy 25 stopni. Wiemy, kiedy będzie gorąco

Fala ciepła zablokuje przymrozki. Temperatura przekroczy 25 stopni. Wiemy, kiedy będzie gorąco

Przedłużające ochłodzenie w Polsce coraz bardziej daje nam się we znaki, zwłaszcza z powodu częstych przymrozków i niskich temperatur także w ciągu dnia. Pytacie coraz częściej, kiedy wróci ocieplenie i będzie przyjemniejsze wydanie pogodnej wiosny. Dla miłośników wyższych temperatur mamy coraz lepsze prognozy, bo wszystko wskazuje na to, że ocieplenie sięgnie naszego kraju już pod koniec tygodnia. Przełom kwietnia i maja przyniesie temperatury powyżej 20-25 st. C. Uzbroimy się zatem jeszcze w cierpliwość.

Fala ciepła wróci do Polski. Prognozowana temperatura, 29 kwietnia 2024

Fala ciepła zablokuje przymrozki w Polsce, będzie 25 st. C. przełom kwietnia i maja 2024

Z wielką uwagą śledzimy najnowsze prognozy temperatur w kontekście ich wzrostu, bo macie już dość rzadkiego okresu z ujemną anomalią średnich wartości dobowych. Wygląda na to, że w drugiej połowie tygodnia po odsunięciu się cyklonu z ulewami i miejscami śnieżycami, na wschodzie Europy rozbuduje się antycyklon, a na zachodzie w rejonie Wielkiej Brytanii pojawi się głębszy cyklon. Ośrodki współdziałając ze sobą, zaciągną z południa do szczególnie środkowej i wschodniej Europy ciepłe masy powietrza.

Ocieplenie sięgnie Polski. Prognozowana temperatura, 30 kwietnia 2024

Fala ocieplenia zablokuje przymrozki, wróci ciepła wiosna do Polski, temperatura 30 kwietnia 2024

Wyraźne zmiany w Polsce związane z powracającym ociepleniem, poczujemy w najbliższą sobotę gdy temperatura na znacznym obszarze kraju wzrośnie do około 14-19 st. C., być może lokalnie 20 st. C. Będzie to wstęp do jeszcze większego ocieplenia, które przypadnie w ostatnich dniach kwietnia i na początku maja, gdy temperatura miejscami osiągnie lub przekroczy 20-25 st. C.

Z termicznego przedzimia przejdziemy do lata. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, 30 kwietnia 2024

Fala ciepła wróci do Polski, przymrozki ustapią będzie 25 st. C. 30 kwietnia 2024

Wrócą więc dni do Polski, które określamy mianem ciepłych, gdy temperatura osiąga 20-24 st. C. Lokalnie może zostać przełamy próg dni gorących. Jest to sytuacja, gdy temperatura maksymalna osiąga lub przekracza 25 st. C. Można powiedzieć, że przejdziemy ze skrajności w skrajność, bo z wyraźnie ujemnej anomalii ponownie na mapach temperatury zauważymy odcienie koloru czerwonego wskazujące na duże odchylenie ponad normę.

Ocieplenie prognozowane w Polsce. Przewidywana temperatura, 1 maja 2024

Silne ocieplenie wróci do Polski będzie powyżej 25 st. C., temperatura 1 maja 2024

Zastanawiający jest fakt coraz częstszego braku dni pośrednich zbliżonych do normy. Rozchwianie klimatu powoduje, że zmiany pogody są nagłe. W tym przypadku z termicznego przedzimia dość szybko przejdziemy do bardzo ciepłej wiosny, a nawet lata termicznego, gdy średnia dobowa temperatury będzie powyżej 15 st. C., a to nas czeka szczególnie między 29 kwietnia i 1 maja. Wygląda więc na to, że przynajmniej początek majówki będzie ciepły, ale obecnie jest jeszcze za wcześnie by zapewnić, że ten stan utrzyma się przez cały okres długiego majowego weekendu. Zanim dojdzie do silniejszego ocieplenia, to wcześniej czeka nas apogeum chłodu z powszechnym mrozem w nocy.

Zobacz również: Silny mróz zniszczy uprawy. To będzie nocne apogeum fali ochłodzenia w Polsce

Prognozowane prawdopodobieństwo temperatury w Polsce na przykładzie Wrocławia do 6 maja 2024

Ochłodzenie ustapi, z przedzimia przejdziemy do lata w Polsce, temperatura do maja 2024

Fala ocieplenia na pewno wróci do Polski, gdyż wynika to z faktu przebudowy pola barycznego w Europie, co potwierdza wysoka zbieżność długoterminowych wiązek prognostycznych temperatur pod koniec kwietnia, wyrażonych w danych operacyjnych, kontrolnych i średnich. Niewykluczone, że zakres maksymalnych temperatur jeszcze ulegnie korektom w poszczególnych regionach o około 1-3 st. C., zarówno na plus lub minus, gdyż będzie to zależne od kilku kluczowych aspektów stanu atmosfery.

Sprawdź także: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Ochłodzenie z mrozem ustąpi silnemu ociepleniu w Polsce

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
JG

Do przewidzenia było, że w „majówkę“ temp. przekroczy 30 st., szczególnie na Śląsku. W końcu Polacy zapłacili za wypoczynek to się należy… Zupełnie nie pamiętam kiedy ostatnio temp. w maju byłą poniżej normy wieloletniej, ZAWSZE jest powyżej.

23 kwiecień 2024 - 22:36
Odpowiedz