| |
Zagrożenie!
Silny mróz uderzy w Polskę. Temperatura spadnie nawet do -20 stopni. Szokująca zmiana prognoz

Silny mróz uderzy w Polskę. Temperatura spadnie nawet do -20 stopni. Szokująca zmiana prognoz

Niestety, nie mamy dobrych prognoz dla osób, które z niecierpliwością czekają na powiew wiosny i wzrost temperatury. Trwające obecne ochłodzenie będzie dłuższe, ponadto czeka nas jeszcze silniejszy mróz na przełomie pierwszej i drugiej dekady marca. Niewykluczone, że w tym czasie temperatura miejscami osiągnie lub przekroczy -20 stopni C. Wszystko przez nagłe zmiany w stratosferze i troposferze dotyczące zanikania wiru polarnego i osłabnięcia prądu strumieniowego. Sprawdźmy najnowsze prognozy temperatury.

Silny mróz wróci do Polski. Prognozowana anomalia temperatury w Europie, 10 marca 2022

Silny mróz wróci do Polski w marcu 2022, temperatura miejscami spadnie nawet do -20 stopni. Sprawdzamy najnowsze mapy temperatury

Wcześniejsze prognozy wskazywały, że wir polarny zacznie się rozpadać w drugiej połowie marca, jednak nieoczekiwanie ma to miejsce już teraz. Prognozy długoterminowe mogą więc ulec zmianie pod względem prognozowanej anomalii temperatury, bo nie jest obecnie pewne, czy marzec zapisze się jako ciepły. Prognozy nie ulegają jednak zmianie pod względem sumy opadów. Ze względu na dominację pola wyżowego, marzec będzie miesiącem przeważnie z ujemną anomalią opadów. Przejściowo czekają nas również opady śniegu o czym również informowaliśmy. 

Wstępnie prognozowany mróz w Polsce, 10 marca 2022

Silny mróz jeszcze wróci, prognoza temperatury w Polsce 10 marca 2022

Przedstawione prognozy temperatury to aktualne wydania kanadyjskiego modelu GEM, który dobrze przewiduje mróz w przypadku panowania wyżu i rozpogodzeń. Inne modele nie widzą aż tak dużego mrozu, ale z praktyki wiemy, że modele te zwykle temperatury minimalne zawyżają. Ostatecznie wszystko będzie zależeć od wielkości zachmurzenia, ale wstępnie można uznać, że prognozowane wartości temperatur z pewnością miejscami wystąpią, aczkolwiek może na mniejszym obszarze. Sytuację monitorujemy i będziemy informować.

Prognozowany mróz w Polsce, 11 marca 2022

Silny mróz w Polsce, temperatura spadnie nawet do -20 st. C. Prognoza temperatury, 11 marca 2022

Prognozy jednoznacznie wskazują, że najzimniej ma być między około 10-12 marca (+/- 1 dzień). Aktualne wyliczenia numeryczne wskazują na największy mróz na południu, wschodzie, południowym wschodzie i częściowo w centrum kraju. Potwierdzają to poniższe wiązki z prawdopodobieństwem temperatury i opadów dla wybranych miast w Polsce.

Przewidywana temperatura w Warszawie, do 20 marca 2022

Silny mróz znowu w Polsce, prognoza temperatury w Warszawie, od 4, do 20 marca 2022

Prognozowane prawdopodobieństwo temperatury w Rzeszowie do 20 marca 2022

Silny mróz wraca do Polski, prognoza temperatury dla Rzeszowa do 20 marca 2022

Niepokojąco wygląda wiązka niebieska, czyli kontrolna, która szoruje po dnie z częstym mrozem w Polsce przez kolejne dni marca. Co ciekawe, w okresie największego spadku temperatury, również w dzień szczególnie we wschodnich dzielnicach kraju może się utrzymać niewielkim mróz. Możemy więc wtedy mówić o mrozie całodobowym. Średnia wiązek oznaczona kolorem czarnym wskazuje na możliwy wzrost temperatury dopiero w drugiej połowie miesiąca, ale musimy to jeszcze weryfikować.

Wstępnie prognozowany mróz w Polsce, 12 marca 2022

Silny mróz do Polski powróci, prognoza temperatury 12 marca 2022

Przed nami więc nadal kolejne dni z ujemną anomalią temperatury, z nasileniem ochłodzenia na przełomie 1 i 2 dekady marca. Skala ostatecznych wartości temperatur minimalnych jest jeszcze otwarta, ale mróz dwucyfrowy jest już ponownie pewny. Trzymamy rękę na pulsie, w kolejnych prognozach podamy więcej szczegółów.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Konrad

Jakieś 2 tygodnie temu pisałem tu w komentarzu, co się prawdopodobnie wydarzy w pierwszej połowie marca, to zapewne niewielu w to wierzyło. Sądzę, że w drugiej połowie marca na moment bardziej się ociepli, po czym od końca marca i przynajmniej pierwszej dekadzie kwietnia będziemy mieć kolejne chłodne problemy w związku z wydarzeniami stratosferycznymi, które zapoczątkuje jutrzejsza doba.

04 marzec 2022 - 18:05
Odpowiedz