| |
Zagrożenie!

Ekstremalna pogoda w Europie: zatopiony Berlin, nawałnice w Warszawie i Moskwie, świeży śnieg we Włoszech

Ostatnie dni czerwca przyniosły w wielu miejscach Europy ekstremalną pogodę. W czasie silnej i krótkotrwałej adwekcji powietrza zwrotnikowego, a następnie jego zepchnięcia na wschód kontynentu powstały dogodne warunki do wystąpienia niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych.

Niezwyklą pogodę mieliśmy wczoraj 29.06, gdy przez całą wschodnią połowę kraju, z południa na północ przeszedł liniowy układ burzowy. Generował on ulewne opady deszczu i lokalnie gradu, a przede wszystkim bardzo silne porywy wiatru miejscami przekraczające 100 km!, stąd w naszej prognozie został wydany 2 stopień ostrzeżenia w skali 3 stopniowej (sprawdź bilans burz). 

Zjawisko silnego wiatru zstępującego w Warszawie

Pogoda dała się we znaki również mieszkańcom wschodnich Niemiec, szczególnie Berlińczykom. W stolicy naszego zachodniego sąsiada w ciągu 24 godzin spadło blisko 200 litrów wody na m2 ziemi! Takiej sumy opadów nie wytrzyma nawet najlepszy system kanalizacyjny. Wiele ulic miasta zostało zatopionych, a przez to korzystanie z komunikacji miejskiej nie należało do przyjemych czynności.

Tymczasem dziś 30.06 z ekstremalną pogodą zmagają się m.in. mieszkańcy Moskwy. Według lokalnych służb ratowniczych jedna osoba zginęła, a kilkanaście odniosło obrażenia. Burze przynoszą falę ulewnego deszczu oraz bardzo silnych porywów wiatru. W wielu częściach miasta połamane drzewa uszkodziły linie energetyczne oraz spadły na zaparkowane w pobliżu auta. W jednej z podmoskiewskich miejscowości piorun zabił przechodnia. Do szpitali zgłosiło się do tej pory kilkadziesiąt osób. Ponad 5 tysiący gospodarstw domowych nie ma prądu.

Burze w rejonie Moskwy, 30 czerwca br. Zdjęcie satelitarne z godz. 19:15 (sat24)

Silne burze w Moskwie

Moskiewskie lotniska odwołały 40 rejsów. Władze miasta postawiły w stan pogotowia służby techniczne, które pomagają w usuwaniu powalonych drzew, wypompowują wodę z zalanych piwnic i naprawiają zerwane trakcje elektryczne. Moskwę w tym roku już nawiedziły silne burze, w wyniku których zginęło 12 osób! (zobacz). O skutkach silnych burz informują również media z Ukrainy, Rumunii i Serbii. 

Z kolei w Alpach powyżej 2600 m n.p.m. spadł dziś 30.06 śnieg, zwłaszcza w rejonie Przełęczy Stelvio na północy Włoch.


Komentarze
Kris Figas

I wszystko ominęło Górny Śląsk :(

30 czerwiec 2017 - 23:04
Odpowiedz
Daniel Karnicki

a za rok susza a pokrywa na Antarktydzie się powiększa. I co mi zrobisz??

01 lipiec 2017 - 00:08
Odpowiedz
DobraPogoda24

Z Antarktydą to nie przesadzajmy. Pokrywa samego lądolodu na ogół nie wzrasta, a wręcz przeciwnie. Swego czasu media zmanipulowały informację lub nie rozróżniały rosnącej i nietrwałej pokrywy otaczającego lodu morskiego - podając info o rekordowym wzroście. A fakty są takie - przyrost jest znacznie poniżej normy http://nsidc.org/arcticseaicenews/charctic-interactive-sea-ice-graph/

01 lipiec 2017 - 08:41
Odpowiedz
Poznaniak

W Poznaniu też nic :(

01 lipiec 2017 - 12:01
Odpowiedz