| |
Zagrożenie!

Bilans burz: blisko 6 tys. 400 interwencji jednostek PSP i 6 osób rannych!

Niestety, niemal co do joty sprawdziła się nasza prognoza prawdopodobieństwa burzowego z ostrzeżeniem 1 i 2 stopnia. Miniona doba 29/30.06 była wyjątkowo pracowita dla jednostek Państwowej Straży Pożarnej. W wyniku nawałnic interweniowały blisko 6 tys. 400 razy! Rannych zostało 6 osób, w tym 2 strażaków – poinformował rzecznik Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak.

Zanotowane wyładowania doziemne w ciągu minionych 24h. 29/30 czerwca br.

Wyładowania doziemne 29/30 czerwca 2017 roku

Na mapie wyładowań łatwo dostrzec, że m.in. w rejonie Rzeszowa linia szkwałowa burz została przerwana, a następnie ponownie się uaktywniła na wschód od miasta. Na drugiej mapie widzimy obszar aktywności burzowej w czwartek 29.06 o godz. 14:35.

Linia szkwałowa, birze 29 czerwca 2017 roku

Najwięcej interwencji odnotowano w województwie mazowieckim, gdzie strażacy wyjeżdżali 3150 razy, a także w województwie lubelskim i podlaskim. Wiatr uszkodził lub zerwał dachy na 468 budynkach, w tym 279 domach mieszkalnych. We wczorajszych 29.06 działaniach w całej Polsce brało udział prawie 29 tysięcy strażaków. Ich interwencje dotyczyły głównie usuwania z dróg i szlaków kolejowych tysięcy połamanych i powalonych drzew oraz wypompowywania wody z zalanych piwnic.

Po przejściu wczorajszych burz nadal około 125 tysięcy odbiorców nie ma prądu. Jak informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, najwięcej awarii jest na Mazowszu, gdzie prądu nie ma ponad 77 tysięcy domostw. Naprawa uszkodzonych przez nawałnicę linii trwa też na Podlasiu i w Łódzkiem.

Na poniższej animacji z wyładowaniami wykrytymi przez sieć Blitzortung, zobaczmy jak burze w przeciągu minionych 3 dni, w kilku etapach aktywności stopniowo wypierały zalegającą nad krajem masę powietrza zwrotnikowego.

Dziś 30.06 zjawiska burzowe wystąpią tylko lokalnie i na ogół nie powinny stanowić większego zagrożenia (sprawdź).


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!