| |
Zagrożenie!

W Moskwie silna burza zabiła 12 osób! (video)

W poniedziałkowe 29.05 popołudnie nad Moskwą i okolicami przeszła silna burza związana z tzw. superkomórką. Przyniosła ona ulewne opady deszczu, wyładowania, a przede wszystkim huraganowe porywy wiatru, powstałe w wyniku zjawiska downburst, czyli silnego wiatru zstępującego (opadającego w dół i rozchodzącego się w poziomie) z chmury burzowej.

Burze w rejonie Moskwy, maj 2017

Rosyjskie media informują o 12 osobach zabitych oraz co najmniej 125 rannych, w tym 17 dzieci. Silny wiatr wyrywał drzewa z korzeniami oraz zrywał dachy z budynków. Powalone drzewa uszkodziły zaparkowane na podwórkach samochody. Zablokowały też wyjazd z podmoskiewskiej rezydencji premiera Dmitrija Miedwiediewa, gdzie znajdowała się grupa zagranicznych biznesmenów. Mer rosyjskiej stolicy Siergiej Sobianin przekazał wyrazy współczucia bliskim ofiar.

Zanotowane wyładowania doziemne w ciągu minionej doby 29/30.05

Burze w rejonie Moskwy, 2017

Poniedziałkowa burza w Moskwie była jedną z najgroźniejszych w całej historii obserwacji meteorologicznych. Poprzedni czarny dzień odnotowano w 1998 roku, gdy 10 osób zginęło, a 165 zostało rannych.  W historii zapisał się również 1904 rok, gdy w czasie burzy nad Moskwą zginęło co najmniej 9 osób.

 Dane: RT, lightningmaps.org


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!