| |
Zagrożenie!
Siarczysty mróz dotrze na Ukrainę. Temperatura spadnie poniżej -20 stopni. Fatalne prognozy dla uchodźców

Siarczysty mróz dotrze na Ukrainę. Temperatura spadnie poniżej -20 stopni. Fatalne prognozy dla uchodźców

Prognozowane ochłodzenie z dwucyfrowym mrozem w Polsce, jaki pojawi się w nocy, zwłaszcza między 10-13 marca 2022 wystąpi również na obszarze ogarniętej wojną Ukrainy. To fatalna informacja dla tysięcy uchodźców, którzy z dziećmi uciekają przed atakującym rosyjskim wojskiem. Niestety, prognozy wskazują, że temperatura miejscami spadnie nawet poniżej -20 stopni C. szczególnie w rejonie niszczonego Charkowa i miasta Sumy. Taka temperatura przy braku prądu i ogrzewania oznacza kolejne śmiertelne zagrożenie dla obrońców tych miast. Silny mróz obejmie także inne atakowane miasta na Ukrainie.

Silny mróz obejmie Ukrainę. Prognozowana temperatura 12 marca 2022

Siarczysty mróz dotrze do ogarniętej wojną Ukrainy, temperatura w Charkowie spadnie poniżej -20 stopni

Spadkowi temperatury, będzie sprzyjać obecność wyżu z rozpogodzeniami i napływem zimnego powietrza znad Rosji. Sytuacja mieszkańców wielu zniszczonych miast i wsi jeszcze bardziej się pogorszy. Z powodu zniszczeń, taki mróz może stanowić dodatkowe śmiertelne zagrożenie dla cierpiących Ukraińców. Z kolei dla atakujących Rosjan to raczej dobra informacja, bo mróz spowoduje ponownie zamrożenie i utwardzenie powierzchniowej gleby, dzięki temu ciężkie pojazdy będą mogły się łatwiej poruszać w trudnym terenie. Miejmy jednak nadzieję, że mróz będzie również powodował liczne awarie przestarzałego rosyjskiego sprzętu.

Prognozowany mróz na Ukrainie, 13 marca 2022

Silny mróz na Ukrainie, temperatura w Charkowie spadnie poniżej -20 stopni, prognoza temperatury 13 marca 2022

Szczególnie duży mróz jest prognozowany na północnym wschodzie Ukrainy w rejonie Charkowa - drugiego największego miasta w tym kraju. Temperatura może tutaj spaść nawet poniżej -20 st. C. na co wskazują najnowsze wyliczenia modelu ECMWF. Zwróćmy uwagę, że zimne powietrze znad Rosji przez Ukrainę spłynie również nad południowo wschodnią Europę, aż po Grecję i Turcję, gdzie wystąpią śnieżyce związane z efektem morza.

Prognozowany zasięg kropli chłodu na wysokości 1,5 km, 12 marca 2022

Silny mróz na Ukrainie dotkniętej wojną z Rosją, marzec 2022

Adwekcję zimnego powietrza nad omawiany obszar doskonale widać na poniższej prognozie animacji spływu powietrza arktycznego i częściowo polarnego - kontynentalnego.

To fatalne informacje biorąc pod uwagę fakt, że obecnie ponad 650 tysięcy Ukraińców nie ma elektryczności, a dostaw gazu jest pozbawionych ponad 130 tys. odbiorców. Ta liczba ciągle rośnie - informuje Ukraińskie Ministerstwo Energetyki.

Prognozowany mróz na Ukrainie, 14 marca 2022

Silny mróz na Ukrainie w czasie wojny z Rosją, temperatura poniżej -20 stopni, prognoza 14 marca 2022

Początek 2 dekady marca przyniesie silny mróz szczególnie na północnym wschodzie oraz w centrum Ukrainy, ale również przejściowo na zachodzie w kierunku Polski, gdzie w nocy przy rozpogodzeniach może miejscami występować dwucyfrowy mróz, gdyż także u nas zrobi się zdecydowanie chłodniej na kilka dni.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!