| |
Zagrożenie!
Spadnie kilkadziesiąt cm śniegu. Śnieżyce przejdą na południu. Uaktywni się efekt morza

Spadnie kilkadziesiąt cm śniegu. Śnieżyce przejdą na południu. Uaktywni się efekt morza

Ochłodzenie, które przyniesie na przełomie 1 i 2 dekady marca silny mróz w Polsce, w tym okresie dotrze również nad Bałkany aż po Grecję i Turcję. Zimne i chwiejne powietrze przepłynie nad Morzem Czarnym i ponownie uaktywni się silny efekt morza, który przyniesie śnieżyce szczególnie na północy Turcji. W krótkim czasie spadnie miejscami nawet kilkadziesiąt cm śniegu. Śnieżyce wystąpią miejscami również na Bałkanach w co najmniej kilku krajach, aczkolwiek ich zasięg będzie ograniczony. Krótko mówiąc, zima w Europie nie powiedziała ostatniego słowa.

Śnieżyce uaktywni efekt morza. Prognozowana adwekcja zimnego powietrza nad Bałkanami, 11 marca 2022

Śnieżyce na południu, marzec 2022, będzie efekt morza, mapa opadów śniegu

Zimne powietrze przynoszące w nocy silny dwucyfrowy mróz w Polsce spłynie na południe i południowy wschód Europy. Nad Bałkanami znajdzie się główny obszar stopniowo odcinanej bańki chłodu. Zanim zimne powietrze ustąpi, to na Bałkanach rozwiną się miejscami opady śniegu. Gdzieniegdzie opady mogą być intensywne.

Prognozowane opady śniegu i przechodzące śnieżyce, 8 marca 2022

Opady śniegu na południu, śnieżyce z efektem morza, mapa opadów 8 marca 2022

Na powyższej mapie widzimy, że spływające zimne powietrze ze wschodniej Europy przyniesie opady śniegu, od Ukrainy przez Bałkany po miejscami Turcję. Na Ukrainie w najbliższych dniach wrócą na przeważającym obszarze kraju warunki zimowe. Spodziewamy się tam zabielenia krajobrazów lub powrotu pokrywy śnieżnej z mrozem, a później nastania wyżu. To będzie wyjątkowo trudny czas dla walczącej Ukrainy broniącej się przed napaścią Rosji.

Śnieżyce i przelotne opady śniegu w południowo wschodniej Europie. Widoczny efekt morza nad Morzem Czarnym, 10 marca 2022

Śnieżyce w Polsce i Europie, prognoza opadów śniegu 10 marca 2022

W drugiej połowie tygodnia uaktywni się efekt morza, gdy chwiejne zimne powietrze będzie przechodzić nad Morzem Czarnym. Wówczas powstaną chmury kłębiaste niosące miejscami intensywne śnieżyce podczas wchodzenia opadów szczególnie nad północną Turcję.

Prognozowane śnieżyce w wyniku efektu morza nad Turcją, 11 marca 2022

Prognoza opadów śniegu, mapa opadów i śnieżycy, 11 marca 2022

W omawianym okresie czeka nas zatem ochłodzenie z silniejszym mrozem w nocy, wcześniej do 9 marca miejscami zabielają się krajobrazy na wschodzie i południu Polski, a później śnieżyce i ochłodzenie dotrze nad Bałkany i Turcję, gdzie miejscami wrócą typowe zimowe warunki pogodowe. 

Prognozowana pokrywa śnieżna w południowo wschodniej Europie, do 13 marca 2022

Mapa opadów śniegu w Polsce i Europie, prognoza pokrywy śnieżnej 13 marca 2022

Przed nami więc w tym tygodniu kontynuacja niskich temperatur i powrót zimowych warunków na znacznym obszarze Europy, od Ukrainy przez Bałkany po Grecję i Turcję, ale nadal potwierdzamy, że w przyszłym tygodniu wreszcie dotrze do Polski oczekiwane ocieplenie i temperatury powinny być już wiosenne. Sytuację monitorujemy, będziemy informować na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!