| |
Zagrożenie!
Mróz i śnieg wróci w marcu. Zima jeszcze się przypomni? Antycyklon przyniesie zimne noce i poranki

Mróz i śnieg wróci w marcu. Zima jeszcze się przypomni? Antycyklon przyniesie zimne noce i poranki

Warunki pogodowe w najbliższych dniach bardzo nas rozochocą do aktywności na świeżym powietrzu, bo nie zabraknie chwil ze słońcem i wysoką temperaturą. Poczujemy podmuch wiosny, ale tak jak się spodziewamy jest on za wczesny i nie ma szans, aby był trwały i utrzymał się już na stałe w kolejnych tygodniach. Najnowsze prognozy coraz śmielej sygnalizują nadejście okresu ochłodzenia w trakcie marca. Noce i poranki przyniosą mróz, ponadto miejscami jeszcze popada śnieg. Dni chłodniejsze będą się przeplatać z cieplejszymi.

Antycyklon w trakcie marca przyniesie ochłodzenie do Polski. Prognozowane ciśnienie w Europie, 6 marca 2024

Antycyklon przyniesie mróz i śnieg w marcu 2024, ochłodzenie wkroczy do Polski

Adwekcja ciepłych mas powietrza do Polski utrzyma się co najmniej do około 4-6 marca, a więc przed nami jeszcze sporo ciepłych dni. W tym czasie ruszy wegetacja rośli i to szczególnie nas martwi, bo jak można się spodziewać jeszcze nie raz ujemne temperatury będą wracać do Polski. Najnowsze prognozy długoterminowe od pewnego czasu wskazują na rozwinięcie się antycyklonu zbudowanego z chłodnego powietrza nad Skandynawią. Jeśli faktycznie powstanie, to przed końcem pierwszej dekady marca skieruje do wschodniej i środkowej Europy chłodniejsze powietrze.

Mróz będzie wracał okresami w trakcie marca. Prognozowany zasięg mrozu między północną i wschodnią Europą w rejonie Polski, 7 marca 2024

Śnieg i mróz wróci do Polski w marcu 2024

Po dniach z temperaturami dochodzącymi do 15-20 st. C. i bardzo rzadkimi przymrozkami w nocy, to ochłodzenie będzie istotne i odczuwalne, bo ujemne temperatury w nocy i o poranku mogą wystąpić na znacznym obszarze kraju. Pocieszeniem jest fakt, że na ogół raczej nie spodziewamy się całodobowego mrozu, nie mniej dla roślin, które ruszą z wegetacją, ta sytuacja może być niekorzystna.

Antycyklon ściągnie chłodne powietrze do Polski. Prognozowana anomalia ciśnienia za okres między 4-11 marca 2024

Antycyklon przyniesie mróz do Polski, ochłodzenie wróci w marcu 2024

Przewidywany trend pogodowy potwierdzają obecne prognozy sezonowe, które na przełomie pierwszej i drugiej dekady marca wskazują, że Polska znajdzie się w obszarze pomiędzy antycyklonem znad północnej i wschodniej Europy, a polem niżowym znad południowo zachodnich regionów kontynentu. Przy takim układzie możemy zarówno liczyć na dni ze słońcem, ale również z niższą średnią temperaturą dobową, w tym z częstszym mrozem w nocy i o poranku. Ponadto niewykluczone, że przy podejściu strefy frontowej w obszar wyżowy w chłodniejszym powietrzu zdarzą się także opady śniegu. Wiele wskazuje na to, że akcenty zimowe w postaci przelotnych opadów śniegu i krupy śnieżnej jeszcze zdarzą się w trakcie marca, co nie powinno nas dziwić. Twierdzenie, że obecny podmuch wiosny jest trwały i już się utrzyma z pewnością jest błędne.

Sprawdź także: Nadciągnie mróz i przejdzie śnieżyca. Spadnie ponad 50 cm śniegu. Zima jeszcze się przypomni

Prognozowane prawdopodobieństwo temperatury w Polsce na przykładzie Łodzi do 12 marca 2024

Antycyklon ściągnie mróz i spadnie śnieg w marcu 2024, wczesna wiosna odpuści

Przewidywany trend wskazujący na ochłodzenie, zwłaszcza nocami z widocznymi częstszymi przymrozkami, widnieje w prognozach dla Polski szczególnie od okresu przełomu pierwszej i drugiej dekady marca oraz w kolejnym dniach tego miesiąca. W ciągu dnia temperatury mają być jednak nadal dodatnie, co oznacza, że nawet jak miejscami popada śnieg w marcu, to nie przyniesie on nawrotu trwalszej zimy, a jedynie jej chwilowe miejscami epizody. Terminy z możliwym mrozem i potencjalnym opadem śniegu będziemy w trakcie marca wskazywać w prognozach bieżących.

Czytaj również: Ogromna chmura pyłu napłynie nad Polskę. Spadnie brudny deszcz. Znamy przyczynę zjawiska

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!