| |
Zagrożenie!
Rekordy temperatur w marcu w Polsce. Na termometrach notujemy od prawie -35 stopni, do ponad 26 stopni

Rekordy temperatur w marcu w Polsce. Na termometrach notujemy od prawie -35 stopni, do ponad 26 stopni

Marzec to pierwszy miesiąc meteorologicznej, a także kalendarzowej wiosny w Polsce. Na jakie temperatury w tym miesiącu możemy liczyć, jakie są rekordy minimalnych i maksymalnych temperatur dla marca w Polsce? Okazuje się, że marzec w kraju nad Wisłą stać na bardzo wiele. Amplituda między rekordem ciepła i zimna w Polsce, w marcu wynosi ponad 60 stopni! W marcu nadal może wystąpić siarczysty mróz i powiew prawdziwej zimy, bo temperatura w Polsce potrafi spaść nawet poniżej -30 stopni C. Marzec potrafi również przynieść gorącą wiosnę z temperaturą przekraczającą 25 stopni C., co oznacza przekroczenie progu termicznego określanego jako gorąco.

Rekordy maksymalnych i minimalnych temperatur w marcu w Polsce

Rekord zimna dla marca w Polsce pochodzi z 1964 roku. Wówczas 8 marca, a więc w Dniu Kobiet w miejscowości Sejny zanotowano -34,7 st. C! Z reanalizy wynika, że rekord marcowego mrozu przyniósł wyż z jęzorem zimnego powietrza, jaki zszedł z Arktyki przez Rosję do Polski. Była to klasyczna sytuacja meteorologiczna przypominająca współczesny opis „Bestii ze Wschodu”.

Pogoda marzec, rekordy mrozu i ciepła w Polsce, zanotowane najwyższe i najniższe temperatury

Na kolejnych miejscach:

-34,6 st. C. - Maniowy, 1 marca 1963 roku

-33,8 st. C. - Lubaczów, 1 marca 1963 roku

-32,9 st. C. – Jabłonka, 1 marca 1963 roku

Rekord ciepła / maksymalnych temperatur dla marca w Polsce

Marzec potrafi przynieść pierwsze powiewy gorącej wiosny. Polski rekord temperatury wynoszący 25,6 st. C. pochodzi z Nowego Sącza. Został zarejestrowany 21 marca 1974 roku, a więc w pierwszym dniu kalendarzowej wiosny. Reanaliza wskazuje, że w tym dniu Polska była na skraju wyżu, ponadto z południa wprost z Afryki napłynęła bardzo ciepła masa powietrza. Zapewne mieliśmy również transport pyłu saharyjskiego o czym świadczy obecność niżu nad Hiszpanią i zagęszczenie izobar na północy Afryki.

Rekordy temperatur dla marca w Polsce, rekord najwyższej i najniższej temperatury, dane historyczne, mapy

Na kolejnych miejscach:

25,2 st. C. - Wrocław, Tarnobrzeg, 21 marca 1974 roku

24,9 st. C. - Chorzelów, 21 marca 1974 roku

Aktualizacja godzina 20:50, 30 marca 2024 - Padł nowy rekord temperatury maksymalnej dla marca w Polsce. Na stacji IMGW w Tarnowie zanotowano aż 26,4 st. C. Dotychczasowy rekord został więc pobity po 50 latach o 0,8 st. C.

Zobacz również rekordy temperatur dla lutego w Polsce.

DobraPogoda24, IMGW, Meteomodel


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!