| |
Zagrożenie!
Padł rekord temperatury w Polsce. Lato pojawiło się już w marcu. Wiemy, gdzie jest najcieplej

Padł rekord temperatury w Polsce. Lato pojawiło się już w marcu. Wiemy, gdzie jest najcieplej

Historia najcieplejszych dni w dziejach pomiarów na terenie Polski ma miejsce na naszych oczach. Po 50 latach padł nowy rekord temperatury maksymalnej dla marca. W Małopolsce w rejonie Tarnowa zanotowano ponad 26 st. C. Podmuch już nie wiosny, a wczesnego lata pojawił się w naszym kraju. Szokuje również anomalia temperatury maksymalnej.

Jest nowy rekord temperatury dla marca w Polsce. Anomalia temperatury w Europie, 30 marca 2024

Padł nowy rekord temperatury maksymalnej dla marca w Polsce, najcieplej w Małopolsce w rejonie Tarnowa

Sprawdziły się więc nasze prognozy, w których zapowiadaliśmy nie tylko wyjątkowo ciepłe święta, ale również możliwość ustanowienia nowego rekordu temperatury. O skali ocieplenia świadczy niezwykła anomalia temperatur maksymalnych, które w wielu regionach Polski są nawet o 10-14 st. C. powyżej normy klimatycznej dla tej pory roku.

Strumień powietrza zwrotnikowego z pyłem saharyjskim sięgnął Polski i padł rekord temperatury, 30 marca 2024

Jest nowy rekord temperatury maksymalnej dla marca w Polsce, gdzie najcieplej

Pierwszą podaną stacją meteorologiczną na której poprawiono dotychczasowy rekord temperatury maksymalnej w marcu w Polsce był posterunek w miejscowości Kraków-Wola Justowska, gdzie zanotowano 25,7 st. C. Rekord ten nie utrzymał się długo, bo po weryfikacji kolejnych danych potwierdzono, że na stacji meteorologicznej w Tarnowie o godzinie 12:50 zanotowano 26,4 st. C. - wynika z pomiarów IMGW-PIB. Poprzedni rekord wynosił 25,6 st. C. i był notowany w Nowym Sączu 50 lat temu, 21 marca 1974 roku.

Nowy rekord temperatury maksymalnej dla marca padł w Polsce w Tarnowie, 30 marca 2024

Niezwykłą skalę tego silnego ocieplenia dostrzeżemy także w anomalii temperatury powietrza nie tylko na standardowej wysokości 2m, ale na znacznie szerszym pionowym profilu atmosfery, przykładowo na wysokości izobarycznej 850 hPa. Również na tym poziomie są o około 12-14 st. C. powyżej normy. Niezakłócona adwekcja powietrza na tej wysokości często przekłada się na temperatury mierzone w klatkach meteorologicznych.

Sprawdź także: Pogoda długoterminowa na kwiecień 2024. Zima przyniesie śnieżyce i mróz? Prognozy rozwiewają wątpliwości

Bomba ciepła sięgnęła Polski. Padł rekord temperatury dla marca. Anomalia temperatury na wysokości 1,5 km, 30 marca 2024

Potężne ocieplenie w Polsce, padł rekord temperatury dla marca 2024

Wygląda na to, że w niedzielę wielkanocną, mimo, że również spodziewamy się bardzo wysokich temperatur, to tym razem ustanowiony rekord dla marca raczej nie zostanie poprawiony. Temperatury w Polsce w wielu regionach przekroczą 20-25 st. C. Oznacza to, że nowy rekord utrzyma się dłużej. Pytanie, czy ponownie kilkadziesiąt lat, a może znacznie krócej?

Prognozowana bardzo ciepła Wielkanoc w Polsce. Przewidywane temperatury, 31 marca 2024

Nowy rekord temperatury w marcu 2024 w Polsce, najcieplej w Tarnowie

Silne ocieplenie utrzyma się w Polsce do 1 kwietnia, a następnie przejdzie chłodny front z niżem. Przyniesie ochłodzenie, ale nie będzie długie. Nie jest wykluczone, że również kwiecień przyniesie niezwykłą pogodę. Kto wie, może pierwszy upał zanotujemy rekordowo wcześnie.

Zobacz także: Ochłodzenie przerwie fale ciepła. Spadnie śnieg i przejdą ulewy z burzami. Temperatura runie o 15 stopni

Źródło: DobraPogoda24.pl, IMGW-PIB


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!